Burgemeester Apeldoorn spreekt omwonenden opvangplek Ugchelen
UGCHELEN (ANP) - Burgemeester Ton Heerts van Apeldoorn heeft woensdagavond gesproken met omwonenden van een tijdelijke nachtopvangplek voor asielzoekers in Ugchelen, dat binnen de Gelderse gemeente ligt. Tijdens de avond konden de ruim honderd aanwezigen vragen stellen aan Heerts en hun zorgen delen over de komst van de opvangplek. Die wordt vanaf vrijdagavond in gebruik genomen in een voormalig schoolgebouw. Sommige omwonenden zijn bezorgd over de veiligheid van hen en hun kinderen.
Donderdag werden de bewoners via een brief geïnformeerd over de crisisnoodopvang in de voormalige Bouwhofschool voor maximaal honderd asielzoekers. Na meerdere signalen van onder meer bewoners, besloot Heerts vrijdag om op de plek geen mensen overdag op te vangen, maar alleen in de nacht. Mensen komen dan in de avond met bussen naar de locatie in Ugchelen en vertrekken weer in de ochtend.
De zorgen waren daarmee niet weg. Er werden spandoeken bij het gebouw opgehangen met teksten tegen het plan. In de nacht naar woensdag was er een explosie, ramen en ingang werden vernield en beschadigd. Bij de bijeenkomst woensdagavond sprak Heerts uit dat hij begreep "dat de schrik er goed inzit na de explosie". De burgemeester wil er alles aan doen de daders te achterhalen en de kosten voor de schade op hen te verhalen. De opvangplannen blijven ongewijzigd, zodat "niemand buiten hoeft te slapen in Nederland", benadrukt de burgemeester. Daarvoor moet de locatie wel op tijd hersteld zijn, want de burgemeester heeft bij een bezoek aan het pand gezien dat er door de explosie ook verder naar binnen schade is.
'Niet doof'
De burgemeester verzekerde de aanwezigen woensdagavond dat hun veiligheid goed in de gaten wordt gehouden. Maar op dit moment is er "geen enkele aanleiding" om de beveiliging in Ugchelen te verhogen, aldus de burgemeester tegen de zaal. Mocht er aanleiding voor zijn, dan zal de burgemeester kijken naar extra beveiliging.
Na afloop van de bijeenkomst zei Heerts, die eerder op de dag ook met ouders sprak, dat de gesprekken "pittig" waren, "een aantal mensen waren ook emotioneel". De burgemeester wil "niet doof" zijn voor de zorgen, onder meer de reden dat hij besloot alleen noodnachtopvang te faciliteren. Heerts zei ook dat meerdere mensen bij de twee bijeenkomsten woensdag tegen hem hebben gezegd "de zorgen niet te herkennen, maar hen hoor je vaak wat minder".
De locatie zal tot eind december dienstdoen als noodnachtopvanglocatie.
Meer uit Binnenland
LECH (ANP) - Nederlandse wintersporters op weg naar het Oostenrijkse Arlberg kunnen in de nacht van zaterdag op zondag niet in de populaire skigebieden Lech en Zürs arriveren. Door een lawine is de Arlbergpas sinds zaterdagmiddag 17.00 uur "tot nader order" afgesloten, meldt de website Lechzuers. De lawine heeft de toegangswegen tot de pas bedolven. De Arlbergpas "blijft naar verwachting ten minste tot zondagochtend dicht", schrijft de Oostenrijkse nieuwszender ORF op haar website.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Duizenden mensen hebben zaterdag in Den Haag het Chinees Nieuwjaar gevierd. In Chinatown was een optocht met Chinese leeuwen en draken en vuurwerk. Een woordvoerder schat dat daar zo'n 10.000 mensen op af zijn gekomen. Ook in theater Amare waren activiteiten, die door een paar duizend mensen werden bezocht.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zo'n honderd mensen hebben zaterdagmiddag actiegevoerd tegen de Amerikaanse immigratiedienst ICE op de Koekamp in Den Haag. Dat zegt een Dolle Mina ter plaatse. De actie werd door onder meer de Dolle Mina's Den Haag georganiseerd. In de aankondiging van de actie werden de door ICE doodgeschoten Amerikanen en gearresteerde kinderen aangehaald. "Ver-van-ons-bed-show? Nee!"
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft charges uitgevoerd en wapenstokken gebruikt tijdens een ingreep bij een demonstratie in Den Haag tegen een geplande huisvestingslocatie aan de Sportlaan in de Vogelwijk, ziet een ANP-verslaggever. Toen tientallen overgebleven demonstranten weigerden te vertrekken na een vorderingsbevel, heeft de politie de straat leeggeveegd.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is onrustig in de Haagse Vogelwijk door een demonstratie tegen de komst van een locatie waar 750 personen, waaronder asielzoekers, jongeren en dakloze gezinnen, komen te wonen. Dat moet gaan gebeuren in het oude HagaZiekenhuis aan de Sportlaan. Een ANP-verslaggever ziet dat zo'n tweehonderd boze demonstranten zich voor het gebouw aan de Sportlaan hebben verzameld.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nationale Politie heeft de kritische blik van Bits of Freedom gebruikt om de werkwijze aan te passen. Dat zei plaatsvervangend korpschef Wilbert Paulissen in een videoboodschap bij de uitreiking van de Big Brother Awards, de 'prijs' voor de grootste privacyschenders van 2025.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst belooft algoritmes op een meer verantwoorde manier toe te passen, na hiervoor te zijn berispt met een Big Brother Award. Maar de organisatie kan volgens een woordvoerder niet zonder algoritmes om miljarden euro's aan belastinginkomsten te kunnen controleren. "Wij gebruiken algoritmes en zullen die blijven gebruiken."
1 dag geleden