Burgemeester Enschede: oprichten partij door Omtzigt is moedig
ENSCHEDE (ANP) - De oprichting van de nieuwe politieke partij van Pieter Omtzigt is moedig, zegt Roelof Bleker, burgemeester van Enschede. Dat is de stad waar Omtzigt woont. Volgens Bleker worden de aankomende verkiezingen de "boeiendste ooit".
"Het wordt heel spannend wat Omtzigt gaat doen. Dit wordt een grote verantwoordelijkheid als je ziet hoeveel mensen vertrouwen aan hem hebben gegeven. Ik hoop dat dat impact heeft en dat hij dat ook kan waarmaken. Bij de laatste landelijke verkiezingen in 2021 kreeg Omtzigt ruim 300.000 voorkeursstemmen. Terwijl hij het een en ander voor de kiezen heeft gehad. Ik vind het moedig en tegelijkertijd is het een groot avontuur", zegt de burgemeester.
Nieuw Sociaal Contract, zoals de partij van Omtzigt heet, heeft "mooie thema's" gekozen, zegt Bleker. "Hij heeft echt nagedacht over een betrouwbare overheid. Zijn boek ging al over het nieuwe sociale contract en zekerheid. Dat leeft zeker ook in Enschede, waar we armoede kennen. Relatief veel mensen moeten de eindjes aan elkaar knopen. Die verbondenheid met de stad voelt hij."
Districtenstelsel
Omtzigt bepleit ook een districtenstelsel, waarbij afgevaardigden in een kiesdistrict worden gekozen. Dat spreekt Bleker aan. "Het hangt ervan af hoe dat uitgewerkt wordt, maar een betere verbinding tussen regio's en Den Haag sluit echt aan bij wat er leeft. Nu merk je dat de verbinding tussen Kamerleden en de regio heel dun is, bleek ook uit een rapport van alle adviesorganen van de overheid."
Bleker, die als burgemeester partijloos is, zegt zich niet aan te sluiten bij Omtzigts partij. "Ik ga eerst alle verkiezingsprogramma's bekijken van alle partijen."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport vindt dat de oppositie naar de zorgplannen als een geheel moet kijken. Het kabinet is vrijdag akkoord gegaan met de verhoging van het eigen risico, maar een meerderheid vinden in de Tweede en Eerste Kamer wordt nog lastig voor de VVD-minister.
23 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-prominent Sybrand Buma wordt de nieuwe vicepresident van de Raad van State. Hij volgt per 1 juli dit jaar Thom de Graaf (D66) op. Buma, nu nog burgemeester van Leeuwarden, was eerder partijleider van het CDA en informateur tijdens de afgelopen kabinetsformatie.
25 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) is "in beginsel positief" over haar eigen voorstel voor een landelijk huurregister. Donderdag publiceerde ze het voorstel, maar van de reacties laat ze nog afhangen of ze het register daadwerkelijk invoert.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het blijft volgens asielminister Bart van den Brink (CDA) nog tot en met de stemmingen van volgende week dinsdag "spannend" of de Eerste Kamer twee asielwetten steunt. Steun voor de zogenoemde asielnoodmaatregelenwet is onzeker, omdat er nog geen gegarandeerde meerderheid is voor een aanpassing daarvan. Zonder die aanpassing, die regelt dat helpers van illegale asielzoekers niet gestraft worden, gaan het CDA en de SGP niet voor de wet stemmen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) heeft de aangiftes die zijn gedaan tegen twee verschillende campagnevideo's van Forum voor Democratie (FVD) geseponeerd. In totaal ging het om vier verdenkingen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Grote hacks zoals bij ChipSoft en eerder Odido gaan steeds vaker voorkomen, denkt justitieminister David van Weel. Volgens de VVD'er neemt cybercriminaliteit wereldwijd toe en moet daarom ook meer gebeuren om het tegen te gaan.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën) zit zelf ook nog vol vragen over de datakluis met informatie over de toeslagenaffaire die jaren verborgen bleef. "Wat er tussen nu en 2019 is gebeurd, dat is voor mij ook een vraagteken", zegt hij voorafgaand aan de ministerraad.
5 uur geleden