Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Burgemeester Valkenburg: wateroverlast ook zaak van inwoners

Burgemeester Valkenburg: wateroverlast ook zaak van inwoners

VALKENBURG (ANP) - Inwoners en ondernemers in Valkenburg moeten ook zelf iets doen tegen wateroverlast. Dat zei burgemeester Daan Prevoo maandagavond op de regionale omroep L1. Hij zei dit na spoedoverleg over maatregelen op korte termijn. De gemeente overweegt trottoirbanden te verhogen en andere soortgelijke kleine maatregelen om instromen van water bij hoosbuien te voorkomen. Het college van burgemeester en wethouders neemt dinsdag besluiten over de nieuwe aanpak van wateroverlast.

De afgelopen twee jaar is gebleken dat de wateroverlast in Valkenburg steeds op dezelfde plekken ontstaat. Dat betekent dat ook de inwoners iets moeten doen tegen die overlast, aldus Prevoo. "Dit is de nieuwe werkelijkheid", zei hij. "Binnen twee jaar is het water drie keer binnengelopen bij dezelfde mensen. De verzekeraars zeggen: je hoeft bij ons niet meer langs te komen."

Afgelopen vrijdag werden enkele delen van Valkenburg voor de tweede keer in korte tijd getroffen door wateroverlast. Eerder gebeurde dat op 22 juni dit jaar. Het gaat daarbij om wateroverlast in de Grote Straat, Neerhem, het Berkelplein en het centrum, waar het water woningen en parkeergarages binnenliep. In juli 2021 werd het centrum van Valkenburg onder water gezet, en ontstond er grote schade voor inwoners en ondernemers.

Snelle klimaatverandering

Prevoo wees op de snelle klimaatverandering. "We worden ingehaald door de nieuwe werkelijkheid", zei hij. "Kijk maar naar Zwitserland, Slovenië, Noord-Italië en Zuid-Duitsland. We moeten samen komen tot een nieuwe aanpak. Dat is de werkelijkheid waarmee we moeten leven."

"Iedereen moet gaan versnellen. Op korte termijn willen we toestemming van het waterschap om overtollig water versneld af te voeren naar de Geul. Daarvoor moeten we een gat in de kademuur maken."

Prevoo zei verder dat criminelen misbruik maken van de nood onder mensen, met name slachtoffers van de watersnood twee jaar geleden. Ze zouden onder meer horeca-ondernemers in de binnenstad die forse schade opliepen door de overstromingen in 2021, financiële "hulp" aanbieden. "Ik heb die signalen doorgegeven aan het Openbaar Ministerie en de minister", zei hij. "Criminelen maken gebruik van mensen in financiële nood. Ze eisen daarvoor een tegenprestatie. Dat leidt tot vermenging van boven- en onderwereld." Om hoeveel gevallen het gaat, weet Prevoo niet. "Mensen die te lang op hun geld moeten wachten, zijn ten einde raad, en worden zo kwetsbaar."

Meer uit Binnenland

Nederlanders op vermiste boot in Indonesië ongedeerd gevonden

DEN HAAG (ANP) - Zoek- en reddingsteams hebben bij het Indonesische eiland Sulawesi een boot met dertien opvarenden, onder wie vier Nederlandse toeristen, teruggevonden. De Nederlandse opvarenden zijn ongedeerd, bevestigt het ministerie van Buitenlandse Zaken (BuZa).

30 minuten geleden
Installatie camera Merwedebrug geslaagd, handhaving gestart

UTRECHT (ANP) - Rijkswaterstaat is zaterdag begonnen met handhaven op het vrachtwagen- en touringcarverbod op de Merwedebrug op snelweg A27 bij Gorinchem. De eerste detectiecamera die het mogelijk maakt overtreders te identificeren, is in de nacht van vrijdag op zaterdag geïnstalleerd in de zuidelijke rijrichting en in gebruik genomen, meldt een woordvoerder van Rijkswaterstaat.

2 uur geleden
Vuurbol gezien vanuit meerdere regio's, waarschijnlijk meteoor

DEN HAAG (ANP) - Mensen hebben vrijdagavond rond 22.30 uur meldingen gemaakt van een vuurbol vanuit verschillende regio's in Nederland op sociale media.

10 uur geleden
Ambassade waarschuwt Nederlanders in Frankrijk voor bosbranden

PARIJS (ANP) - De Nederlandse ambassade in Parijs raadt Nederlanders in Frankrijk aan goed voorbereid op pad te gaan vanwege de natuur- en bosbranden die op verschillende plekken in het land woeden. Zo doen toeristen er goed aan om hun reis- en zorgverzekering te controleren op de dekking bij natuurrampen en is het handig om flessen water en een powerbank achter de hand te hebben.

15 uur geleden
Familie slachtoffer Nijmegen: Bruls loopt vooruit op onderzoek

NIJMEGEN (ANP) - De familie van de 18-jarige Jahfairel die dinsdag in Nijmegen werd doodgeschoten, vindt het "onbegrijpelijk" dat burgemeester Hubert Bruls van de Gelderse stad "vooruitloopt op een strafrechtelijk onderzoek dat nog in volle gang is". Bruls stelde vrijdag dat aan de schietpartij het nodige is voorafgegaan en dat het "geen willekeurig geweld" was.

15 uur geleden
Ruim 42.000 Vierdaagsewandelaars halen de eindstreep

NIJMEGEN (ANP) - Na vier dagen hebben 42.137 deelnemers aan de Nijmeegse Vierdaagse de finish bereikt, meldt de organisatie. Zij krijgen allemaal het felbegeerde Vierdaagsekruisje. Op de laatste dag vielen nog 313 mensen uit of verschenen niet aan de start. Vorig jaar bereikte een recordaantal van 42.777 mensen de eindstreep.

16 uur geleden
Grootste deel wandelaars Nijmeegse Vierdaagse is binnen

NIJMEGEN (ANP) - Het grootste deel van de wandelaars van de Nijmeegse Vierdaagse is gefinisht. Rond 16.45 uur waren zo'n 35.000 van de 42.000 lopers binnen. De sfeer zat er goed in, veel lachende gezichten en sommige wandelaars liepen met blikjes bier. Overal in de stad wordt flink gefeest. De wandelaars dragen bijna allemaal kleurige bossen gladiolen.

18 uur geleden