Burgemeester Boedapest wil Orbán verslaan en premier worden
BOEDAPEST (ANP/RTR) - De burgemeester van de Hongaarse hoofdstad Boedapest wil de premierskandidaat van de oppositie worden bij de komende verkiezingen. Zes partijen willen nauw gaan samenwerken om de Fidesz-partij te verslaan van premier Viktor Orbán, die al meer dan tien jaar aan de macht is.
Burgemeester Gergely Karácsony won in 2019 al van een Fidesz-kandidaat bij de lokale verkiezingen in de hoofdstad. Ook toen werkte de oppositie samen. Karácsony, die zelf lid is van een kleine groene partij, ziet dat als een blauwdruk voor het verslaan van Orbán in 2022.
De nationalistische Orbán en zijn partij hebben sinds 2010 drie keer de landelijke verkiezingen gewonnen. De premier dankt zijn stevige greep op de macht onder meer aan de verdeeldheid binnen de oppositie. Die probeert de rangen te sluiten en heeft aangekondigd dit jaar voor het eerst voorverkiezingen te gaan houden.
Gevaar
De zes oppositiepartijen willen in alle kiesdistricten een gezamenlijke kandidaat naar voren schuiven om hun winkansen te vergroten. De voorverkiezingen zijn bedoeld om die kandidaten te kiezen en om te besluiten wie premier mag worden als de oppositie later de landelijke verkiezingen wint.
Burgemeester Karácsony maakte zijn kandidatuur bekend in een video op Facebook. "Ik heb dit besluit genomen omdat ik vrees dat mijn land in groot gevaar is", zei de 45-jarige bestuurder. Hij sprak over groeiende verdeeldheid in de samenleving en zei het land weer te willen verenigen.
De oppositie heeft nog wel een inhaalslag te maken. Het oppositieblok kan volgens een recente peiling rekenen op de gunst van 36 procent van de kiezers. De regerende Fidesz-partij zou 40 procent van de stemmen krijgen als nu verkiezingen gehouden zouden worden.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky hoopt de samenwerking met Finland te versterken door een overeenkomst te sluiten over drones. Dat betekent onder meer dat Kyiv zijn technologie en gevechtsexpertise, ontwikkeld tijdens de vier jaar durende oorlog met Rusland, gaat delen met de Finnen.
9 minuten geledenNABLUS (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft een 26-jarige man gedood in Nablus, in de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever. Dat meldt het Palestijnse ministerie van Volksgezondheid. Vier anderen zouden gewond zijn geraakt.
1 uur geledenBOURGES (ANP/AFP) - De Franse minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nunez heeft beloofd strenger te gaan optreden tegen illegale feesten. Nunez vloog zondag met een helikopter over een illegale rave in Zuid-Frankrijk, die vrijdag begon en waar tienduizenden bezoekers op afkwamen.
1 uur geledenISLAMABAD (ANP) - Al Jazeera meldt details over het nieuwste vredesvoorstel van Iran, dat via Pakistan aan de Verenigde Staten is voorgelegd. Volgens bronnen van de zender bestaat het plan uit drie fasen en is het erop gericht het bestand binnen dertig dagen om te zetten in een einde aan de oorlog.
2 uur geledenWENEN (ANP) - Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) heeft toegang gevraagd tot een laboratorium bij de kerncentrale Zaporizja in Oekraïne. Die staat onder controle van Rusland en werd zondag aangevallen met een drone.
3 uur geledenASJKELON (ANP/AFP) - Twee activisten van de Global Sumud Flotilla zijn voorgeleid in Israël. De rechter heeft hun detentie met twee dagen verlengd.
6 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio reist komende week naar Italië en Vaticaanstad. Volgens Italiaanse media komt hij om de relatieschade te herstellen die vorige maand is ontstaan toen president Donald Trump meerdere malen de paus schoffeerde.
8 uur geleden