Burgemeester Istanbul wil miljarden voor veiligheid bij aardbeving
ISTANBUL (ANP/DPA) - De burgemeester van de metropool Istanbul, Ekrem Imamoglu, wil dat er snel wordt begonnen met het veiliger maken van de stad voor het geval er zich een zware aardbeving voordoet. Hij voorziet dat er snel tussen de 28 en 38 miljard euro voor nodig is en dat is zeker drie keer meer dan de hele begroting van de stad. Hij zei zaterdag dat de stad, die bij een breuklijn ligt, zich moet voorbereiden voor het te laat is.
De deels Europese stad behoort tot de grootsten ter wereld en is met 16 miljoen inwoners veel groter dan onder meer Parijs of Moskou. Volgens een rapport van de aardbevingsautoriteit van Turkije, die in Istanbul zetelt, worden circa een half miljoen panden op zijn minst beschadigd als er zich een aardbeving met een kracht van 7.5 of meer voordoet. Dit zou 40 procent van de bevolking van de metropool treffen.
De angst voor een aardbeving in het dichtbevolkte noordwesten van Turkije is gegroeid na de verwoestende aardbevingen begin februari die het zuidoosten van het land en Syrië troffen. De zwaarste en eerste beving met een kracht van 7.8 richtte er de meeste verwoestingen aan. Er zijn meer dan 50.000 doden gevallen.
Naar schatting twee miljoen mensen zijn in Turkije dakloos geworden, omdat ze hun woningen niet meer in kunnen of omdat die niet meer bestaan. De omvang van de schade was echter plaatselijk erg verschillend. Dat had mede te maken met hoe en waar de panden waren gebouwd en of er bouwvoorschriften zijn opgevolgd. Istanbul heeft recent honderd scholen gesloten, omdat werd gevreesd dat er iets niet in orde is met de constructie. De laatste keer dat de regio waar Istanbul ligt door een zware aardbeving werd getroffen was in 1999 en toen vielen er 18.000 doden.
Meer uit Buitenland
MODENA (ANP) - De man die zaterdag meerdere mensen verwondde door met hoge snelheid in het stadscentrum van de Italiaanse stad Modena op voetgangers in te rijden, is aangeklaagd voor doodslag en zware mishandeling, maar niet voor terrorisme. Dat melden lokale media waaronder Sky TG24.
19 minuten geledenSCHKEUDITZ (ANP/DPA) - De Duitse politie heeft een tijger doodgeschoten die ontsnapt was uit een particulier beheerd verblijf. Bij het incident zou één man lichte verwondingen hebben opgelopen.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - In Frankrijk heeft zich "een tiental" nieuwe vermoedelijke slachtoffers van de Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein gemeld, zegt een officier van justitie in Parijs. Het parket opende een onderzoek naar mensenhandel naar aanleiding van de documenten die de Amerikaanse overheid vrijgaf over Epstein, die in 2019 dood werd gevonden in zijn cel.
1 uur geledenKHAN YOUNIS (ANP/RTR) - Door Israëlische aanvallen op de Gazastrook zijn zondag zeker vier doden gevallen, melden gezondheidsfunctionarissen.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - Het Rode Kruis gaat de hulpverlening in de Democratische Republiek Congo en Oeganda opschalen vanwege een nieuwe uitbraak van het ebolavirus in de DRC. Het gaat vooral om preventie en voorlichting over bescherming tegen het dodelijke virus en de symptomen, meldt de organisatie. Artsen Zonder Grenzen zei eerder op te willen schalen.
4 uur geledenMODENA (ANP/AFP) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni ontmoet zondag slachtoffers van een aanrijding in de stad Modena. Een automobilist reed daar in op voetgangers, waarbij acht mensen gewond raakten. De premier zegde een geplande reis naar Cyprus af om de slachtoffers te bezoeken.
6 uur geledenMANILLA (ANP/AFP) - De Filipijnen hebben het hooggerechtshof om toestemming gevraagd om de voormalige politiechef Ronald Dela Rosa te arresteren. Het Internationaal Strafhof (ICC) vaardigde een arrestatiebevel tegen hem uit vanwege zijn rol in de 'oorlog tegen drugs' in de Filipijnen.
7 uur geleden