Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Burgemeester Boedapest wil Orbán verslaan en premier worden

Burgemeester Boedapest wil Orbán verslaan en premier worden

BOEDAPEST (ANP/RTR) - De burgemeester van de Hongaarse hoofdstad Boedapest wil de premierskandidaat van de oppositie worden bij de komende verkiezingen. Zes partijen willen nauw gaan samenwerken om de Fidesz-partij te verslaan van premier Viktor Orbán, die al meer dan tien jaar aan de macht is.

Burgemeester Gergely Karácsony won in 2019 al van een Fidesz-kandidaat bij de lokale verkiezingen in de hoofdstad. Ook toen werkte de oppositie samen. Karácsony, die zelf lid is van een kleine groene partij, ziet dat als een blauwdruk voor het verslaan van Orbán in 2022.

De nationalistische Orbán en zijn partij hebben sinds 2010 drie keer de landelijke verkiezingen gewonnen. De premier dankt zijn stevige greep op de macht onder meer aan de verdeeldheid binnen de oppositie. Die probeert de rangen te sluiten en heeft aangekondigd dit jaar voor het eerst voorverkiezingen te gaan houden.

Gevaar

De zes oppositiepartijen willen in alle kiesdistricten een gezamenlijke kandidaat naar voren schuiven om hun winkansen te vergroten. De voorverkiezingen zijn bedoeld om die kandidaten te kiezen en om te besluiten wie premier mag worden als de oppositie later de landelijke verkiezingen wint.

Burgemeester Karácsony maakte zijn kandidatuur bekend in een video op Facebook. "Ik heb dit besluit genomen omdat ik vrees dat mijn land in groot gevaar is", zei de 45-jarige bestuurder. Hij sprak over groeiende verdeeldheid in de samenleving en zei het land weer te willen verenigen.

De oppositie heeft nog wel een inhaalslag te maken. Het oppositieblok kan volgens een recente peiling rekenen op de gunst van 36 procent van de kiezers. De regerende Fidesz-partij zou 40 procent van de stemmen krijgen als nu verkiezingen gehouden zouden worden.

Meer uit Buitenland

Ruim 150 gewonden bij massale aanval bijen op processie in Panama

PENONOMÉ (ANP) - Bij een kruiswegprocessie in een Panamese plaats circa 100 kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad Panama zijn zeker 150 mensen ernstig door bijensteken getroffen. De grote zwermen bijen vielen de processie aan terwijl de religieuze plechtigheid in Penonomé gaande was. De gelovigen beklommen een berg met een kapel aan de zuidrand van de plaats.

31 minuten geleden
NYT: tweede gevechtsvliegtuig VS neergestort, piloot gered

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een tweede gevechtsvliegtuig van de VS is vrijdag neergestort in de buurt van Iran, ditmaal in de Perzische Golf. De piloot zou zijn gered, meldden Amerikaanse functionarissen aan The New York Times. Het zou om een A-10 Thunderbolt II vliegtuig gaan, ook wel Warthog genoemd. Eerder op vrijdag werd gemeld dat een Amerikaanse F-15 was neergehaald boven Iran.

37 minuten geleden
Bemanningslid VS gered na neerhalen gevechtsvliegtuig in Iran

WASHINGTON (ANP) - Een bemanningslid van het neergehaalde Amerikaanse gevechtsvliegtuig in Iran is gered, meldden Amerikaanse functionarissen aan CBS News. Het toestel zou een F-15 zijn, waarbij twee personen aan boord zitten. De zoek- en reddingsoperatie is nog steeds bezig.

3 uur geleden
Trump stelt recordbegroting voor defensie VS voor

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil volgend jaar 1,5 biljoen dollar uitgeven aan defensie. Het Witte Huis heeft zijn begrotingsvoorstel gepubliceerd. Hiermee zouden de militaire uitgaven met ongeveer 40 procent worden verhoogd tot het hoogste niveau in de moderne geschiedenis.

4 uur geleden
NYT: Amerikaans gevechtsvliegtuig neergehaald in Iran

WASHINGTON (ANP) - Amerikaanse functionarissen bevestigen dat een Amerikaans gevechtsvliegtuig is neergehaald in Iran, meldt The New York Times. De VS proberen de bemanning op te sporen en te redden voordat Iran ze te pakken krijgt, zeggen ingewijden tegen de krant.

5 uur geleden
Trump: VS kunnen met iets meer tijd Straat van Hormuz heropenen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt dat zijn land "met iets meer tijd makkelijk de Straat van Hormuz kan heropenen." Door een Iraanse blokkade varen nauwelijks nog schepen door de zeestraat, die van groot belang is voor de internationale handel.

6 uur geleden
Opslagplaats Rode Halve Maan aangevallen in het zuiden van Iran

BUSHEHR (ANP/RTR) - Een opslagplaats met daarin hulpgoederen en hulpvoertuigen is geraakt door een droneaanval, meldt het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC). Donderdag zei die organisatie nog zich zorgen te maken om de verslechterde humanitaire situatie in Iran.

6 uur geleden