Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Burgemeester Boedapest wil Orbán verslaan en premier worden

Burgemeester Boedapest wil Orbán verslaan en premier worden

BOEDAPEST (ANP/RTR) - De burgemeester van de Hongaarse hoofdstad Boedapest wil de premierskandidaat van de oppositie worden bij de komende verkiezingen. Zes partijen willen nauw gaan samenwerken om de Fidesz-partij te verslaan van premier Viktor Orbán, die al meer dan tien jaar aan de macht is.

Burgemeester Gergely Karácsony won in 2019 al van een Fidesz-kandidaat bij de lokale verkiezingen in de hoofdstad. Ook toen werkte de oppositie samen. Karácsony, die zelf lid is van een kleine groene partij, ziet dat als een blauwdruk voor het verslaan van Orbán in 2022.

De nationalistische Orbán en zijn partij hebben sinds 2010 drie keer de landelijke verkiezingen gewonnen. De premier dankt zijn stevige greep op de macht onder meer aan de verdeeldheid binnen de oppositie. Die probeert de rangen te sluiten en heeft aangekondigd dit jaar voor het eerst voorverkiezingen te gaan houden.

Gevaar

De zes oppositiepartijen willen in alle kiesdistricten een gezamenlijke kandidaat naar voren schuiven om hun winkansen te vergroten. De voorverkiezingen zijn bedoeld om die kandidaten te kiezen en om te besluiten wie premier mag worden als de oppositie later de landelijke verkiezingen wint.

Burgemeester Karácsony maakte zijn kandidatuur bekend in een video op Facebook. "Ik heb dit besluit genomen omdat ik vrees dat mijn land in groot gevaar is", zei de 45-jarige bestuurder. Hij sprak over groeiende verdeeldheid in de samenleving en zei het land weer te willen verenigen.

De oppositie heeft nog wel een inhaalslag te maken. Het oppositieblok kan volgens een recente peiling rekenen op de gunst van 36 procent van de kiezers. De regerende Fidesz-partij zou 40 procent van de stemmen krijgen als nu verkiezingen gehouden zouden worden.

Meer uit Buitenland

WHO meldt 900 vermoedelijke ebolabesmettingen in DRC

GENÈVE (ANP) - Het vermoedelijke aantal ebolabesmettingen in de Democratische Republiek Congo (DRC) is opgelopen tot 900. Dat meldt de baas van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus zondag. 101 ebolabesmettingen zijn inmiddels vastgesteld in de DRC, waar het virus uitbrak.

14 minuten geleden
Arabische staten veroordelen Ben-Gvir om behandeling flotilla

NEW YORK (ANP/RTR) - Een groep van acht Arabisch-islamitische staten heeft de acties veroordeeld van de extreemrechtse Israëlische minister van Nationale Veiligheid, Itamar Ben-Gvir, tegen buitenlandse flotilla-activisten die werden vastgehouden op een Israëlisch schip. Ben-Gvir bespotte activisten die tegen de grond waren gedrukt, zo is in een door hemzelf geplaatste video te zien. Enkele van de gedetineerden, die van plan waren humanitaire hulp naar Gaza te brengen, beweerden later dat zij tijdens hun detentie fysiek zijn mishandeld.

2 uur geleden
Exitpolls: uiterst rechts op winst bij verkiezingen Cyprus

NICOSIA (ANP/RTR) - Op Cyprus lijkt uiterst rechts bij de parlementsverkiezingen van zondag winst te boeken. Dit blijkt uit exitpolls die tevens wijzen op verlies voor de centrumpartijen die de onafhankelijke president Nikos Christodoulides steunen.

2 uur geleden
China stuurt ruimtevaarder voor een jaar naar de ruimte

JIUQUAN (ANP/RTR/AFP) - Drie Chinese ruimtevaarders zijn zondag met een raket vertrokken naar het Chinese Tiangong-ruimtestation. Het is de bedoeling dat een van de bemanningsleden daar een jaar blijft en dat is een primeur voor het land.

6 uur geleden
Netanyahu: Trump wil met Iran-akkoord nucleaire dreiging wegnemen

JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zondag gezegd dat hij en de Amerikaanse president Donald Trump het erover eens zijn dat elk definitief akkoord met Iran de nucleaire dreiging die uitgaat van Teheran, moet wegnemen.

6 uur geleden
Trump: blokkade tegen Iran van kracht totdat akkoord is getekend

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij zijn diplomatieke vertegenwoordigers heeft opgedragen zich niet te haasten bij het sluiten van een deal met Iran, omdat "de tijd aan onze kant staat". Een dag eerder had hij aangekondigd dat er al grotendeels overeenstemming was bereikt over een akkoord met Teheran.

8 uur geleden
Pakistan hoopt op snel direct overleg tussen Iran en VS

ISLAMABAD (ANP) - De Pakistaanse premier Shehbaz Sharif heeft zondag zijn hoop uitgesproken dat in Pakistan heel snel direct overleg gaat plaatsvinden tussen onderhandelaars uit Iran en de VS. Pakistan is de voornaamste bemiddelaar tussen Teheran en Washington en vindt dat dit de goede kant opgaat.

11 uur geleden