Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Burgemeester Valkenburg wil meer samenwerking met buurlanden

Burgemeester Valkenburg wil meer samenwerking met buurlanden

VALKENBURG (ANP) - Nederland moet samenwerken met de buurlanden om nieuwe watersnoodrampen te voorkomen, vindt burgemeester Daan Prevoo van Valkenburg. "We denken nog teveel in grenzen als het om klimaatverandering gaat", zegt hij in een interview met Trouw. "Samen met België en Duitsland moeten we voorkomen dat een dergelijke hoosbui weer een probleem wordt."

Prevoo is nog maar sinds april van dit jaar burgemeester van het Limburgse stadje aan de Geul. Door de overstroming van de rivier kreeg hij direct een ramp voor zijn kiezen. Prevoo heeft de nodige kennis op het gebied van waterveiligheid, want hij had dat onderwerp als gedeputeerde van de provincie Limburg ook al als aandachtsgebied. "Dat heeft mij geholpen in deze crisis, omdat ik begreep hoe dit kon gebeuren", zegt hij. "Weet je, karma is een groot woord, maar soms is het wonderbaarlijk wat er op je pad komt."

"De ervaring op bestuurlijk niveau brengt ook mee dat je meteen vooruit kijkt", vervolgt hij. "Niet janken bij de puinhopen maar denken: wat kunnen we nu aanpakken?"

Schade

Prevoo benadrukt dat de duizenden mensen die zijn getroffen door het hoge water zo snel mogelijk geholpen moeten worden. "Dat doe je niet door formeel zaken te gaan doen via de bureaucratische weg. Dan moet je informele paden bewandelen en gewoon dóen. Achteraf bekijken we wel of alles op de juiste manier is gebeurd."

Volgens een eerdere schatting van de gemeente is door de overstromingen in het centrum van het historische stadje voor zo'n 200 miljoen euro aan materiële schade veroorzaakt. Daar komt nog eens 200 miljoen euro bovenop aan economische schade, want de vele ondernemers in Valkenburg moeten nu veel inkomsten van het toeristische hoogseizoen missen.

Ook Waterschap Limburg pleitte er afgelopen week voor om buurlanden meer te betrekken bij de waterveiligheid in de provincie. "Zuid-Limburg is weliswaar het hoogste punt in Nederland, maar het laagste in de Euregio", zei dijkgraaf Patrick van der Broeck. "Niet alleen kwam de regen hier vorige week met bakken tegelijk neer - 18 volle emmers per vierkante meter - het water kwam ook omlaag vanuit de Ardennen en Duitsland."

Meer uit Binnenland

Auto rijdt woning in Kerkrade binnen, twee gewonden

KERKRADE (ANP) - Aan de Toupsbergstraat in het Limburgse Kerkrade is in de nacht van vrijdag op zaterdag een auto een woning binnengereden. De bestuurder en een inzittende van de auto raakten gewond. Zij zijn met letsel naar het ziekenhuis gebracht. Dat heeft de politie bekendgemaakt.

27 minuten geleden
Voetganger overleden bij aanrijding met tram in Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Bij een aanrijding met een tram in Rotterdam is vrijdagavond een voetganger overleden. Dat meldt de politie Rotterdam op X. Het ongeval vond om 23.30 uur plaats op de 1e Middellandstraat.

2 uur geleden
IND gaat openstaande asielaanvragen systematischer oppakken

DEN HAAG (ANP) - Asielaanvragen die voor het ingaan van het EU-migratiepact zijn ingediend, worden op een nieuwe systematische manier beoordeeld. Asielminister Bart van den Brink laat weten dat dit nodig is.

8 uur geleden
Volgende week coronaverhoren met Rutte, Schoof en Koolmees

DEN HAAG (ANP) - Tijdens de verhoren van volgende week moeten Mark Rutte, Dick Schoof en Wouter Koolmees voor de parlementaire enquêtecommissie corona verschijnen. Het is de tweede volle verhoorweek en deze staat in het teken van de organisatie van de corona-aanpak.

10 uur geleden
Oud-NCTV: lobby had steeds meer invloed op maatregelen

DEN HAAG (ANP) - Hoe langer de coronacrisis duurde, hoe meer belangen er speelden en die hadden invloed op de politieke besluitvorming rond de coronamaatregelen. Dat zei Pieter-Jaap Aalbersberg vrijdag tegen de parlementaire enquêtecommissie corona. Hij was tijdens de coronacrisis de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV).

10 uur geleden
Jetten: voor zomer Benelux-plan landen sneller EU in te trekken

TIVAT (ANP) - Nog voor de zomer komen de Benelux-landen met een plan om kandidaat-landen op een snellere en correcte manier de EU in te trekken. Dat zei premier Rob Jetten na afloop van een top tussen de EU en Westelijke Balkanlanden in het Montenegrijnse Tivat.

10 uur geleden
Meer nodig om miljardentekort woningcorporaties op te lossen

DEN HAAG (ANP) - Meer maatregelen zijn nodig om het miljardentekort van woningcorporaties op te lossen, meldt minister Elanor Boekholt-O'Sullivan van Volkshuisvesting. Ze heeft enkele coalitieplannen doorgerekend om de bijna 20 miljard euro op te brengen die corporaties nog nodig hebben voor woningbouw en verduurzaming. Daaruit blijkt dat de maatregelen het tekort alleen "in theorie" oplossen.

11 uur geleden