Burgemeester Marioepol spreekt van humanitaire blokkade
MARIOEPOL (ANP) - De burgemeester van de Zuid-Oekraïense havenstad Marioepol zegt dat zijn stad wordt geconfronteerd met een "humanitaire blokkade" nu alle nutsvoorzieningen zijn afgesneden. Russische troepen hebben alle elektriciteitsleidingen richting de stad afgesloten en de plaats met circa 450.000 inwoners zit al vijf dagen zonder stroom, aldus Vadim Bojtsjenko tegen de Oekraïense tv.
Inwoners zitten in de kou omdat de op elektriciteit aangedreven verwarmingsinstallaties zijn uitgevallen, ook de mobiele communicatie is buiten werking. De hoofdwaterleiding is afgesloten en na vijf dagen oorlogsvoering is de reserve watervoorziening volgens de burgemeester verloren gegaan. Hij beschuldigt de Russen ervan zeer methodisch te werk te gaan door alle bevoorrading richting Marioepol af te sluiten en de druk op de stad op te voeren.
Inwoners van de belegerde havenstad kregen zaterdagmorgen enkele uren de kans om de stad te verlaten. Russische troepen hadden het vuren gestaakt, zodat 'humanitaire corridors' ingericht konden worden voor de burgerbevolking, maakte het Russische ministerie van Defensie bekend. Maar volgens de Oekraïners zouden de beschietingen gewoon door zijn gedaan.
Bojtsjenko beschuldigde de Russen ervan te hebben geschoten op bussen die mensen uit de stad moesten evacueren. Van de vijftig volgetankte bussen waren er nog maar twintig over, zei de burgemeester. "Misschien hebben we geen bussen tot de volgende evacuatiemogelijkheid." De informatie kon niet onafhankelijk worden geverifieerd.
Bojtsjenko pleitte opnieuw voor het aanleggen van een corridor waardoor ouderen, vrouwen en kinderen de belegerde stad kunnen verlaten.
Meer uit Buitenland
ISLAMABAD (ANP/AFP) - De bekende bergbeklimmer Nirmal Purja is een van de tien mensen die vermist is geraakt na een lawine in het noorden van Pakistan, waar de groep deelnam aan een expeditie. Dat heeft de Alpine Club of Pakistan (ACP) bekendgemaakt. Er zijn vier lichamen gevonden, maar het is nog niet bekend of Purja een van hen is.
31 minuten geledenRETHYMNON (ANP/AFP) - De situatie rond de grote natuurbrand op het Griekse eiland Kreta is iets verbeterd, zegt de brandweer. Het vuur is nog niet onder controle en de autoriteiten waarschuwen dat de komende dagen nog moeilijk kunnen zijn.
44 minuten geledenCEUTA (ANP/RTR) - In de afgelopen 24 uur zijn naar schatting zo'n 49.000 migranten de Spaanse exclave Ceuta binnengedrongen, meldt het Spaanse ministerie van Binnenlandse Zaken. De meesten liepen over het strand naar een dam met hekken die de zee ingaat en migranten zou moeten stoppen. Ze gingen te water aan de Marokkaanse kant en zwommen om de dam heen om aan de Spaanse kant aan land te gaan. Daarbij zouden ongeveer twintig mensen zijn verdronken.
1 uur geledenMELILLA (ANP/DPA) - Ondanks de sluiting van de grens zijn ongeveer vierhonderd migranten erin geslaagd de Spaanse exclave Melilla binnen te dringen. De voorzitter van het bestuur van de autonome Spaanse stad, Juan José Imbroda, zei dat ze over een landweg en een dam erin slaagden binnen te komen, maar dat de toestand verder onder controle is.
1 uur geledenBORDEAUX (ANP/RTR/AFP) - In het door natuurbranden getroffen zuidwesten van Frankrijk mogen vrijdag opnieuw duizenden mensen naar huis. Volgens de autoriteiten zijn de evacuatiebevelen inmiddels opgeheven voor 144.000 van de in totaal 220.000 geëvacueerde mensen.
1 uur geledenJAKARTA (ANP/AFP) - De Indonesische douane heeft een Maleisische piloot opgepakt met meer dan 70.000 pillen ecstasy in zijn koffer. De man, die even daarvoor een passagiersvliegtuig had gevlogen, bleek zelf onder invloed te zijn van meth, MDMA en cocaïne. Hij kan de doodstraf of levenslang krijgen voor drugssmokkel.
1 uur geledenQUETTA (ANP/AFP) - Bij een explosie donderdag in een steenkoolmijn in het zuiden van Pakistan zijn zeker 34 mijnwerkers om het leven gekomen, meldde de lokale rampenbestrijdingsdienst vrijdag. De explosie werd veroorzaakt door de aanwezigheid van methaan, aldus de dienst.
4 uur geleden