Burgemeesters bespreken aanbod kabinet voor vluchtelingenopvang
ARNHEM (ANP) - De 25 burgemeesters van het Veiligheidsberaad praten vrijdagochtend met staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) over extra geld en hulp die het kabinet aanbiedt, zodat de veiligheidsregio's meer vluchtelingen kunnen opvangen. Het kabinet wil dat 7500 vluchtelingen in de komende weken een tijdelijke woning krijgen en dat elke veiligheidsregio 225 extra opvangplekken voor asielzoekers realiseert. De burgemeesters van het beraad zijn allemaal voorzitter van een veiligheidsregio.
Het kabinet biedt de regio's elk dertig ambtenaren om een en ander te regelen. Daarnaast wil het kabinet 40 miljoen euro uittrekken voor de bouw van woningen voor statushouders. Waarschijnlijk schuift minister Hugo de Jonge van Volkshuisvesting vrijdag ook aan bij het digitale beraad, want het verzoek om meer vluchtelingenopvang is ook uit zijn naam gedaan.
De maatregelen zijn nodig omdat de asielopvang in Nederland helemaal is vastgelopen. Het centrale aanmeldcentrum in Ter Apel zit bijna elke dag overvol. Dat komt doordat de asielzoekerscentra in Nederland ook helemaal vol zitten. Dat komt weer doordat statushouders, die recht hebben op eigen onderdak, niet kunnen vertrekken uit de azc's omdat er sprake is van woningnood in Nederland.
Afgelopen maandag kwamen de burgemeesters en de staatssecretaris niet tot een akkoord over meer vluchtelingenopvang, onder meer omdat de burgemeesters vinden dat er wel genoeg op het bordje van gemeenten ligt. Woensdag volgde het aanbod voor meer hulp en geld.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Informateur Sybrand van Haersma Buma (CDA), tevens burgemeester van Leeuwarden, is na drie weken niet meer beschikbaar als informateur. "Een wethouder appte mij vandaag al dat hij mijn werkkamer had ingepikt", grapte hij op een persconferentie donderdag.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Informateur Hans Wijers (D66) betreurt dat hij onlangs negatieve uitspraken deed over de VVD en partijleider Dilan Yeşilgöz. Hij noemde haar onder meer "een leugenaar" en zei dat hij had gehoopt op een grotere afstraffing van de VVD bij de verkiezingen. "Dat had ik niet moeten doen, dat is ongepast taalgebruik", zei hij donderdagavond tijdens zijn eerste persconferentie als informateur.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft ingestemd met de benoeming van Sybrand van Haersma Buma (CDA) en Hans Wijers (D66) tot informateurs. De twee zijn voorgedragen door partijleiders Rob Jetten (D66) en Henri Bontenbal (CDA) om de volgende stap te zetten in het formatieproces voor een nieuw kabinet.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verkenner Wouter Koolmees ziet "een groot risico" voor de persoonlijke verhoudingen als vier partijen zouden gaan praten over een mogelijke coalitie. Dat zegt hij in het debat over de verkiezingsuitslag. Hij verwacht dat de formatie dan juist alleen maar langer zou duren. "Daarom leek het mij niet verstandig om daarmee te beginnen."
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-verkenner Wouter Koolmees heeft "rechtse partijen buitenspel gezet" in de formatie, door te adviseren dat D66 en het CDA eerst alleen met elkaar verder gaan praten. Dat vindt JA21-leider Joost Eerdmans. Hij vraagt zich hardop af of de rechtse kiezer zich serieus genomen voelt door deze keuze van Koolmees.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-leider Henri Bontenbal waakt ervoor de komende weken te veel onderwerpen op de agenda van de kabinetsformatie te zetten. Hij wil de lijst "behapbaar houden", zei hij tijdens een Kamerdebat over de uitslag van de Tweede Kamerverkiezingen van twee weken geleden.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dilan Yesilgöz verbaast zich over de tussenstap waarin in eerste instantie alleen D66 en het CDA met elkaar onderhandelen over een coalitieakkoord. De VVD-leider vertelde tijdens het debat over de verkiezingsuitslag dat dit als oplossing wordt gezien wanneer "twee partijen moeten samenwerken maar inhoudelijk ver uit elkaar liggen", iets waar volgens de lijsttrekker momenteel "geen sprake van" is.
21 uur geleden