Burgemeester Maastricht praat na actie met KOZP en tegenstanders
MAASTRICHT (ANP) - Burgemeester Annemarie Penn-te Strake van Maastricht gaat woensdag in gesprek met zowel vertegenwoordigers van Kick Out Zwarte Piet (KOZP) als mensen die hun zegje willen doen vanuit de tegenactie afgelopen zondag. Het gaat om twee gesprekken, en daarvoor is gekozen om niet meteen in een discussie te raken. Dat laat een woordvoerder van de burgemeester vrijdag weten.
Zondag vond in Maastricht een demonstratie plaats van KOZP op het Vrijthof. Die begon met zo'n vijftien mensen, maar de kleine groep werd er al direct belaagd door honderden tegendemonstranten. De politie moest de groep veilig naar een andere plek in Maastricht brengen. De demonstratie werd voortgezet aan de Maaskade, maar de tegendemonstranten wisten de groep van KOZP ook daar te vinden. Na een uur staakte KOZP vanwege de onveilige situatie de demonstratie en werd onder politiebescherming naar een veilige plek buiten de stad gebracht. Vijf tegendemonstranten zijn gearresteerd.
Maandag gaf de burgemeester aan met mensen in gesprek te willen over de gebeurtenissen, omdat ze naar eigen zeggen veel reacties kreeg op de verklaring die ze zondag naar buiten bracht. Daarin benadrukte ze dat demonstreren een grondrecht is en keurde de burgemeester het geweld en de intimidatie af van tegendemonstranten "richting politie en richting mensen die gebruikmaken van hun grondrecht". Haar bericht kreeg meer dan vierhonderd reacties. Op Facebook nodigde de burgemeester vervolgens maandag mensen uit zich aan te melden.
Opsplitsing
De gesprekken woensdag zijn digitaal. Het ene vindt plaats met demonstranten en vertegenwoordigers van onder meer KOZP. Het tweede gesprek is met mensen die aangeven dat ze algemene vragen hebben, of die hun zegje willen doen vanuit de tegenactie. In totaal doen 23 mensen mee.
De woordvoerder van de burgemeester geeft aan dat voor een opsplitsing is gekozen om eerst iedereen de kans te geven zijn of haar vragen te stellen aan de burgemeester en daarover in gesprek te gaan. Het streven van de burgemeester is wel om beide kanten van de discussie alsnog in een gezamenlijk gesprek op een later moment aan bod te laten komen, maar dat hangt ook af van de wens van beide groepen. "Ik zou zo graag zien dat er meer begrip komt voor elkaars standpunten. Zoals het zondag is gegaan, dat is voor mij niet hoe Maastricht is. Ik wil de hand reiken en proberen mensen bij elkaar te brengen. Ze hoeven het niet eens te worden, als ze elkaar maar meer begrijpen. Maar eerst wil ik heel graag antwoorden geven op de vragen die er leven", aldus de burgemeester.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Zangeres Lenny Kuhr en columnist Martin Sommer zijn met drie anderen genomineerd voor de Pim Fortuyn Prijs. Dat heeft jurylid en JA21-voorman Joost Eerdmans woensdag bekendgemaakt op de 24e sterfdag van de naamgever van de prijs. Het is de twaalfde keer dat de prijs voor opiniemakers, bestuurders of politici die volgens de organisatie strijden voor het vrije woord, wordt uitgereikt.
17 minuten geledenAPELDOORN (ANP) - Bij een demonstratie tegen een noodopvang voor asielzoekers in Apeldoorn heeft de politie dinsdagavond ingegrepen. Er werd op een gegeven moment met vuurwerk gegooid naar agenten, waarna de politie een rotonde heeft leeggeveegd waar de betogers zich hadden verzameld. Daarbij is volgens de politie geen geweld gebruikt.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima konden tijdens het 5 mei-concert in Amsterdam niet blijven stilstaan toen Rolf Sanchez aan het einde van de avond een mix van Spaanstalige muziek ten gehore bracht. De zanger sloot de jaarlijkse show af met latin-nummers als Vivir Mi Vida, Más Más Más en Danza Kuduro.
9 uur geledenMADRID (ANP/RTR/AFP) - Spanje zal het Nederlandse cruiseschip Hondius waarop het hantavirus is uitgebroken, ontvangen op de Canarische Eilanden. Het land doet dat "in overeenstemming met het internationaal recht en uit humanitaire overwegingen", schrijft het ministerie van Volksgezondheid op X.
9 uur geledenVLISSINGEN (ANP) - De evacuatie van drie opvarenden van het cruiseschip Hondius vindt "naar alle waarschijnlijkheid" woensdag plaats. Twee speciale vliegtuigen zijn al onderweg om het drietal op te halen en naar Nederland te brengen. Dat laat cruisemaatschappij Oceanwide Expeditions weten. Het gaat om twee zieke bemanningsleden en een persoon die een relatie had met een Duitse opvarende die is overleden.
13 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft zijn medeleven uitgesproken met landgenoten die vastzitten op het Nederlandse cruiseschip Hondius. "We werken nauw samen met internationale partners om de Britse staatsburgers aan boord te ondersteunen en we stellen plannen op voor hun veilige doorreis", schreef hij op X.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Drie zieke opvarenden van het cruiseschip Hondius, dat voor de kust van Kaapverdië ligt, worden van boord gehaald en naar Nederland gebracht voor medische verzorging. Onder hen is één Nederlander, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. "Alle inzet is erop gericht om dit op zo kort mogelijke termijn te laten plaatsvinden." Op het schip zijn meerdere mensen besmet geraakt met het hantavirus.
15 uur geleden