Burgemeester Marioepol: 90 procent van stad in puin
MARIOEPOL (ANP/AFP) - De havenstad Marioepol, in het zuidoosten van Oekraïne, ligt door de aanhoudende Russische beschietingen inmiddels vrijwel volledig in puin. Dat heeft burgemeester Vadim Boitsjenko gezegd.
"Het trieste nieuws is dat 90 procent van de infrastructuur in de stad is verwoest", aldus Boitsjenko tijdens een persconferentie. "40 procent is onherstelbaar." De burgemeester schat dat er nog 130.000 inwoners opgesloten zitten in de zwaar gehavende gebouwen en schuilkelders. Voor het uitbreken van de oorlog woonden er ongeveer een half miljoen mensen in Marioepol.
"De bombardementen gaan onophoudelijk door. Het Russisch leger verwoest Marioepol op beestachtige wijze", aldus Boitsjenko. Daartoe wordt opvallend vaak gebruik gemaakt van "meervoudige raketwerpers". Volgens de burgemeester komen de meeste aanvallen "vanuit zee, waar Russische schepen liggen".
Evacuatie
Pogingen een deel van de bevolking te evacueren zijn maandag opnieuw mislukt. Een team van het Rode Kruis werd tegengehouden tijdens een poging de stad te bereiken en mensen te helpen om te vertrekken. De Rode Kruis-medewerkers worden volgens een woordvoerder van de internationale hulporganisatie door de politie vastgehouden in een nabijgelegen stad. Er zou geen sprake zijn van een gijzeling. Meer informatie gaf hij niet.
Het stadsbestuur van Marioepol meldde in de avonduren dat de Russen hun steun hebben uitgesproken voor een vazal die zichzelf heeft uitgeroepen tot de nieuwe burgemeester van de stad. Marioepol is omsingeld door Russische troepen. Deze hebben delen van de stad in handen, maar zijn ze er volgens het Oekraïense ministerie van Defensie tot dusver niet in geslaagd de volledige controle over te nemen.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer (Labour) heeft opdracht gegeven tot een spoedonderzoek naar de banden van ex-minister Peter Mandelson en de overleden Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein. Starmer vindt dat Mandelson zijn titel als lord moet worden ontnomen en niet langer zitting mag hebben in het Hogerhuis van het parlement.
24 minuten geledenRABAT (ANP/RTR) - Meer dan 50.000 mensen zijn uit een Marokkaanse stad geëvacueerd omdat er door aanhoudende hevige regenval watersnood dreigt. Bijna de helft van de bevolking van Ksar el-Kebir in het noordwesten moest vertrekken. Niemand mag naar de stad toe, waarvan delen al zijn overstroomd.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse regering heeft maandagavond twee moties van wantrouwen in het parlement overleefd. Dit betekent dat premier Sébastien Lecornu succesvol een stemming in het parlement heeft omzeild om de begroting van 2026 goed te keuren. Vorig jaar vielen twee regeringen bij hun pogingen een begroting vast te stellen.
3 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - In een periode van hoogopgelopen spanningen en forse Amerikaanse druk willen Iran en de Verenigde Staten vrijdag in Turkije hun onderhandelingen over het Iraanse atoomprogramma hervatten. Volgens een diplomaat doen ook vertegenwoordigers van onder meer Saudi-Arabië en Egypte mee.
5 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP/DPA) - In Vaticaanstad zijn restaurateurs begonnen met het herstelwerk van Het laatste oordeel, een groot fresco van Michelangelo in de Sixtijnse Kapel. Het werk van 180 vierkante meter wordt maandenlang opgeknapt, maar de beroemde zaal blijft in die tijd gewoon open voor publiek.
5 uur geledenOSLO (ANP) - Marius Borg Høiby blijft ten minste vier weken vastzitten. Dat heeft een rechter in Oslo maandag besloten, meldt het Noorse persbureau NTB. Het besluit werd volgens NTB genomen zonder aanwezigheid van de verdachte. De politie van Oslo had een verzoek ingediend om Høiby vast te houden wegens kans op recidive.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Witte Huis bevestigt nieuw overleg met Oekraïne en Rusland. De speciale gezant van de Amerikaanse president Donald Trump, Steve Witkoff, is woensdag en donderdag in Abu Dhabi, de hoofdstad van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE), voor gesprekken met Oekraïense en Russische delegaties.
6 uur geleden