Burgemeester Marioepol: 90 procent van stad in puin
MARIOEPOL (ANP/AFP) - De havenstad Marioepol, in het zuidoosten van Oekraïne, ligt door de aanhoudende Russische beschietingen inmiddels vrijwel volledig in puin. Dat heeft burgemeester Vadim Boitsjenko gezegd.
"Het trieste nieuws is dat 90 procent van de infrastructuur in de stad is verwoest", aldus Boitsjenko tijdens een persconferentie. "40 procent is onherstelbaar." De burgemeester schat dat er nog 130.000 inwoners opgesloten zitten in de zwaar gehavende gebouwen en schuilkelders. Voor het uitbreken van de oorlog woonden er ongeveer een half miljoen mensen in Marioepol.
"De bombardementen gaan onophoudelijk door. Het Russisch leger verwoest Marioepol op beestachtige wijze", aldus Boitsjenko. Daartoe wordt opvallend vaak gebruik gemaakt van "meervoudige raketwerpers". Volgens de burgemeester komen de meeste aanvallen "vanuit zee, waar Russische schepen liggen".
Evacuatie
Pogingen een deel van de bevolking te evacueren zijn maandag opnieuw mislukt. Een team van het Rode Kruis werd tegengehouden tijdens een poging de stad te bereiken en mensen te helpen om te vertrekken. De Rode Kruis-medewerkers worden volgens een woordvoerder van de internationale hulporganisatie door de politie vastgehouden in een nabijgelegen stad. Er zou geen sprake zijn van een gijzeling. Meer informatie gaf hij niet.
Het stadsbestuur van Marioepol meldde in de avonduren dat de Russen hun steun hebben uitgesproken voor een vazal die zichzelf heeft uitgeroepen tot de nieuwe burgemeester van de stad. Marioepol is omsingeld door Russische troepen. Deze hebben delen van de stad in handen, maar zijn ze er volgens het Oekraïense ministerie van Defensie tot dusver niet in geslaagd de volledige controle over te nemen.
Meer uit Buitenland
MIAMI (ANP/RTR) - Het Amerikaanse leger heeft opnieuw een dodelijke aanval uitgevoerd op een boot in de oostelijke Stille Oceaan. Dat schrijft Southcom, het centrale commando van het Amerikaanse leger in de regio, op X. Er kwam een man om het leven bij de aanval.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse rechter heeft geoordeeld dat de regering van president Donald Trump moet zorgen voor de terugkeer van ongeveer 137 uitgezette Venezolanen. De vermeende bendeleden werden in maart naar de beruchte CECOT-gevangenis in El Salvador gestuurd.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De regering van de Amerikaanse president Donald Trump heeft een onderzoek aangekondigd naar Brown University na de dodelijke schietpartij eerder deze maand. Het ministerie van Onderwijs gaat onderzoeken of Brown de Clery Act heeft overtreden. De wet uit 1990 verplicht hogescholen en universiteiten die federale financiering ontvangen om bepaalde veiligheids- en beveiligingsprocedures na te leven.
4 uur geledenPALM BEACH (ANP) - "Misschien verkopen we het, misschien houden we het," zei de Amerikaanse president Donald Trump maandag over de olie die de VS recent hebben ingenomen voor de kust van Venezuela. Mogelijk kan de olie worden gebruikt om de strategische reserves van de VS aan te vullen, aldus Trump.
6 uur geledenMAR-A-LAGO (ANP) - De Verenigde Staten gaan zeker twee nieuwe slagschepen bouwen. Dat kondigde de Amerikaanse president Donald Trump maandag aan bij een persconferentie in Mar-a-Lago met defensieminister Pete Hegseth. Uiteindelijk moeten er tussen de 20 en 25 nieuwe schepen worden gebouwd, zei Trump.
7 uur geledenPALM BEACH (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft maandag gezegd dat de Verenigde Staten Groenland "moeten hebben". Niet vanwege kritieke mineralen, maar om redenen van nationale veiligheid, aldus Trump.
7 uur geledenALEPPO (ANP/AFP/DPA) - Zeker drie mensen zijn om het leven gekomen door nieuw geweld in Syrië. Troepen van de nieuwe regering raakten in conflict met strijders van de door Koerden aangestuurde SDF-militie. Beide partijen hebben hun troepen opdracht gegeven de strijd te staken.
9 uur geleden