Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Burgemeesters houden zorgen over derdelanders

Burgemeesters houden zorgen over derdelanders

UTRECHT (ANP) - De burgemeesters van het Veiligheidsberaad houden zorgen over wat er straks gaat gebeuren met de zogenoemde derdelanders uit Oekraïne van wie de opvang op 4 september stopt. Het kabinet moet "de regie pakken", zegt voorzitter Wouter Kolff van het Veiligheidsberaad na overleg met staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel).

Derdelanders vluchtten uit Oekraïne na de Russische inval. Ze hadden een andere nationaliteit en studeerden of werkten in Oekraïne. Ongeveer 2900 derdelanders verliezen volgende week hun opvang. Zo'n 700 willen asiel gaan aanvragen. Dan blijven er nog 2200 over en over die groep maken de burgemeesters zich zorgen.

Na 4 september moeten ze de opvang verlaten, mogen ze niet meer werken en krijgen ze geen leefgeld meer. "Dat maakt het minder aantrekkelijk om hier te blijven", aldus Kolff. De groep heeft 28 dagen om te vertrekken, maar een deel wil niet weg. Volgens Kolff moet "te allen tijde" voorkomen worden dat ze de illegaliteit ingaan.

Zorgen ook na overleg

Na het overleg met de staatssecretaris zei de voorzitter van het Veiligheidsberaad nog steeds zorgen te hebben over die groep derdelanders die niet weg wil gaan. Kolff verwacht dat Van der Burg hier dan de leiding zal nemen. Het gaat volgens de burgemeester voornamelijk om mensen uit veilige landen.

Volgens Van der Burg maakt de overgebleven groep van 2200 derdelanders "niet veel kans op asiel". Ze kunnen naast asiel nog een studie- of werkvisum aanvragen. De enige andere mogelijkheid is terugkeer naar het land van herkomst, zegt hij. Als ze geen asiel of een visum aanvragen, zijn ze na de overgangstermijn van 28 dagen illegaal in Nederland en zal de vreemdelingenpolitie ze oppakken en in detentie zetten zodat ze kunnen vertrekken.

Terugkeer

De bewindsman verwacht dat de terugkeer dan sneller gaat dan bij uitgeprocedeerde asielzoekers. Die groep is vaak niet meer welkom in het land van herkomst. Bij illegalen gaat het anders, aldus de staatssecretaris. "Dit is echt een andere groep."

Er zijn ook afspraken gemaakt over de opvang van Oekraïners. Die groep groeit nog steeds en er zijn meer opvangplekken nodig. Daarvan zijn er op dit moment ruim 80.000. De burgemeesters hebben beloofd 90.000 opvangplekken te maken. Maar er zullen dit jaar nog meer plekken nodig zijn, verwacht Kolff.

Meer uit Binnenland

Kabinet trekt 250 miljoen euro extra uit voor wapensteun Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Het kabinet trekt nog eens 250 miljoen euro uit om defensiemateriaal uit de VS voor Oekraïne te kopen. Dat heeft demissionair minister Ruben Brekelmans (Defensie) maandag in Brussel aangekondigd. Aankopen via de VS zijn "de enige manier om in heel korte tijd meer munitie voor luchtverdediging die kant op te krijgen", zei Brekelmans.

43 minuten geleden
Rover en Translink slepen aanbieder dure ov-kaarten voor rechter

AMERSFOORT (ANP) - Reizigersvereniging Rover en Translink, het bedrijf achter de ov-chipkaart, zijn een rechtszaak gestart tegen Kings Online, dat via twee websites ov-chipkaarten verkoopt voor "buitensporig hoge tarieven". Volgens de aanklagers zijn meerdere exploitanten door hun toedoen gestopt met het via websites aanbieden van te dure ov-chipkaarten en is Kings Online de laatste uitbater die een halt toegeroepen moet worden.

1 uur geleden
Treinverkeer van en naar Noord-Nederland ernstig verstoord

UTRECHT (ANP) - Van en naar Noord-Nederland rijden maandagochtend veel minder tot geen treinen, meldt ProRail. Het traject tussen Lelystad en Zwolle ligt sinds zondagavond plat, nadat daar veel schade aan het spoor was ontstaan door een poging tot koperdiefstal. Op de enige omreisroute, tussen Amersfoort en Barneveld, is een seinstoring ontstaan. "Hierdoor kunnen ook op dit traject minder treinen rijden", aldus de spoorbeheerder.

2 uur geleden
Treinhinder bij Zwolle door poging koperdiefstal nog tot middag

UTRECHT (ANP) - De treinhinder die is ontstaan door een poging tot koperdiefstal in Zwolle duurt naar verwachting nog tot het einde van maandagmiddag. In de NS-reisplanner, die maandagochtend vroeg is bijgewerkt, is te zien dat tot zeker 15.00 uur geen treinen rijden tussen 't Harde en Zwolle en tussen Zwolle en Lelystad.

3 uur geleden
Dode bij aanrijding op A35 bij Hengelo

HENGELO (ANP) - Bij een aanrijding op de A35 bij Hengelo is een persoon overleden. Dat meldt de politie op X. De politie doet onderzoek, waardoor de snelweg vanaf Borne-West richting Enschede is afgesloten.

5 uur geleden
Gewonde door steekincident vlak bij treinstation Den Bosch

DEN BOSCH (ANP) - Op het Stationsplein in Den Bosch heeft in de nacht van zondag op maandag een steekincident plaatsgevonden. Rond 00.15 uur kreeg de politie een melding van een beroving, waarna een slachtoffer met steekwonden werd aangetroffen. Dat bevestigt een woordvoerder van de politie Oost-Brabant.

8 uur geleden
Koningspaar arriveert in Suriname voor staatsbezoek

PARAMARIBO (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima zijn zondagavond rond 19.30 uur lokale tijd op de nationale luchthaven van Suriname aangekomen. Het koningspaar begint maandag in hoofdstad Paramaribo aan een driedaags staatsbezoek aan de voormalige Nederlandse kolonie.

8 uur geleden