Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Burgemeester Kiev wil nu echt met Berlijnse collega praten

Burgemeester Kiev wil nu echt met Berlijnse collega praten

KIEV/BERLIJN (ANP/DPA) - Verscheidene Europese burgemeesters hebben de afgelopen dagen gesprekken gevoerd met iemand die zich waarschijnlijk via 'deepfake'-technologie voordeed als Vitali Klitsjko, de burgemeester van Kiev. "Dit is criminele energie en we moeten zo snel mogelijk uitvinden wie hier achter zit", zei Klitsjko tegen de Duitse krant Bild.

Het gaat voor zover bekend om burgemeester Franziska Giffey van Berlijn, burgemeester José Luis Martínez-Almeida van Madrid en Michael Ludwig van Wenen. Giffey voerde een gesprek van ongeveer vijftien minuten met een man die in alles leek op de burgemeester van Kiev. In de loop van de conversatie rezen echter vermoedens dat het om een bedrieger ging die gebruikmaakte van 'deepfake'-technologie en werd het gesprek volgens een Berlijnse woordvoerster verbroken. Bij deepfake kunnen mensen de vorm aannemen van iemand anders en qua spraak en bewegingen heel realistisch overkomen.

De Oekraïense ambassadeur in Duitsland bevestigde later dat Giffey niet met Klitsjko had gesproken en er dus waarschijnlijk sprake was van deepfake. "Het maakt helaas deel uit van de realiteit dat de oorlog met alle middelen wordt gevoerd", twitterde Giffey.

Michael Ludwig vond het irritant te constateren dat hij niet met de echte burgemeester had gesproken, maar zei dat het "geen groot probleem" was, want ze hadden geen gevoelige informatie besproken. Een woordvoerder van José Luis Martínez-Almeida bevestigde dat de Madrileense burgemeester met een nep-Klitsjko had gesproken maar dat het gesprek snel werd afgekapt.

Klitsjko gaf aan dat gesprekken alleen worden georganiseerd via officiële kanalen in Kiev. De politie in Duitsland en Spanje hebben een onderzoek ingesteld.

Meer uit Buitenland

Meerdere Europese landen doen niet mee aan vredesraad

DEN HAAG (ANP/RTR/AFP) - Meerdere Europese landen zien momenteel af van deelname aan de Raad van Vrede, een initiatief van de Amerikaanse president Donald Trump. Het gaat om in ieder geval Zweden en Noorwegen en volgens bronnen ook Italië en Frankrijk.

43 minuten geleden
Partijen EU-parlement halen uit naar uiterst-rechts om Trump

STRAATSBURG (ANP) - Meerdere partijen in het Europees Parlement hebben vanwege de spanning om Groenland uitgehaald naar uiterst-rechtse politici om hun affiniteit met de Amerikaanse president Donald Trump. Met name Jordan Bardella, rechterhand van Franse politica Marine Le Pen, en zijn partij Patriotten voor Europa kregen veel verwijten in een debat over de soevereiniteit van de EU.

1 uur geleden
Rutte en Stubb houden met galgenhumor de moed erin

DAVOS (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte en de Finse president Alexander Stubb, twee van Europa's belangrijkste 'Trumpfluisteraars', blijven monter in de hoogopgelopen ruzie waarin de NAVO zich bevindt. Gevraagd op het World Economic Forum naar zijn recept om de spanningen te bedaren, wees Stubb grappend haastig naar buurman Rutte.

1 uur geleden
Zweden weigert voorlopig deelname aan vredesraad

STOCKHOLM (ANP/RTR/AFP) - Zweden doet voorlopig niet mee aan het door de Amerikaanse president Donald Trump voorgestelde initiatief voor een zogenoemde vredesraad. Premier Ulf Kristersson heeft laten weten dat toetreding niet zal plaatsvinden met de tekst die tot dusver over de raad is gepresenteerd.

1 uur geleden
Spaanse machinistenvakbond roept op tot staking na ongelukken

MADRID (ANP) - De Spaanse vakbond voor machinisten, SEMAF, heeft opgeroepen tot een landelijke staking na twee dodelijke ongelukken in korte tijd. De vakbond vindt de "constante achteruitgang van het spoornetwerk" onacceptabel.

1 uur geleden
Von der Leyen: EU moet wereld van pure macht accepteren

STRAATSBURG (ANP) - De Europese Unie moet accepteren dat we in een wereld van pure macht leven. Dat stelde de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, in een toespraak in het Europees Parlement. De situatie met Groenland, gebeurtenissen in Venezuela en oorlog in Oekraïne tonen volgens de voorzitter aan dat de internationale orde niet alleen enorm snel is veranderd, maar dat dit ook "permanent is".

2 uur geleden
Frankrijk wil NAVO-oefening in Groenland

PARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk is voorstander van een NAVO-oefening in en rond Groenland, zegt president Emmanuel Macron. Zijn land zou klaarstaan om daaraan deel te nemen.

3 uur geleden