Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bulgarije houdt aspirant-EU-lid Noord-Macedonië nog in spanning

Bulgarije houdt aspirant-EU-lid Noord-Macedonië nog in spanning

BRUSSEL (ANP) - Noord-Macedonië en Albanië kunnen uit het hoofd zetten dat ze tijdens de EU-top in Brussel al de volgende stap naar het EU-lidmaatschap kunnen maken. De Balkanstaten moeten nog tot maandag wachten voor ze weten of Bulgarije zijn verzet tegen de toetreding van Noord-Macedonië opgeeft.

Noord-Macedonië en Albanië zijn al vele jaren kandidaat-lid van de EU, maar kregen nog geen toestemming om te beginnen aan de toetredingsonderhandelingen die klaarstomen voor het lidmaatschap. Bulgarije houdt Noord-Macedonië tegen zolang de kleine buur zijn Bulgaarse minderheid volgens Sofia niet naar behoren behandelt en Bulgarije in geschiedenislessen zwartmaakt. De EU wil Albanië ook niet door laten gaan zonder Noord-Macedonië, dat al beter aan de EU-voorwaarden voldoet dan Albanië.

De ommezwaai van een Bulgaarse oppositiepartij woensdag gaf de steeds ongeduldigere andere EU-lidstaten de hoop dat er tijdens de EU-top donderdag toch een doorbraak mogelijk zou zijn. Maar het Bulgaarse parlement spreekt zich pas maandag uit over het intrekken van het veto, heeft premier Kiril Petkov zijn collega's van de EU-landen en de Balkanlanden die tot de EU willen toetreden op topoverleg in Brussel meegedeeld.

De druk op Bulgarije om zijn verzet te staken is nog groter geworden nu ook Oekraïne en Moldavië naar verwachting kandidaat-lid mogen worden. Veel landen vrezen dat de Balkanlanden die al langer op het EU-lidmaatschap wachten, teleurgesteld en verbitterd zullen raken als ze de unie ruim baan zien maken voor de twee nieuwkomers.

Meer uit Buitenland

VS: Kazachstan sluit zich aan bij Abraham-akkoorden

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten gaan volgens speciaal gezant Steve Witkoff donderdag nog aankondigen dat een nieuw land zich aansluit bij de Abraham-akkoorden, het verdrag dat de diplomatieke betrekkingen tussen Israël en islamitische landen normaliseert. Een Amerikaanse functionaris meldt dat het gaat om Kazachstan, een land dat al ruim dertig jaar formele banden heeft met Israël, maar de relatie nu wil verbeteren.

1 uur geleden
Brazilië lanceert fonds voor regenwoud, Noren beloven 3 miljard

BELÉM (ANP/AFP/RTR) - Brazilië heeft zoals eerder aangekondigd een fonds gepresenteerd dat ervoor moet zorgen dat tropische regenwouden beter worden beschermd. Het gastland van de VN-klimaattop heeft daar grootse plannen mee: uiteindelijk hoopt Brazilië op 125 miljard dollar. Noorwegen heeft direct een grote bijdrage toegezegd: een lening van zo'n 3 miljard dollar.

1 uur geleden
Vliegveld Göteborg stilgelegd na melding drone

GÖTEBORG (ANP/RTR/BELGA) - De luchthaven van het West-Zweedse Göteborg is stilgelegd nadat er een of meer drones waren waargenomen, melden de autoriteiten. Drones hebben de afgelopen maanden tot grote verstoringen geleid in heel Europa. Vliegvelden in meerdere landen moesten tijdelijk worden gesloten.

1 uur geleden
Amerikaans parlement wil Andrew ondervragen in Epstein-onderzoek

WASHINGTON (ANP) - Een comité van het Amerikaanse parlement dat onderzoek doet naar de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein, heeft gevraagd of Andrew Mountbatten Windsor zich wil laten verhoren. Dat schrijft de Britse krant The Guardian. Andrew, de broer van koning Charles, raakte door het schandaal zijn prinsentitel kwijt.

2 uur geleden
Prins William roept wereldleiders op tot actie in klimaatcrisis

BELÉM (ANP) - De Britse prins William heeft wereldleiders opgeroepen "de generatie te zijn die het tij keert" in de klimaatcrisis. "Onze kinderen en kleinkinderen kijken en hopen mee", zei de troonopvolger van Charles donderdag tijdens de officieuze opening van de klimaattop COP30 in het Braziliaanse Belém.

3 uur geleden
Oekraïne veroordeelt eerste Rus voor moord op krijgsgevangene

KYIV (ANP/RTR) - In Oekraïne is voor het eerst een Russische soldaat veroordeeld voor de moord op een krijgsgevangene. De 27-jarige Dmitri Koerasjov heeft een levenslange gevangenisstraf gekregen.

5 uur geleden
Rebellen Soedan akkoord met bestand om hulp mogelijk te maken

KHARTOEM (ANP/RTR/AFP) - Rebellen in het Afrikaanse Soedan zeggen dat ze hebben ingestemd met een bestand dat humanitaire hulp mogelijk moet maken. De paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) vechten al ruim twee jaar een oorlog uit met het leger.

5 uur geleden