Burgemeester Halsema: 'we moeten queergemeenschap omarmen'
AMSTERDAM (ANP) - Burgemeester Femke Halsema van Amsterdam maakt zich zorgen over het "gebrek aan empathie en tolerantie" in haar stad maar ook elders op de wereld. Volgens Halsema hebben minderheden zoals queer en transgender mensen nog steeds te maken met discriminatie. Dat zei ze bij de opening van de vierde editie van het Vrijdenkersfestival in De Balie.
Het thema dit jaar is Amsterdam Queer Capital? Daarbij wordt stilgestaan bij de ontwikkelingen rondom genderidentiteit. In aanloop naar het 750-jarige bestaan van Amsterdam op 27 oktober, wordt ook stilgestaan bij het begrip vrijheid en wat voor betekenis dat heeft.
"In de wereld, en in deze stad. Mensen die afwijken van de reguliere samenleving omdat ze queer zijn, vanwege hun overtuigingen of achtergrond, lijden nog steeds onder aanhoudende discriminatie. Dat is soms subtiel, soms verre van subtiel", zegt Halsema. "Pogingen om mensen voor te lichten over transgenderkwesties stuiten bijvoorbeeld vaak op de vijandige reactie dat dit een ideologie is die aan de samenleving wordt opgedrongen. Bij deze reactie ontbreekt het volledig aan empathie voor mensen die het echt verdienen."
Volledige acceptatie
Halsema zei verder dat "we transgenders en de hele queergemeenschap moeten omarmen en solidair moeten zijn in hun strijd voor gelijke rechten en volledige acceptatie door de samenleving."
Verder ging de Amsterdamse burgemeester ook in op de oorlog in Gaza en Israël. Daarover zei ze dat ze de situatie in het Midden-Oosten en de gevolgen daarvan op onder meer haar stad niet kan negeren. Ze vindt niet dat Nederlandse Joden verantwoordelijk kunnen worden gehouden voor de "wandaden van Israël".
"Zij verdienen onze empathie. Ze voelen zich kwetsbaar. Ze voelen zich kwetsbaar als medeburgers weigeren Hamas te veroordelen", aldus Halsema. Joodse Nederlanders voelen zich volgens haar "ernstig bedreigd als ze oproepen horen tot de vernietiging van Israël. En ze zijn doodsbang als ze berichten op sociale media zien waarin Hitler en de gaskamers worden geprezen", aldus de burgemeester. Ze riep iedereen daarom op die "solidariteit voelt met de Palestijnen om ook empathie te tonen voor het Joodse volk".
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Een motorrijder is om het leven gekomen bij een ernstig ongeval op snelweg A15 ter hoogte van Europoort, meldt de politie zondagavond. De weg is door het ongeluk in de richting van Rotterdam vanaf hectometerpaal 31,1 tijdelijk afgesloten voor onderzoek.
11 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De tot acht jaar cel veroordeelde Vlaardingse pleegouders Johnny van den B. en Daisy W. hebben hun ouderlijk gezag over hun biologische kind verloren, evenals de voogdij over een ander kind dat bij hen woonde. Dat blijkt uit een pas gepubliceerde uitspraak in een civiele zaak van de rechtbank in Rotterdam waarover het AD berichtte.
2 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het is voorlopig klaar met het winterse weer. "Deze week staan zelfs de eerste echte lentedagen op het programma met woensdag zeer lokaal zelfs bijna 20 graden", schrijft Weeronline. Dinsdag verwacht het weerbureau de eerste "lenteachtige" taferelen.
10 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Tijdens de jaarlijkse herdenking van het bombardement op Nijmegen hebben actievoerders van XR Justice Now de toespraak van de Amerikaanse ambassadeur Joe Popolo verstoord. De politie heeft negen mensen opgepakt wegens verstoring van de openbare orde, aldus een woordvoerder.
10 uur geledenBOXTEL (ANP) - De verdachte die is opgepakt voor het neersteken van een vrouw in Boxtel (Noord-Brabant) is een 62-jarige vrouw uit dezelfde plaats. De politie meldt dat de bewoonster zondagochtend de voordeur van haar woning aan de Annastraat opende en toen werd neergestoken. Ze raakte ernstig gewond. De verdachte zit vast.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ruim zeshonderd mensen staan zondagmiddag op de Dam in Amsterdam om daar te herdenken dat Rusland deze week vier jaar geleden Oekraïne binnenviel. Aan een protestmars vanaf het Museumplein deden zo'n driehonderd tot vierhonderd mensen mee.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam nemen zo'n 300 tot 400 mensen deel aan een protestmars vanaf het Museumplein naar de Dam om te herdenken dat Rusland deze week vier jaar geleden Oekraïne binnenviel.
11 uur geleden