Burgemeester Lviv: hulporganisaties onvoldoende voorbereid
LVIV (ANP/DPA) - De burgemeester van de Oekraïense stad Lviv, Andrej Sadovy, beschuldigt internationale hulporganisaties ervan zich onvoldoende te hebben voorbereid op een aanval van Rusland in Oekraïne.
"Geen enkele internationale organisatie was voorbereid, terwijl iedereen het al een half jaar had over een mogelijke Russische aanval", zei Sadovy in de Süddeutsche Zeitung. Volgens de burgemeester verwachtten westerse inlichtingendiensten dat de oorlog slechts een paar dagen zou duren en dat Oekraïne zich niet zou verzetten tegen een bezetting door Rusland.
In Lviv, dat op zo'n 80 kilometer van de Poolse grens ligt, werden vooral in de eerste tien dagen na de Russische invasie in Oekraïne veel vluchtelingen opgevangen. "Maar nu zijn alle hotels, jeugdherbergen en flats vol", aldus Sadovy. "We hebben mensen in zo'n vijfhonderd scholen, sporthallen, theaters, culturele centra en buurthuizen ondergebracht". In totaal zijn zo'n 200.000 mensen opgevangen, waarmee de stad zijn maximale capaciteit heeft bereikt. "We kunnen mensen niet voor altijd in een sporthal of theater laten verblijven".
Tot op de dag van vandaag zijn er volgens Sadovy "geen effectieve internationale noodplannen" opgezet. De burgemeester zegt dat er vooral behoefte is aan voedsel, medicijnen, tijdelijke huisvesting en sanitaire voorzieningen.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse premier Sébastien Lecornu heeft de begroting voor 2026 doorgedrukt. Het is de derde keer in korte tijd dat hij een grondwetsartikel gebruikt om een stemming in het parlement over de begroting te omzeilen. Dit is volgens Franse media de laatste stap voor de definitieve goedkeuring, vermoedelijk aanstaande maandag.
11 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft kritiek geuit op Alex Pretti, die in Minneapolis is doodgeschoten door federale agenten. Pretti was een "oproerkraaier en misschien wel een opstandeling", aldus Trump op Truth Social.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Rusland heeft volgens de Oekraïense luchtmacht Oekraïne in de nacht van donderdag op vrijdag beschoten met één raket en ruim honderd drones. De melding volgt op berichten van de Amerikaanse president Donald Trump dat Rusland een week zou afzien van luchtaanvallen omdat het zo extreem koud is in het land.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de afgelopen dagen een uitgebreide lijst ontvangen met mogelijke militaire opties voor een aanval tegen Iran. Dat schrijft The New York Times op basis van anonieme bronnen. Een eventuele interventie zou twee doelen moeten dienen: schade toebrengen aan de nucleaire infrastructuur en raketinstallaties van het land of de positie van het islamitische regime verzwakken.
4 uur geledenMIAMI (ANP) - Donald Trump heeft donderdag de belastingdienst (IRS) en het ministerie van Financiën aangeklaagd voor 10 miljard dollar. De Amerikaanse president houdt de instanties verantwoordelijk voor het lekken van zijn belastingaangiftes aan de media in 2019 en 2020.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Wie veroordeeld wordt voor zware misdrijven zoals georganiseerde criminaliteit, levens- of zedendelicten loopt het risico de Belgische nationaliteit te verliezen. De Belgische Kamer heeft daarvoor een wetsontwerp van minister Annelies Verlinden van Justitie goedgekeurd. Het intrekken van de nationaliteit kan alleen als de dader in de vijftien jaar voorafgaand aan de feiten Belg is geworden.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een man uit de Amerikaanse staat Minnesota is aangeklaagd voor het zich voordoen als FBI-agent in een poging Luigi Mangione, de verdachte van de moord op de CEO van een zorgverzekeraar, uit een gevangenis in New York te bevrijden. Hij had een barbecuevork en een mes met een bot blad bij zich, blijkt uit gerechtelijke documenten.
9 uur geleden