Burgemeester Van Zanen nog niet gerust op inhoud regeerakkoord
DEN HAAG (ANP) - Burgemeester Jan van Zanen is nog niet gerust op het aanstaande regeerakkoord nadat hij vrijdagmiddag op bezoek was geweest bij de formerende partijen. Dat is hij pas als hij "weet wat ze precies gaan voorstellen". "Dat is nog niet bekend", zei de voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) na afloop. Hij bezocht de formerende partijen samen met de voorzitters van de Unie van Waterschappen en het Interprovinciaal Overleg (IPO). VVD, D66, CDA en de ChristenUnie hebben een akkoord bijna rond, maar ChristenUnie-leider Gert-Jan Segers zei niet te denken dat de vier partijen er vrijdag al uitkomen.
De burgemeester van Den Haag sprak na afloop van een serieus gesprek dat de moeite waard was. Gemeenten benadrukten in september dat zij vinden dat in de formatie goede afspraken gemaakt moeten worden over de structurele financiële problemen waarmee ze kampen. Ook vrijdag benoemde Van Zanen dat er "nogal wat zorgen zijn" bij gemeenten. Hij wil een goede samenwerking met een nieuw kabinet. "En niet alleen een gevecht om de centen."
"Er is aandacht voor onze nood", zei hij over het gesprek. "Ben ik dan blij?", vroeg hij zichzelf hardop af. "Nee", besloot hij. "Ik wil eerst zien hoe het precies zit."
Effecten klimaatverandering
Rogier van der Sande, voorzitter van de Unie van Waterschappen, zei het kabinet te hebben meegegeven rekening te houden met de effecten van klimaatverandering en waterbeheer bij het bouwen van woningen. Dit om de schade door wateroverlast, overstroming en droogte in de toekomst zo veel mogelijk te beperken. IPO-voorzitter Jaap Smit sprak na afloop van een "uitstekend gesprek" en een "uitstekende sfeer".
De partijleiders ontvingen ook de polder, te weten VNO/NCW-baas Ingrid Thijssen en FNV-leider Tuur Elzinga. Ze zitten beiden in de Stichting van de Arbeid. Thijssen zei "een plezierig gesprek" te hebben gehad met de formerende partijen en informateurs. "Het komt nu alleen aan op het eindresultaat. Dat gaan we zorgvuldig wegen als het er volgende week ligt. We kunnen daar nog niet op vooruitlopen."
"We moeten samenwerken met lokale overheden en de polder. En die samenwerking is heel belangrijk", zei Segers voorafgaand aan de gesprekken met de genodigden. De andere partijleiders gingen naar binnen zonder iets te zeggen. De verwachting is dat volgende week het coalitieakkoord zal worden gepresenteerd. Dat is dan bijna driehonderd dagen na de verkiezingen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet wil instemmen met het omstreden EU-Mercosurverdrag. Dat schrijven minister David van Weel en staatssecretaris Aukje de Vries (beiden Buitenlandse Zaken, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Het handelsverdrag tussen de EU en de Mercosur-landen (Argentinië, Brazilië, Paraguay en Uruguay) is al ruim 25 jaar in de maak en krijgt veel kritiek in de Kamer.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De mensenrechtenschendingen in Soedan moeten "onmiddellijk" worden beëindigd en het wapenembargo van de Verenigde Naties (VN) moet worden nageleefd, vindt demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken). De VVD-bewindsman deed deze oproep "met klem" in een video die is getoond bij een bijeenkomst in Genève van de VN-Mensenrechtenraad, die mede op verzoek van Nederland is ingelast.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Arbeidsmigranten moeten een tijdelijk huurcontract kunnen krijgen, dat wil woonminister Mona Keijzer (BBB) regelen met een wetswijziging. Nu is het zo dat bij een verblijf 'van korte duur' geen regels over bijvoorbeeld maximale huurprijs bestaan. Die termijn was eerst niet vastgelegd, dat wordt nu dertig dagen, is het voorstel van Keijzer.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sybrand Buma (CDA) was graag met twee informateurs verder gegaan, maar vanwege de planning gaat hij nu alleen verder. Dat zegt de informateur vrijdagmiddag na het opstappen van zijn mede-informateur Hans Wijers. Hij betreurt het vertrek van de oud-minister van D66.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ex-informateur Hans Wijers (D66) zou VVD-leider Dilan Yeşilgöz in privéappjes "die feeks van de VVD" hebben genoemd, schrijft NRC. Een artikel over de berichtjes leidde tot het terugtreden van Wijers, die al onder vuur lag vanwege uitspraken die hij deed op een verkiezingsavond voor ondernemers. Daar zou hij haar "een leugenaar" hebben genoemd. Ook vond hij het jammer dat de VVD niet harder "was afgestraft" bij de verkiezingen, aldus NRC.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Volgens D66-leider Rob Jetten was het terugtreden van informateur Hans Wijers vanwege "privéappjes" de "enige logische keuze". Wijers lag al onder vuur om uitspraken die hij zou hebben gedaan over de VVD en partijleider Dilan Yeşilgöz. NRC komt waarschijnlijk later vrijdag met berichtgeving over wat er in de appberichten stond.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland gaat definitief lobbyen in Brussel om de Europese douaneautoriteit in Nederland te vestigen. Dat maakt staatssecretaris Eugène Heijnen (Douane, BBB) bekend na afloop van de ministerraad. Een beoogde locatie kan hij nog niet noemen.
19 uur geleden