
Burgemeester Kiev wil nu echt met Berlijnse collega praten
KIEV/BERLIJN (ANP/DPA) - Verscheidene Europese burgemeesters hebben de afgelopen dagen gesprekken gevoerd met iemand die zich waarschijnlijk via 'deepfake'-technologie voordeed als Vitali Klitsjko, de burgemeester van Kiev. "Dit is criminele energie en we moeten zo snel mogelijk uitvinden wie hier achter zit", zei Klitsjko tegen de Duitse krant Bild.
Het gaat voor zover bekend om burgemeester Franziska Giffey van Berlijn, burgemeester José Luis Martínez-Almeida van Madrid en Michael Ludwig van Wenen. Giffey voerde een gesprek van ongeveer vijftien minuten met een man die in alles leek op de burgemeester van Kiev. In de loop van de conversatie rezen echter vermoedens dat het om een bedrieger ging die gebruikmaakte van 'deepfake'-technologie en werd het gesprek volgens een Berlijnse woordvoerster verbroken. Bij deepfake kunnen mensen de vorm aannemen van iemand anders en qua spraak en bewegingen heel realistisch overkomen.
De Oekraïense ambassadeur in Duitsland bevestigde later dat Giffey niet met Klitsjko had gesproken en er dus waarschijnlijk sprake was van deepfake. "Het maakt helaas deel uit van de realiteit dat de oorlog met alle middelen wordt gevoerd", twitterde Giffey.
Michael Ludwig vond het irritant te constateren dat hij niet met de echte burgemeester had gesproken, maar zei dat het "geen groot probleem" was, want ze hadden geen gevoelige informatie besproken. Een woordvoerder van José Luis Martínez-Almeida bevestigde dat de Madrileense burgemeester met een nep-Klitsjko had gesproken maar dat het gesprek snel werd afgekapt.
Klitsjko gaf aan dat gesprekken alleen worden georganiseerd via officiële kanalen in Kiev. De politie in Duitsland en Spanje hebben een onderzoek ingesteld.
Meer uit Buitenland
AUSTIN (ANP/RTR) - Bij overstromingen in de Amerikaanse staat Texas zijn zeker dertien mensen om het leven gekomen, melden lokale autoriteiten. Er zijn ook mensen vermist, onder wie kinderen die op kamp waren.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR/AFP) - Hamas zegt klaar te zijn om "onmiddellijk" onderhandelingen te starten over een voorstel voor een staakt-het-vuren met Israël in Gaza. Eerder vrijdag had de beweging overleg gevoerd met andere Palestijnse facties over het door Qatarese en Egyptische bemiddelaars opgestelde voorstel.
2 uur geledenBELGRADO (ANP/RTR) - De Servische politie is begonnen harder op te treden bij de al ruim acht maanden aanhoudende protesten tegen de Servische president Aleksandar Vucic. Demonstranten die bijvoorbeeld wegen blokkeren, worden opgepakt.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De atoominspecteurs van het internationale agentschap IAEA hebben Iran verlaten, ondanks een eerdere oproep van het agentschap om "het onmisbare toezicht te hervatten". Dat is een gevolg van het besluit van Teheran van woensdag om de samenwerking met het agentschap op te zeggen.
10 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Rusland en Oekraïne hebben opnieuw gevangenen uitgewisseld. De uitruil maakt deel uit van de afspraken die de landen met elkaar maakten tijdens onderhandelingen in Istanbul, begin vorige maand.
10 uur geledenROME (ANP) - Het aantal gewonden bij het geëxplodeerde tankstation in Rome is opgelopen naar 45. Twee van hen verkeren in kritieke toestand. Volgens de president van de regio Lazio waar Rome onder valt, is de situatie nu onder controle.
11 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - Bij hulpverlening in de grotendeels verwoeste Gazastrook zijn inmiddels al meer dan zeshonderd Palestijnen gedood, meldt het mensenrechtenbureau van de Verenigde Naties. Het gaat om 613 doden tot 27 juni, maar er zijn sindsdien meer incidenten geweest, benadrukt de VN-organisatie.
11 uur geleden