Burgemeester Marioepol spreekt van humanitaire blokkade
MARIOEPOL (ANP) - De burgemeester van de Zuid-Oekraïense havenstad Marioepol zegt dat zijn stad wordt geconfronteerd met een "humanitaire blokkade" nu alle nutsvoorzieningen zijn afgesneden. Russische troepen hebben alle elektriciteitsleidingen richting de stad afgesloten en de plaats met circa 450.000 inwoners zit al vijf dagen zonder stroom, aldus Vadim Bojtsjenko tegen de Oekraïense tv.
Inwoners zitten in de kou omdat de op elektriciteit aangedreven verwarmingsinstallaties zijn uitgevallen, ook de mobiele communicatie is buiten werking. De hoofdwaterleiding is afgesloten en na vijf dagen oorlogsvoering is de reserve watervoorziening volgens de burgemeester verloren gegaan. Hij beschuldigt de Russen ervan zeer methodisch te werk te gaan door alle bevoorrading richting Marioepol af te sluiten en de druk op de stad op te voeren.
Inwoners van de belegerde havenstad kregen zaterdagmorgen enkele uren de kans om de stad te verlaten. Russische troepen hadden het vuren gestaakt, zodat 'humanitaire corridors' ingericht konden worden voor de burgerbevolking, maakte het Russische ministerie van Defensie bekend. Maar volgens de Oekraïners zouden de beschietingen gewoon door zijn gedaan.
Bojtsjenko beschuldigde de Russen ervan te hebben geschoten op bussen die mensen uit de stad moesten evacueren. Van de vijftig volgetankte bussen waren er nog maar twintig over, zei de burgemeester. "Misschien hebben we geen bussen tot de volgende evacuatiemogelijkheid." De informatie kon niet onafhankelijk worden geverifieerd.
Bojtsjenko pleitte opnieuw voor het aanleggen van een corridor waardoor ouderen, vrouwen en kinderen de belegerde stad kunnen verlaten.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft drie "mannelijke drugsterroristen" gedood bij een aanval op een schip in de oostelijke Stille Oceaan. Dat meldt het Amerikaanse Southern Command (SOUTHCOM) op X.
25 minuten geledenKYIV (ANP) - Oekraïne heeft in de nacht van woensdag op donderdag melding gemaakt van diverse Russische aanvallen op het land. Daarbij is in Kyiv een kind van 12 jaar omgekomen, aldus burgemeester Vitali Klitsjko op Telegram.
32 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben aangekondigd hun sancties tegen de Iraanse oliesector aan te scherpen. Dat verklaarde de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent in een persbericht.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben woensdag gedreigd sancties op te leggen aan kopers van Iraanse olie. Dat zei de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent tegen verslaggevers in het Witte Huis.
3 uur geledenTEL AVIV (ANP) - De vergadering van het Israëlische veiligheidskabinet is zonder besluit over een mogelijk staakt-het-vuren in Libanon geëindigd. Volgens The Times of Israel hebben twee Israëlische functionarissen die op de hoogte zijn van de zaak dit Channel 12 laten weten.
3 uur geledenMOSKOU (ANP) - Europese plannen om Oekraïne aan meer drones te helpen, brengen oorlog met Rusland dichterbij, zegt het Russische ministerie van Defensie. Het ministerie heeft een lijst met bedrijven online gezet die een rol zouden spelen en zegt mensen te waarschuwen dat die "een bedreiging voor hun veiligheid" zijn. Het bedrijf Destinus staat ook op de lijst met twee adressen in het Twentse Hengelo.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Woordvoerder van het Witte Huis Karoline Leavitt ontkent dat de Verenigde Staten hebben gevraagd om een verlenging van het staakt-het-vuren met Iran. Volgens Leavitt zijn de Amerikanen optimistisch over het sluiten van een deal en vinden binnenkort waarschijnlijk weer onderhandelingen plaats in Islamabad.
8 uur geleden