Bundesbankpresident: na crisis moeten overheidsschulden omlaag
FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Landen in de eurozone besteden nu veel geld aan het bevechten van de economische gevolgen van de coronacrisis. Dat doen ze op indrukwekkende wijze, meent president Jens Weidmann van de Duitse Bundesbank. Zodra die crisis achter de rug is, moeten overheden vol inzetten op het terugdringen van de staatsschulden, verklaart hij.
Weidmann voorziet dat er nog geruime tijd steun nodig is voor de Europese economieën, maar hij waarschuwt ook. "Een extreem ruimhartig begrotingsbeleid kan niet eeuwig worden volgehouden", aldus het hoofd van de Duitse centrale bank, die ook een belangrijke beleidsmaker is bij de Europese Centrale Bank (ECB). Zodra dat kan moeten alle eurolanden volgens Weidmann "zich dan ook richten op het terugdringen van de zeer hoge schulden op een manier die past binnen onze fiscale regels".
De opmerkingen van Weidmann geven de kern weer van het debat binnen de Europese Unie. Zuidelijke landen zoals Italië en Spanje willen dat er gezamenlijke staatsleningen, zogeheten eurobonds of coronabonds, worden uitgegeven. Voor die landen is dat goedkoper dan eigen staatsleningen. Bovendien zijn ze bang dat ze keihard moeten bezuinigen om hun eigen staatsschuld weer terug te dringen.
Met name Nederland en Oostenrijk en ook Duitsland zien veel minder in gezamenlijke schuldpapieren. Deze landen hebben nu al een lagere staatsschuld en willen niet opdraaien voor de kosten van die leningen als de zuidelijke landen niet kunnen betalen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Navigatiedienstverlener TomTom heeft het verlies vorig jaar teruggedrongen, terwijl de omzet daalde. Het Amsterdamse bedrijf levert veel technologie aan de auto-industrie en had er last van dat fabrikanten minder auto's produceerden die TomTom van navigatiemiddelen voorziet. Tegelijkertijd profiteerde TomTom van kostenbesparingen en de verkoop van lucratievere producten.
29 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven in Nederland is in januari 2,4 procent duurder geworden dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Daarmee viel de inflatie veel lager uit dan een maand eerder, toen de prijzen gemiddeld met 2,8 procent stegen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het kabinetsvoorstel voor het nieuwe box 3-stelsel is op meerdere punten juridisch en praktisch kwetsbaar. Dat zeggen de vermogensexperts Tjarko Denekamp en Peter Beets van ABN AMRO.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen gingen dinsdag scherp omlaag, vooral door de angst dat AI-ontwikkelingen de positie van gevestigde softwarebedrijven zullen ondermijnen. Die vrees werd eerder op de dag aangewakkerd op de Europese beurzen door een nieuwe tool van het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic dat is ontworpen om juridisch werk te automatiseren. Het hulpmiddel zorgde voor nog meer twijfels over wat AI gaat doen met de hele informatie- en datasector.
10 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - De topman van OpenAI, het bedrijf achter de populaire chatbot ChatGPT, overweegt farmaceutische bedrijven te ondersteunen bij het ontdekken van nieuwe medicijnen, met behulp van zijn AI-technologieën. In ruil daarvoor zou OpenAI vervolgens een deel van de opbrengsten uit die ontdekkingen kunnen ontvangen, zei Sam Altman dinsdag tijdens een AI-conferentie in San Francisco.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten gaan deze week tot elf nieuwe handelsakkoorden over zeldzame aardmetalen aankondigen, zei de Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken Doug Burgum.
11 uur geledenHAMBURG (ANP/DPA) - De grote Duitse rederij Hapag-Lloyd vaart na ruim twee jaar weer door de Rode Zee en het Suezkanaal. Eerder besloten veel vervoerders de belangrijke vaarroute te mijden vanwege aanvallen door Houthi-rebellen uit Jemen.
12 uur geleden