Burgemeester Valkenburg: wateroverlast ook zaak van inwoners
VALKENBURG (ANP) - Inwoners en ondernemers in Valkenburg moeten ook zelf iets doen tegen wateroverlast. Dat zei burgemeester Daan Prevoo maandagavond op de regionale omroep L1. Hij zei dit na spoedoverleg over maatregelen op korte termijn. De gemeente overweegt trottoirbanden te verhogen en andere soortgelijke kleine maatregelen om instromen van water bij hoosbuien te voorkomen. Het college van burgemeester en wethouders neemt dinsdag besluiten over de nieuwe aanpak van wateroverlast.
De afgelopen twee jaar is gebleken dat de wateroverlast in Valkenburg steeds op dezelfde plekken ontstaat. Dat betekent dat ook de inwoners iets moeten doen tegen die overlast, aldus Prevoo. "Dit is de nieuwe werkelijkheid", zei hij. "Binnen twee jaar is het water drie keer binnengelopen bij dezelfde mensen. De verzekeraars zeggen: je hoeft bij ons niet meer langs te komen."
Afgelopen vrijdag werden enkele delen van Valkenburg voor de tweede keer in korte tijd getroffen door wateroverlast. Eerder gebeurde dat op 22 juni dit jaar. Het gaat daarbij om wateroverlast in de Grote Straat, Neerhem, het Berkelplein en het centrum, waar het water woningen en parkeergarages binnenliep. In juli 2021 werd het centrum van Valkenburg onder water gezet, en ontstond er grote schade voor inwoners en ondernemers.
Snelle klimaatverandering
Prevoo wees op de snelle klimaatverandering. "We worden ingehaald door de nieuwe werkelijkheid", zei hij. "Kijk maar naar Zwitserland, Slovenië, Noord-Italië en Zuid-Duitsland. We moeten samen komen tot een nieuwe aanpak. Dat is de werkelijkheid waarmee we moeten leven."
"Iedereen moet gaan versnellen. Op korte termijn willen we toestemming van het waterschap om overtollig water versneld af te voeren naar de Geul. Daarvoor moeten we een gat in de kademuur maken."
Prevoo zei verder dat criminelen misbruik maken van de nood onder mensen, met name slachtoffers van de watersnood twee jaar geleden. Ze zouden onder meer horeca-ondernemers in de binnenstad die forse schade opliepen door de overstromingen in 2021, financiële "hulp" aanbieden. "Ik heb die signalen doorgegeven aan het Openbaar Ministerie en de minister", zei hij. "Criminelen maken gebruik van mensen in financiële nood. Ze eisen daarvoor een tegenprestatie. Dat leidt tot vermenging van boven- en onderwereld." Om hoeveel gevallen het gaat, weet Prevoo niet. "Mensen die te lang op hun geld moeten wachten, zijn ten einde raad, en worden zo kwetsbaar."
Meer uit Binnenland
EINDHOVEN (ANP) - Rondom de huldiging van PSV in Eindhoven zijn zeventien mensen aangehouden. Volgens de politie werden zij verspreid over de dag en de avond opgepakt voor onder meer het afsteken van vuurwerk, vernieling, het overtreden van een gebiedsverbod, belediging en mishandeling. Een aantal van hen zit nog vast voor verhoor.
3 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Het praktijkonderwijs zucht onder de grote hoeveelheid zij-instromers die jaarlijks vanuit het vmbo en schakelklassen overstappen. Dat meldt de Sectorraad Praktijkonderwijs in een jaarlijks rapport. De zij-instroom heeft een negatief effect op de dynamiek in klassen en zorgt voor grote werkdruk bij docenten en begeleiders.
5 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het advocatenechtpaar Geert-Jan en Carry Knoops moet een deel van de advocatenkosten terugbetalen aan een ex-cliënt. Dat heeft de rechtbank Amsterdam woensdag bepaald. Het gaat om iets meer dan 95.000 euro.
56 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De voorzitter van de Vereniging van Iraanse Academici in Nederland, Shahin Sultany Taied, zegt namens die groep dat hij blij is met het tijdelijke staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran. "Wij zijn voor vrijheid en vrede. Shahs en mullahs in Iran willen doorgaan met de oorlog, wij niet."
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Centraal Joods Overleg vraagt justitieminister David van Weel en het GelreDome twee concerten van rapper Ye op 6 en 8 juni te annuleren. Het verzoek volgt op stappen in het Verenigd Koninkrijk, waar drie concerten werden geannuleerd nadat de Britse regering hem de toegang tot het land had ontzegd. Ye, ook bekend onder de naam Kanye West, staat ter discussie door antisemitische uitingen die hij jarenlang deed.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Ex-advocaat Inez Weski ontkent dat zij een reeks verdachte uitspraken heeft gedaan tijdens haar arrestatie op 21 april 2023. Dat liet zij woensdag haar advocaat Geert-Jan Knoops voordragen uit een door haar geschreven verklaring, aan het begin van het pleidooi dat Knoops en zijn collega's deze week houden. Het Openbaar Ministerie verdenkt Weski van deelname aan de criminele organisatie van haar vroegere cliënt Ridouan Taghi. Vorige week eiste het OM 4,5 jaar cel tegen haar.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij heeft ingestemd "met het opschorten van de bombardementen en aanvallen op Iran voor een periode van twee weken". Eerder op dinsdag vroeg bemiddelaar Pakistan de Verenigde Staten en Iran om een wapenstilstand van twee weken.
10 uur geleden