Burgemeester Marioepol: 90 procent van stad in puin
MARIOEPOL (ANP/AFP) - De havenstad Marioepol, in het zuidoosten van Oekraïne, ligt door de aanhoudende Russische beschietingen inmiddels vrijwel volledig in puin. Dat heeft burgemeester Vadim Boitsjenko gezegd.
"Het trieste nieuws is dat 90 procent van de infrastructuur in de stad is verwoest", aldus Boitsjenko tijdens een persconferentie. "40 procent is onherstelbaar." De burgemeester schat dat er nog 130.000 inwoners opgesloten zitten in de zwaar gehavende gebouwen en schuilkelders. Voor het uitbreken van de oorlog woonden er ongeveer een half miljoen mensen in Marioepol.
"De bombardementen gaan onophoudelijk door. Het Russisch leger verwoest Marioepol op beestachtige wijze", aldus Boitsjenko. Daartoe wordt opvallend vaak gebruik gemaakt van "meervoudige raketwerpers". Volgens de burgemeester komen de meeste aanvallen "vanuit zee, waar Russische schepen liggen".
Evacuatie
Pogingen een deel van de bevolking te evacueren zijn maandag opnieuw mislukt. Een team van het Rode Kruis werd tegengehouden tijdens een poging de stad te bereiken en mensen te helpen om te vertrekken. De Rode Kruis-medewerkers worden volgens een woordvoerder van de internationale hulporganisatie door de politie vastgehouden in een nabijgelegen stad. Er zou geen sprake zijn van een gijzeling. Meer informatie gaf hij niet.
Het stadsbestuur van Marioepol meldde in de avonduren dat de Russen hun steun hebben uitgesproken voor een vazal die zichzelf heeft uitgeroepen tot de nieuwe burgemeester van de stad. Marioepol is omsingeld door Russische troepen. Deze hebben delen van de stad in handen, maar zijn ze er volgens het Oekraïense ministerie van Defensie tot dusver niet in geslaagd de volledige controle over te nemen.
Meer uit Buitenland
AUSTIN (ANP/AFP) - Het platform X van Elon Musk neemt maatregelen om te voorkomen dat AI-chatbot Grok beelden genereert waarop echte mensen zijn uitgekleed. Het bedrijf kondigde de ingreep alleen aan voor landen waar het delen van dergelijke beelden in strijd is met de wet.
50 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Republikeinen in de Amerikaanse Senaat hebben het nagenoeg onmogelijk gemaakt voor de initiatiefnemers van een resolutie die de macht van president Donald Trump zou inperken bij militair ingrijpen in Venezuela. Na een procedurele ingreep zouden er meer stemmen voor de resolutie nodig zijn dan er medestanders zijn.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De executie van een Iraanse demonstrant die volgens ngo's en het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken woensdag zou plaatsvinden, is uitgesteld. Dat heeft mensenrechtenorganisatie Hengaw bekendgemaakt.
2 uur geledenHOUSTON (ANP/RTR) - Een maand eerder dan gepland zijn vier bemanningsleden van ruimtestation ISS begonnen aan hun terugkeer naar de aarde. Een van hen heeft medische klachten gekregen tijdens het verblijf in de ruimte. Om wie het gaat en wat de kwaal is, wordt om privacyredenen niet gedeeld. Ruimtevaartorganisatie NASA meldt alleen dat de toestand stabiel is.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt uitgebreid te hebben gesproken met de nieuwe interim-leider van Venezuela, Delcy Rodríguez. "We hebben vandaag een geweldig gesprek gehad en ze is een fantastisch persoon", verklaarde hij tegenover de pers.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Ook Duitsland stuurt militairen naar Groenland. Denemarken kondigde eerder op woensdag aan de militaire aanwezigheid op het eiland te versterken, ook met hulp van bondgenoten.
7 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico heeft bemiddeling aangeboden tussen Cuba en de Verenigde Staten. President Claudia Sheinbaum stelde dat haar regering zich wil inzetten voor het "bevorderen van de dialoog" tussen de landen.
7 uur geleden