Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Burgemeester Westerveld over wolf: er was maar één keuze mogelijk

Burgemeester Westerveld over wolf: er was maar één keuze mogelijk

WESTERVELD (ANP) - Burgemeester Rikus Jager van de Drentse gemeente Westerveld kon naar eigen zeggen niet anders dan de wolf die zondagochtend een schapenboer had verwond, laten doodschieten. "We hebben nog geprobeerd om een expert te bellen, maar dat lukte zo vroeg niet. Voor zover er expertise aanwezig was, hebben we die geraadpleegd, maar samen hebben we geconcludeerd dat er maar één keuze mogelijk was", zegt hij in een toelichting.

In het dorp Wapse, dat valt onder de gemeente Westerveld, ontdekte een schapenhouder zondagochtend dat een wolf enkele van zijn schapen had doodgebeten. Het dier liep nog binnen de afrastering van zijn terrein. Hoe hij in dat afgeschermde deel is gekomen is niet duidelijk. Toen de hobbyboer en zijn zoon de wolf probeerden te verjagen, werd de vader in zijn arm gebeten. De schapenboer is in het ziekenhuis behandeld en is inmiddels weer thuis.

Ongeveer een uur na het incident gaf de locoburgemeester van Westerveld opdracht om de wolf dood te schieten, na overleg met burgemeester Jager en de politie. Volgens Jager moest het gemeentebestuur snel handelen omdat de veiligheid van mensen in het geding was. "De wolf heeft een mens aangevallen, dat is de doorslag geweest voor ons besluit", zegt de CDA-burgemeester.

Acuut gevaar

Op grond van de Gemeentewet mag een burgemeester besluiten om een zogeheten probleemwolf te doden, als die een acuut gevaar vormt voor de veiligheid. Eerst moet wel worden geprobeerd het dier te verjagen.

Burgemeester Jager zegt in een toelichting dat sprake was van een acuut gevaar. "De wolf viel mensen aan", zegt hij. "En als hij zou ontsnappen, was bovendien niet uit te sluiten dat hij meer mensen zou aanvallen."

In het nauw gedreven

Volgens Jager was het geen optie om het hek open te zetten om de wolf te laten ontsnappen. Omdat het perceel van de woning van de hobbyboer grenst aan het terrein met de schapen, was dat te risicovol, zegt hij. "We konden niet uitsluiten dat hij dan voor de woning zou langslopen en door de straat zou gaan, waar op zondagochtend veel mensen fietsen."

Eerder op zondag zei ecoloog Erwin van Maanen dat de wolf vermoedelijk zeer in het nauw gedreven was en beet omdat hij zichzelf of zijn prooi wilde verdedigen. Aanvallen van wolven op mensen zijn zeer uitzonderlijk.

Conclusies achteraf

"Achteraf is het gemakkelijk oordelen over wat wel of niet goed was", reageert burgemeester Jager. "Een in het nauw gedreven boer voelde zich verplicht om zijn dieren te beschermen. En de wolf voelde zich in het nauw gedreven om zijn prooi te beschermen."

Meer uit Binnenland

Boeren overhandigen brandbrief in Borculo

BORCULO (ANP) - Boeren hebben bij het gemeentehuis in het Gelderse Borculo een brandbrief overhandigd aan het college van burgemeesters en wethouders. Volgens een ANP-verslaggever hebben zich daar honderden mensen met hun trekkers verzameld.

11 uur geleden
Circa 150 boeren met tractoren bij gemeentehuis Borculo

BORCULO (ANP) - Zo'n 150 boeren zijn maandagavond met hun trekkers samengekomen bij het gemeentehuis van het Gelderse Borculo om een brandbrief te overhandigen aan het college van burgemeesters en wethouders, ziet een ANP-verslaggever. De bezorgde agrariërs willen dat de huidige stikstofplannen worden ingetrokken. Ook op andere plekken in Nederland wordt geprotesteerd.

12 uur geleden
Extra surveillance in Engelen en Bokhoven na bekladdingen

DEN BOSCH (ANP) - In de Brabantse dorpen Engelen en Bokhoven wordt extra gesurveilleerd, nadat daar afgelopen weekend meerdere woningen waren beklad met teksten tegen asielopvang. Dat staat in een extra informatiebrief die de gemeente Den Bosch naar de raad heeft gestuurd.

13 uur geleden
Pathé komt in nacht en ochtend met extra vertoningen The Odyssey

AMSTERDAM (ANP) - Bioscoopketen Pathé gaat de komende weken in de nacht en ochtend in IMAX-zalen extra voorstellingen van de film The Odyssey vertonen. Zo staan op dit moment in Pathé Arena in Amsterdam op 7 en 8 augustus twee vertoningen om 08.00 uur in de ochtend gepland en organiseert Pathé Schouwburgplein in Rotterdam de komende weekenden om 23.30 uur extra nachtvertoningen van de film.

14 uur geleden
Boeren voeren actie tegen stikstofbeleid kabinet

GORINCHEM (ANP) - Boeren voeren actie tegen de stikstofplannen van het kabinet. Onder meer Agractie, de vakbond van melkveehouders en vissersactiegroep EMK willen dat landbouwminister Jaimi van Essen de stikstofplannen intrekt en dat boerenbedrijven hun vergunningen mogen houden.

18 uur geleden
Tientallen meldingen van discriminatie bij start WorldPride

AMSTERDAM (ANP) - Tientallen mensen hebben afgelopen weekend, tijdens de start van WorldPride in Amsterdam, melding gemaakt van discriminatie tegen de lhbt+-gemeenschap, aldus een woordvoerder van de organisatie RITA.

19 uur geleden
Rijkswaterstaat: forse afname vrachtverkeer op Merwedebrug

GORINCHEM (ANP) - Sinds de installatie van speciale camera's op de Merwedebrug dit weekend is het vrachtverkeer dat nog over de brug gaat "fors afgenomen". Een woordvoerder van Rijkswaterstaat zei dat tijdens een persmoment bij de brug. Exacte cijfers heeft hij nog niet.

19 uur geleden