Burgemeester Kolff: blijven werken aan meer plek voor Oekraïners
HILVERSUM (ANP) - "We moeten blijven werken aan meer plekken voor Oekraïners in het land", zei Wouter Kolff, burgemeester van Dordrecht en voorzitter van het Veiligheidsberaad bij WNL Op Zondag op NPO 1. "De verwachting is dat er richting 1 januari 2025 zo'n 120.000 plekken nodig zijn." Op dit moment zijn er volgens hem 93.000 opvangplaatsen beschikbaar voor Oekraïense vluchtelingen.
Kolff baseert zich op de laatste meerjarige prognose die demissionair staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) vrijdag naar de Tweede Kamer stuurde. Op de vraag of dit aantal gemeentelijke opvangplekken haalbaar is, zei de burgemeester: "We doen ons stinkende best, maar de opgave is gigantisch. We hebben ook nog de reguliere asielstroom in dit land, die onder grote druk staat."
Kolff maakt zich zorgen over deze ontwikkelingen. "De samenleving staat onder druk, het draagvlak voor echte vluchtelingen wordt aangetast, het absorptievermogen van de samenleving neemt af en ik denk dat de urgentie ook niet overal wordt gevoeld."
IND-systeem
De burgemeester sprak ook over het "ongelofelijk complexe" beleid rondom de opvang van derdelanders uit Oekraïne, mensen met een andere herkomst die in het land verbleven en door de oorlog zijn gevlucht. "Wij hebben uiteindelijk die uitvoering ter hand te nemen en dat is voor burgemeesters die verantwoordelijk zijn voor de opvang eigenlijk niet goed meer te doen."
Dordrecht was een van de eerste gemeenten die afgelopen week derdelanders uit de opvang zetten. Volgens Kolff hebben gemeenten inzage in een systeem van de IND, waarin de status van derdelanders is te volgen. Dat systeem loopt echter achter bij wat de rechters van Nederland besluiten, zei hij. Daardoor is er een risico dat mensen worden uitgezet die nog recht hebben op opvang. "Dat is voor een deel gebeurd", erkende de burgemeester. "We moeten die mensen opnieuw onderdak verlenen."
Kolff zegt dat komende week nog een paar mensen weg moeten uit de opvang in zijn stad. "Dat zijn mensen van wie klip-en-klaar is dat er geen enkel rechtsmiddel meer voor hen openstaat en ze terug kunnen naar hun oorspronkelijke veilige land." Mensen over wie nog twijfels bestaan kunnen voorlopig blijven, evenals mensen die alsnog een voorlopige voorziening toegekend krijgen door de rechtbank. Volgens de burgemeester waren er ook personen die met een valse voorlopige voorziening aanspraak wilden maken op opvang.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Prinses Amalia gaat volgende maand met haar ouders mee naar de Olympische Winterspelen in Italië. De prinses van Oranje vergezelt koning Willem-Alexander en koningin Máxima op 6 februari bij de openingsceremonie en op 7 februari brengt zij met haar ouders een bezoek aan het Olympisch Dorp. Het koningspaar zelf gaat van 5 tot en met 10 februari naar de Spelen.
2 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse politie heeft meegewerkt aan het oprollen van een internationale drugsbende waarbij ook Nederlandse burgers betrokken waren. Dat meldt de Europese politie (Europol) woensdag. De bende maakte en verspreidde synthetische drugs.
21 minuten geledenHOUTEN (ANP) - In het weekend kunnen mogelijk de schaatsen aan in het noorden van het land, verwacht Weeronline. Vanaf donderdag wordt het in het noordoosten steeds kouder, met overdag maximaal 1 of 2 graden. In de nachten vriest het licht tot matig. Begin volgende week neemt de kans op "schaatspret" ook in het oosten toe.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nergens in Nederland waren automobilisten vorig jaar zo lang onderweg als in Den Haag. Door drukte duurde een rit van 10 kilometer door de stad gemiddeld zo'n 8 minuten langer dan wanneer het verkeer normaal had doorgestroomd. Dat is een vertraging van 51 procent. Navigatiemaker TomTom heeft dat uitgerekend.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De petitie van journalist Teun van de Keuken om het Nederlands elftal weg te laten blijven van het WK komende zomer in de Verenigde Staten, Canada en Mexico heeft de grens van 100.000 ondertekeningen gepasseerd. De petitie kan sinds afgelopen zaterdag worden ondertekend. "Laat ons land en onze voetballers aan de goede kant van de geschiedenis staan. Hou onze jongens thuis", aldus Van de Keuken.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet stelt dit jaar 23 miljoen euro extra beschikbaar voor energiesteun aan Oekraïne. Dat heeft staatssecretaris Aukje de Vries (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp, VVD) bekendgemaakt tijdens een bezoek aan dat land.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nico Garstman heeft met zijn foto van de rellen op het Haagse Malieveld in september de Nieuwsfoto van het Jaar 2025 gewonnen bij de jaarlijkse verkiezing van Stichting Nieuwsfoto. In de sportcategorie ging de prijs naar ANP-fotograaf Robin van Lonkhuijsen voor zijn foto van shorttrackster Xandra Velzeboer.
16 uur geleden