Burgemeester: dat blokkeren A12 niet mocht, was duidelijk
DEN HAAG (ANP) - Vooraf was voor iedereen duidelijk dat een blokkade van de A12 niet was toegestaan. Dat zegt een woordvoerder van burgemeester van Den Haag Jan van Zanen zondag in een reactie op kritiek van Extinction Rebellion op het optreden vanuit de overheid zaterdag bij de bezetting van de A12 in Den Haag.
Een woordvoerder van de klimaatactivisten zei zondag dat er volgens haar sprake was van politiegeweld, dat de inzet van een waterkanon in haar ogen niet proportioneel was, aangezien het zou zijn gegaan om vreedzame demonstranten, en werden mensen die niet op de A12 stonden toch ook natgespoten.
De woordvoerder van de gemeente laat in de reactie weten dat sinds Extinction Rebellion de actie in de media aankondigde steeds is geprobeerd met de organisatie in contact te komen "en afspraken te maken over een veilig verloop van de demonstratie". In een brief afgelopen dinsdag heeft Van Zanen aangegeven dat een blokkade van de A12 niet is toegestaan. Ook werd een alternatieve locatie aangeboden. Zaterdagmorgen werd bovendien nog geflyerd onder actievoerders die aankwamen in Den Haag dat het blokkeren van de Utrechtsebaan, zoals dat deel van de snelweg heet, niet mag, aldus de zegsman.
Inzet waterkanonnen
Toen actievoerders om 12.00 uur toch probeerden de A12 op te gaan, ontstond volgens de woordvoerder een "dusdanig dreigende situatie voor politiepersoneel en -paarden" dat de waterkanonnen naar voren zijn gereden. "Toen is al meerdere keren gevorderd en aangegeven dat de waterwerpers konden worden ingezet." Volgens een door de politie bijgehouden liveblog zaterdag gaf de burgemeester rond het middaguur toestemming het waterkanon, met benevel-straal, in te zetten, om "de veiligheid van politie en hulpdiensten te waarborgen".
Uiteindelijk is vier uur later, vanaf 16.00 uur, "duidelijk aangegeven dat de actie om 17.00 uur ontbonden moest worden. Actievoerders, vaak ook met kinderen, werden persoonlijk benaderd. Verder zijn diverse oproepen en vorderingen gedaan aan actievoerders om vrijwillig de actie te beëindigen." Rond 17.10 uur werd het waterkanon, op nevelstand, ingezet tegen actievoerders die weigerden te vertrekken.
Opvangstraat ingericht
Ook toen de actie werd ontbonden, is steeds aangegeven dat de demonstranten hun actie konden beëindigen en dat medische opvang beschikbaar was om eventuele onderkoeling te voorkomen, aldus de woordvoerder. "Daartoe is door de brandweer en de GHOR (veiligheidsregio) een opvangstraat ingericht. Actievoerders die er desondanks voor kozen om te blijven zitten zijn aangehouden en met warme bussen vervoerd naar de arrestantenopvang." Daar waren volgens de woordvoerder GHOR-personeel en het Rode Kruis aanwezig om medische zorg te verlenen en waren dekens en warme kleren voor iedereen beschikbaar, zegt hij.
Meer uit Binnenland
EINDHOVEN (ANP) - Ondanks het vuurwerkverbod dat gold rond de huldiging van PSV in Eindhoven hebben dinsdag 93 mensen brandwonden opgelopen door fakkels die werden afgestoken. Dit meldt de gemeente woensdag. Volgens de gemeente gaat het om (lichte) eerstegraads brandwonden. Niemand hoefde naar het ziekenhuis.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse rapper Ye krijgt vooralsnog geen inreisverbod opgelegd, meldt minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie, CDA). Organisaties als het Centraal Joods Overleg hadden hiertoe opgeroepen, nadat het Verenigd Koninkrijk de artiest de toegang had ontzegd voor zijn komst naar een festival in Londen. Door antisemitische uitingen staat de rapper ter discussie.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De 40-jarige bankmedewerkster die op 26 maart dood werd gevonden in een woning aan de Koninginneweg in Amsterdam-Zuid, is waarschijnlijk slachtoffer van een misdrijf.
13 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Europese Unie heeft sinds 2021 831 miljoen euro subsidie toegekend aan projecten in de provincie Utrecht. De provincie meldt dat niet eerder in een zesjarig Europees programma zo'n groot bedrag is toegewezen. Ook gaat het om bijna een verdubbeling in vergelijking met de vorige periode (2014-2020).
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens heeft 'een aantal' datalekmeldingen ontvangen van klanten van softwareleverancier Chipsoft. Dat meldt een woordvoerder, die geen specifiek aantal noemt. "We verwachten dat het er meer zullen worden. De meldingen moeten officieel binnen 72 uur worden gedaan."
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland en zeven grote bondgenoten zullen nu er een staakt-het-vuren is, helpen bij het beschermen van de Straat van Hormuz. Dat zeggen ze in een verklaring, die ook is ondertekend door Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk, Duitsland, Italië, Canada, Denemarken, Spanje en de voorzitters van de Europese Commissie en de raad van EU-regeringsleiders.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) komt met een landelijke aanpak van fatbikes, zei hij in de Tweede Kamer. Wat die aanpak behelst, maakte hij nog niet duidelijk. Wel houdt de VVD'er vast aan de coalitiewens om een juridisch onderscheid te maken tussen fatbikes en andere elektrische fietsen.
14 uur geleden