Burgemeester Marioepol: 90 procent van stad in puin
MARIOEPOL (ANP/AFP) - De havenstad Marioepol, in het zuidoosten van Oekraïne, ligt door de aanhoudende Russische beschietingen inmiddels vrijwel volledig in puin. Dat heeft burgemeester Vadim Boitsjenko gezegd.
"Het trieste nieuws is dat 90 procent van de infrastructuur in de stad is verwoest", aldus Boitsjenko tijdens een persconferentie. "40 procent is onherstelbaar." De burgemeester schat dat er nog 130.000 inwoners opgesloten zitten in de zwaar gehavende gebouwen en schuilkelders. Voor het uitbreken van de oorlog woonden er ongeveer een half miljoen mensen in Marioepol.
"De bombardementen gaan onophoudelijk door. Het Russisch leger verwoest Marioepol op beestachtige wijze", aldus Boitsjenko. Daartoe wordt opvallend vaak gebruik gemaakt van "meervoudige raketwerpers". Volgens de burgemeester komen de meeste aanvallen "vanuit zee, waar Russische schepen liggen".
Evacuatie
Pogingen een deel van de bevolking te evacueren zijn maandag opnieuw mislukt. Een team van het Rode Kruis werd tegengehouden tijdens een poging de stad te bereiken en mensen te helpen om te vertrekken. De Rode Kruis-medewerkers worden volgens een woordvoerder van de internationale hulporganisatie door de politie vastgehouden in een nabijgelegen stad. Er zou geen sprake zijn van een gijzeling. Meer informatie gaf hij niet.
Het stadsbestuur van Marioepol meldde in de avonduren dat de Russen hun steun hebben uitgesproken voor een vazal die zichzelf heeft uitgeroepen tot de nieuwe burgemeester van de stad. Marioepol is omsingeld door Russische troepen. Deze hebben delen van de stad in handen, maar zijn ze er volgens het Oekraïense ministerie van Defensie tot dusver niet in geslaagd de volledige controle over te nemen.
Meer uit Buitenland
PALMA (ANP/AFP) - Een Spaanse rechtbank zegt geen onderzoek te kunnen doen naar de deepfakezaak van de Duitse tv-presentatrice Collien Fernandes. Zij had een aanklacht ingediend tegen haar ex, tv-ster Christian Ulmen, voor het jarenlang heimelijk verspreiden van gemanipuleerde naaktfoto's en -video's van haar.
9 minuten geledenROME (ANP/RTR/DPA) - Italië schort een meer dan twintig jaar oude defensiedeal met Israël op. Dat maakte premier Giorgia Meloni bekend tijdens een bezoek aan Verona.
19 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt "geschokt" te zijn door de Italiaanse premier Giorgia Meloni, omdat ze zou weigeren de Amerikanen te helpen bij de oorlog in Iran. De twee hadden de afgelopen jaren een goede relatie, maar nu uit Trump zijn teleurstelling.
20 minuten geledenMERSIN (ANP/DPA) - De Turkse oud-oppositieleider Kemal Kiliçdaroğlu heeft bijna een jaar gevangenisstraf opgelegd gekregen voor het beledigen van president Recep Tayyip Erdogan, aldus zijn advocaat. Hij leidde dertien jaar de grootste oppositiepartij CHP en deed mee aan de presidentsverkiezingen in 2023.
49 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - Duitsland en Oekraïne gaan nauwer samenwerken bij het produceren en aankopen van wapens. Duitsland gaat betalen voor honderden Amerikaanse Patriot-raketten en Duitse luchtafweer voor Oekraïne. En Oekraïne gaat zijn kennis en kunde over drone-oorlogvoering meer met Duitsland delen, hebben de Oekraïense president en de Duitse bondskanselier afgesproken.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Internationale hulpverleners van het Rode Kruis en de Rode Halve Maan zien zich gedwongen om via land naar Iran te reizen voor leveringen van humanitaire hulp. Normaal gesproken doen ze dat via de zee of de lucht, maar dat is door de oorlog met Israël en de Verenigde Staten nu geen optie.
1 uur geledenBAGDAD (ANP/AFP) - Het Iraakse ministerie van Olie heeft met zowel Iran als de VS "een begripvolle verstandhouding" en overeenkomsten die het vervoer van Iraakse olie door de Straat van Hormuz minder moeilijk maken. Een woordvoerder zei verder niets over de afspraken. Hij zei wel dat de betrokken partijen garanderen dat de Iraakse export doorgaat.
2 uur geleden