Burgemeesters in open brief: bezuinig niet op hoger onderwijs
WAGENINGEN (ANP) - Burgemeesters, hogescholen en universiteiten roepen het kabinet in een open brief opnieuw op om niet te bezuinigen op het hoger onderwijs. Ze doen die oproep via het Netwerk Kennissteden Nederland, het samenwerkingsverband van de partijen.
Volgens voorzitter Floor Vermeulen, tevens burgemeester van Wageningen, zijn de bezuinigingsplannen "zeer onverstandig" en "schadelijk voor de toekomst van Nederland". Hij wijst erop dat in het onderwijs wordt gewerkt aan het oplossen van maatschappelijke problemen en aan innovatie. "Bedrijven vestigen zich graag in de nabijheid van universiteiten en hogescholen vanwege de beschikbaarheid van talent, faciliteiten en kennis", aldus Vermeulen.
De plannen van het kabinet om honderden miljoenen te bezuinigen op het onderwijs staan volgens het Netwerk Kennissteden Nederland "haaks op de doelstelling van het kabinet om ons verdienvermogen te versterken en ons land weer tot de top 5 van meest concurrerende landen wereldwijd te laten behoren".
Aansluiting onderwijs en arbeidsmarkt
Verder vindt het netwerk, waarbij steden als Amsterdam, Delft, Enschede, Groningen en Utrecht zijn aangesloten, dat de plannen Nederland verzwakken. "Door de bezuinigingen dreigen opleidingen en onderzoeksfaciliteiten te verdwijnen en in combinatie met verdere bezuinigingen in het mbo leidt dat tot een verslechtering van de aansluiting tussen onderwijs en arbeidsmarkt", staat in de brief. "Hierdoor zal de productiviteit en innovatiekracht van Nederland verder verzwakken. De positie die we hebben opgebouwd, en waaraan lokaal zo hard is gewerkt, zal daardoor worden aangetast."
Maandagmiddag is er op het Malieveld in Den Haag een protest tegen de bezuinigingen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - D66-premier Rob Jetten heeft "boven op" de asielwetten gezeten, vindt D66-fractieleider Jan Paternotte. "Ik denk dat hij juist enorm zijn best heeft gedaan in zijn rol als premier," zegt hij in reactie op verwijten jegens Jetten van met name rechtse partijen zoals PVV en JA21.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Geert Wilders (PVV) weigert verantwoordelijkheid te nemen voor het verwerpen van de asielnoodmaatregelenwet in de Eerste Kamer. Zijn partij maakte vorige week een draai in de Eerste Kamer en besloot tegen een aanpassing van de wet te stemmen, waardoor uiteindelijk CDA en SGP de wet niet meer steunden.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-fractievoorzitter in de Tweede Kamer Ruben Brekelmans is "verbijsterd" over het stemgedrag van met name D66 in de senaat over de strenge asielwetten. De partij zocht volgens hem naar redenen om tegen te stemmen. "Ik heb daar geen woorden voor."
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig PVV-parlementariër Gidi Markuszower is woedend op zijn oude partij omdat die met haar stemgedrag in de Eerste Kamer de strenge asielwetten van de eigen ex-minister Marjolein Faber heeft laten stranden. Hij spreekt van "politiek theater" en noemt de gang van zaken "schandalig".
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De PVV geeft D66 de schuld dat de asielnoodmaatregelenwet dinsdag geen meerderheid kreeg in de Eerste Kamer. Die wet sneuvelde, omdat een aanpassing die hulp aan illegalen niet langer strafbaar maakt het ook niet haalde. Die was nodig voor het CDA en de SGP om de wet aan een meerderheid te helpen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) vindt het "een gemiste kans" dat de Eerste Kamer de asielnoodmaatregelenwet van zijn voorganger Marjolein Faber (PVV) heeft weggestemd. Hij wil zo snel mogelijk met alternatieve routes komen om een aantal maatregelen die daardoor niet doorgaan, alsnog bij wet te regelen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De fracties van regeringspartijen D66 en CDA in de Eerste Kamer willen dat asielminister Bart van den Brink (CDA) eventuele nationale aanscherpingen van het Europese migratiepact in een nieuw wetsvoorstel opneemt. Dat hebben senatoren Boris Dittrich (D66) en Madeleine van Toorenburg (CDA) gezegd in stemverklaringen waarin zij uitlegden waarom hun fracties tegen de strenge asielwet van voormalig PVV-minister Marjolein Faber stemden.
4 uur geleden