Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Burgemeester: meer dan half miljoen inwoners hebben Kyiv verlaten

Burgemeester: meer dan half miljoen inwoners hebben Kyiv verlaten

KYIV (ANP/AFP) - Zeker 600.000 inwoners van Kyiv hebben de stad verlaten sinds 9 januari. Dat meldt burgemeester Vitali Klitsjko, die hen daartoe had opgeroepen vanwege de problemen met de stroom- en warmtevoorziening in de stad. Dinsdag nog meldde Klitsjko dat meer dan vijfduizend panden zonder verwarming zaten na Russische aanvallen. Voor nog zeker vierduizend panden is dat nog het geval.

Onder meer het Oekraïense parlement in Kyiv zit zonder stroom. "Na weer een Russische raket- en droneaanval zitten Oekraïense steden zonder elektriciteit, water en warmte. Het Oekraïense parlement zit op het moment ook zonder deze basisbenodigdheden", aldus voorzitter Roeslan Stefantsjoek. In zijn dagelijkse videotoespraak aan de Oekraïners zei president Volodymyr Zelensky dinsdag dat "alleen al in Kyiv" zeker een miljoen huishoudens zonder stroom zitten. Vermoedelijk doelt hij daarmee op de gelijknamige regio en niet louter de stad Kyiv.

Oekraïne maakt een zeer strenge winter door, met temperaturen tot 20 graden onder nul. Rusland heeft de voorbije maanden herhaaldelijk de energie-infrastructuur in het land bestookt. Dat leidde eerder tot grootschalige en soms langdurige stroomuitval. In delen van Oekraïne wordt daarom op gezette momenten de stroom uitgeschakeld om te kunnen voldoen aan de vraag.

Vergelding

Rusland noemde een grote aanval op Kyiv begin januari een vergelding voor een vermeende aanval op een buitenverblijf van president Vladimir Poetin in Novgorod. Bewijs daarvoor leverde het Kremlin niet.

Kyiv telde voor de grootschalige invasie van Rusland in 2022 zo'n 3 miljoen inwoners.

Meer uit Buitenland

Zelensky: belangrijke Russische fabriek getroffen

KYIV (ANP/RTR) - Oekraïense troepen hebben dinsdag een belangrijke fabriek die raketonderdelen produceert getroffen in de Russische grensregio Bryansk, meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.

30 minuten geleden
Iran maakt melding van meer dan 1300 omgekomen burgers

NEW YORK (ANP/RTR) - Door de Amerikaanse en Israëlische luchtaanvallen sinds 28 februari zijn volgens de Iraanse ambassadeur bij de VN, Amir-Saeid Iravani, meer dan 1300 burgers gedood. Bijna 8000 woningen van burgers zijn verwoest volgens de gezant.

3 uur geleden
EU dreigt met sancties als Biënnale van Venetië Rusland toelaat

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie wil dat de Biënnale van Venetië het besluit terugdraait om Rusland weer toe te laten tot de internationale kunsttentoonstelling. Doet de organisatie dit niet, dan zal de EU sancties opleggen, zeggen Henna Virkkunen, vicevoorzitter van de Europese Commissie, en Eurocommissaris Glenn Micallef.

3 uur geleden
Trump waarschuwt Iran tegen mijnen in Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft Iran gewaarschuwd voor ongekende militaire represailles als het land mijnen legt in de Straat van Hormuz. Hij zei dat indien er mijnen zijn gelegd, die onmiddellijk verwijderd moeten worden. Hij herhaalde evenwel dat de Amerikaanse inlichtingendiensten geen aanwijzingen hebben dat Iran mijnen zou hebben gelegd.

4 uur geleden
Axios: VS willen dat Israël oliesector Iran niet aanvalt

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering heeft Israël gevraagd geen verdere aanvallen uit te voeren op Iraanse energie-infrastructuur, daarbij vooral doelend op de oliesector. Dat zeggen drie bronnen tegen de Amerikaanse nieuwssite Axios.

5 uur geleden
Pentagon meldt 140 gewonde militairen door oorlog

WASHINGTON (ANP/RTR) - Zo'n 140 Amerikaanse militairen zijn gewond geraakt tijdens de oorlog met Iran. Het gaat vooral om lichte verwondingen, meldt een woordvoerder van het Pentagon aan Reuters.

5 uur geleden
Zelensky meldt inzet Oekraïense drone-experts in Midden-Oosten

KYIV (ANP/RTR/AFP) - Oekraïense militaire experts worden deze week verwacht in meerdere Golfstaten, waar ze gaan helpen bij het afslaan van Iraanse drone-aanvallen. "De eerste drie landen waarnaar we ze volgens onze afspraken hebben gestuurd, zijn Qatar, de Emiraten en Saudi-Arabië", meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een audiobericht aan journalisten. Later liet Oekraïne weten dat ook specialisten zijn gestuurd naar een Amerikaanse basis in Jordanië.

6 uur geleden