Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Burgemeester Valkenburg wil meer samenwerking met buurlanden

Burgemeester Valkenburg wil meer samenwerking met buurlanden

VALKENBURG (ANP) - Nederland moet samenwerken met de buurlanden om nieuwe watersnoodrampen te voorkomen, vindt burgemeester Daan Prevoo van Valkenburg. "We denken nog teveel in grenzen als het om klimaatverandering gaat", zegt hij in een interview met Trouw. "Samen met België en Duitsland moeten we voorkomen dat een dergelijke hoosbui weer een probleem wordt."

Prevoo is nog maar sinds april van dit jaar burgemeester van het Limburgse stadje aan de Geul. Door de overstroming van de rivier kreeg hij direct een ramp voor zijn kiezen. Prevoo heeft de nodige kennis op het gebied van waterveiligheid, want hij had dat onderwerp als gedeputeerde van de provincie Limburg ook al als aandachtsgebied. "Dat heeft mij geholpen in deze crisis, omdat ik begreep hoe dit kon gebeuren", zegt hij. "Weet je, karma is een groot woord, maar soms is het wonderbaarlijk wat er op je pad komt."

"De ervaring op bestuurlijk niveau brengt ook mee dat je meteen vooruit kijkt", vervolgt hij. "Niet janken bij de puinhopen maar denken: wat kunnen we nu aanpakken?"

Schade

Prevoo benadrukt dat de duizenden mensen die zijn getroffen door het hoge water zo snel mogelijk geholpen moeten worden. "Dat doe je niet door formeel zaken te gaan doen via de bureaucratische weg. Dan moet je informele paden bewandelen en gewoon dóen. Achteraf bekijken we wel of alles op de juiste manier is gebeurd."

Volgens een eerdere schatting van de gemeente is door de overstromingen in het centrum van het historische stadje voor zo'n 200 miljoen euro aan materiële schade veroorzaakt. Daar komt nog eens 200 miljoen euro bovenop aan economische schade, want de vele ondernemers in Valkenburg moeten nu veel inkomsten van het toeristische hoogseizoen missen.

Ook Waterschap Limburg pleitte er afgelopen week voor om buurlanden meer te betrekken bij de waterveiligheid in de provincie. "Zuid-Limburg is weliswaar het hoogste punt in Nederland, maar het laagste in de Euregio", zei dijkgraaf Patrick van der Broeck. "Niet alleen kwam de regen hier vorige week met bakken tegelijk neer - 18 volle emmers per vierkante meter - het water kwam ook omlaag vanuit de Ardennen en Duitsland."

Meer uit Binnenland

OM eist tot 66 maanden cel in zaak kunstroof Assen

ASSEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag tot 66 maanden cel geëist tegen drie verdachten van de kunstroof uit het Drents Museum in Assen in januari vorig jaar. De hoogste eis was voor de 35-jarige Bernhard Z. Hij heeft als enige van de drie verdachten geen deal gesloten met het OM. De andere twee, Jan B. (21) en Douglas Chesley W. (37), deden dat wel. Tegen hen eiste het OM 44 maanden cel. In ruil voor deze lagere strafeis hebben zij het grootste deel van de buit terugbezorgd. Het gaat daarbij om de wereldberoemde gouden helm van Cotofenesti en twee gouden armbanden. Een derde armband is vooralsnog spoorloos.

10 minuten geleden
Architect Stopera Cees Dam (93) overleden

AMSTERDAM (ANP) - Architect Cees Dam is maandag op 93-jarige leeftijd overleden. Dit heeft Dam & Partners Architecten, waar hij oprichter van was, dinsdag bekendgemaakt. Hij overleed na een kort ziekbed.

43 minuten geleden
Celstraf voor dakdekker na fatale koolmonoxidevergiftiging

LOOSDRECHT (ANP) - Een dakdekker uit Loosdrecht heeft een voorwaardelijke celstraf van drie maanden en een taakstraf van 240 uur gekregen voor het veroorzaken van koolmonoxidevergiftiging, waardoor een ouder echtpaar (83 en 87 jaar) overleed.

1 uur geleden
Raad van State kritisch op financiële keuzes kabinet-Jetten

DEN HAAG (ANP) - De Raad van State is kritisch op de financiële keuzes van het kabinet-Jetten. De belangrijkste overheidsadviseur ziet in haar jaarlijkse analyse van de voorjaarsnota dat er weliswaar "soms scherpe" beleidskeuzes worden gemaakt, maar dat die onvoldoende zijn om economische problemen van de toekomst het hoofd te bieden. Bovendien worden lastenverzwaringen, zoals de 'vrijheidsbijdrage' die gevraagd wordt om extra defensie-uitgaven mogelijk te maken, vooral afgewenteld op werkenden.

1 uur geleden
Demonstratie bij Eerste Kamer tegen voorgenomen asielwetten

DEN HAAG (ANP) - Voor de ingang van de Eerste Kamer in Den Haag hebben enkele tientallen aanhangers van onder meer Extinction Rebellion dinsdag gedemonstreerd. Ze betoogden tegen de voorgenomen asielwetten, waar in de Eerste Kamer weer over wordt gedebatteerd.

1 uur geleden
Verdachte financiering Hamas: geld was voor humanitaire hulp

ROTTERDAM (ANP) - Palestijnse activist Amin A. houdt vol dat hij Hamas nooit heeft gefinancierd. Dat bleek tijdens de behandeling van de zaak in de Rotterdamse rechtbank. Naar eigen zeggen had het werk van de 58-jarige A. humanitaire doelen. "Ik wil mijn volk helpen", zei de verdachte tegen de rechter.

2 uur geleden
Brussel keurt staatssteunpakket Nederland voor minder koeien goed

BRUSSEL (ANP) - Brussel heeft Nederland goedkeuring gegeven voor een staatssteunpakket van ruim 600 miljoen euro voor melkveehouders die vrijwillig hun veestapel willen verminderen. Dat meldt de Europese Commissie dinsdag. Het geld is beschikbaar voor de komende vijf jaar.

2 uur geleden