Burgemeester Boedapest wil Orbán verslaan en premier worden
BOEDAPEST (ANP/RTR) - De burgemeester van de Hongaarse hoofdstad Boedapest wil de premierskandidaat van de oppositie worden bij de komende verkiezingen. Zes partijen willen nauw gaan samenwerken om de Fidesz-partij te verslaan van premier Viktor Orbán, die al meer dan tien jaar aan de macht is.
Burgemeester Gergely Karácsony won in 2019 al van een Fidesz-kandidaat bij de lokale verkiezingen in de hoofdstad. Ook toen werkte de oppositie samen. Karácsony, die zelf lid is van een kleine groene partij, ziet dat als een blauwdruk voor het verslaan van Orbán in 2022.
De nationalistische Orbán en zijn partij hebben sinds 2010 drie keer de landelijke verkiezingen gewonnen. De premier dankt zijn stevige greep op de macht onder meer aan de verdeeldheid binnen de oppositie. Die probeert de rangen te sluiten en heeft aangekondigd dit jaar voor het eerst voorverkiezingen te gaan houden.
Gevaar
De zes oppositiepartijen willen in alle kiesdistricten een gezamenlijke kandidaat naar voren schuiven om hun winkansen te vergroten. De voorverkiezingen zijn bedoeld om die kandidaten te kiezen en om te besluiten wie premier mag worden als de oppositie later de landelijke verkiezingen wint.
Burgemeester Karácsony maakte zijn kandidatuur bekend in een video op Facebook. "Ik heb dit besluit genomen omdat ik vrees dat mijn land in groot gevaar is", zei de 45-jarige bestuurder. Hij sprak over groeiende verdeeldheid in de samenleving en zei het land weer te willen verenigen.
De oppositie heeft nog wel een inhaalslag te maken. Het oppositieblok kan volgens een recente peiling rekenen op de gunst van 36 procent van de kiezers. De regerende Fidesz-partij zou 40 procent van de stemmen krijgen als nu verkiezingen gehouden zouden worden.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Meer dan honderd Labour-parlementariërs hebben een steunbetuiging aan de Britse premier Keir Starmer getekend. Hij staat onder zware druk om af te treden, maar deze partijgenoten blijven achter hun leider staan.
42 minuten geledenBERLIJN (ANP/AFP) - Duitsland werkt aan een actievere vorm van cyberdefensie en wil gaan terugslaan na een toename van cyberaanvallen. Minister van Binnenlandse Zaken Alexander Dobrindt kondigde nieuwe wetgeving aan om dat mogelijk te maken.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Steeds meer parlementariërs van de Britse Labourpartij spreken zich uit voor het vertrek van hun politieke leider, premier Keir Starmer. Omroep BBC meldt dat inmiddels 81 van de 403 Labour-parlementsleden duidelijk hebben gemaakt een andere leider te willen. Dat zijn er voldoende om een leiderschapsverkiezing af te dwingen waarmee ze Starmer opzij kunnen schuiven.
4 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische aanvallen op Libanon zijn sinds het ingaan van een staakt-het-vuren vorige maand 380 mensen omgekomen, zegt het Libanese ministerie van Gezondheid tegen persbureau AFP. Onder de doden zouden 22 kinderen en 39 vrouwen zijn.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland bevestigt dat het bestand met Oekraïne ten einde is gekomen en gevechtsoperaties worden hervat. "Het humanitaire staakt-het-vuren is afgelopen", zei een woordvoerder van het Kremlin.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische parlement heeft de oprichting goedgekeurd van een tribunaal voor het berechten van Palestijnen die worden verdacht van deelname aan de aanvallen van 7 oktober 2023. Daar kan ook de doodstraf worden opgelegd.
5 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer heeft zijn kabinet laten weten dat hij niet opstapt. "De Labourpartij heeft een procedure om een partijleider aan te vechten en die is niet in gang gezet", staat in een verklaring van zijn kantoor. "Het land verwacht van ons dat we aan de slag gaan met regeren. Dat is wat ik doe en wat we als kabinet moeten doen."
6 uur geleden