Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Burgemeester Marioepol spreekt van humanitaire blokkade

Burgemeester Marioepol spreekt van humanitaire blokkade

MARIOEPOL (ANP) - De burgemeester van de Zuid-Oekraïense havenstad Marioepol zegt dat zijn stad wordt geconfronteerd met een "humanitaire blokkade" nu alle nutsvoorzieningen zijn afgesneden. Russische troepen hebben alle elektriciteitsleidingen richting de stad afgesloten en de plaats met circa 450.000 inwoners zit al vijf dagen zonder stroom, aldus Vadim Bojtsjenko tegen de Oekraïense tv.

Inwoners zitten in de kou omdat de op elektriciteit aangedreven verwarmingsinstallaties zijn uitgevallen, ook de mobiele communicatie is buiten werking. De hoofdwaterleiding is afgesloten en na vijf dagen oorlogsvoering is de reserve watervoorziening volgens de burgemeester verloren gegaan. Hij beschuldigt de Russen ervan zeer methodisch te werk te gaan door alle bevoorrading richting Marioepol af te sluiten en de druk op de stad op te voeren.

Inwoners van de belegerde havenstad kregen zaterdagmorgen enkele uren de kans om de stad te verlaten. Russische troepen hadden het vuren gestaakt, zodat 'humanitaire corridors' ingericht konden worden voor de burgerbevolking, maakte het Russische ministerie van Defensie bekend. Maar volgens de Oekraïners zouden de beschietingen gewoon door zijn gedaan.

Bojtsjenko beschuldigde de Russen ervan te hebben geschoten op bussen die mensen uit de stad moesten evacueren. Van de vijftig volgetankte bussen waren er nog maar twintig over, zei de burgemeester. "Misschien hebben we geen bussen tot de volgende evacuatiemogelijkheid." De informatie kon niet onafhankelijk worden geverifieerd.

Bojtsjenko pleitte opnieuw voor het aanleggen van een corridor waardoor ouderen, vrouwen en kinderen de belegerde stad kunnen verlaten.

Meer uit Buitenland

Regering-Trump spant preventief zaak aan rond midterms in Alaska

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zijn ministerie van Justitie een rechtszaak laten instellen tegen het erkennen van de uitkomst van de midtermverkiezingen in Alaska, mocht daar de Republikeinse kandidaat niet winnen. Dat meldt het staatshoofd vrijdag.

17 minuten geleden
Storm Austen zorgt voor problemen in West-Europa

BRUSSEL (ANP) - Noodweer en windstoten hebben op meerdere plekken in West-Europa tot problemen geleid. Het noodweer dat gepaard gaat met storm Austen trok de afgelopen uren noordwaarts richting België en Nederland.

1 uur geleden
Honderden gewonden door tyfoon Champi in Taiwan

TAIPEI (ANP/AFP) - In Taiwan is één persoon omgekomen en zijn zeker 350 gewond geraakt door de gevolgen van tyfoon Champi in Taiwan. Volgens de autoriteiten werd een persoon meegesleurd door golven die door de tyfoon werden opgewekt, waarna de persoon overleed.

2 uur geleden
Macron: slachtoffers schietpartij doelwit om geloof en huidskleur

PARIJS (ANP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron heeft de dodelijke schietpartij bij Trappes, nabij Parijs, vrijdag een "daad van terreur" genoemd. Ook zei hij dat de slachtoffers doelwit waren vanwege hun religie en huidskleur. Macron noemde het incident verder een keerpunt voor Frankrijk.

2 uur geleden
Terreuronderzoek geopend naar verdachte schietpartij Parijs

PARIJS (ANP/RTR) - De antiterrorismeafdeling van het Franse OM heeft formeel een terrorismeonderzoek geopend naar de verdachte van de dodelijke schietpartij nabij Parijs eerder op vrijdag. Daardoor kwam al zeker één iemand om het leven. Vijf anderen zijn gewond, van wie er drie in kritieke toestand verkeren. Een van hen is een 12-jarig meisje.

2 uur geleden
Franse scholieren roepen op tot protest na gesprek met Macron

PARIJS (ANP) - Een afvaardiging van de Franse scholieren roept op tot nieuwe demonstraties na in hun ogen niet toereikende toezeggingen van president Emmanuel Macron. Volgens de groep deed het Franse staatshoofd enkele heldere toezeggingen over onderwijshervormingen, maar is het wachten op "concrete voortgang", zo meldt BFMTV.

3 uur geleden
Filipijnse autoriteiten starten onderzoek naar vader van Meghan

MANILA (ANP/RTR) - De autoriteiten in de Filipijnen zijn een onderzoek begonnen naar Thomas Markle, de vader van Meghan Markle. De 82-jarige schoonvader van de Britse prins Harry, die een periode in het Filipijnse Cebu heeft gewoond, wordt beschuldigd van het bezit van beelden van seksueel kindermisbruik.

3 uur geleden