Bulgarije blokkeert gesprekken over EU-toetreding Noord-Macedonië
SOFIA (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Bulgarije weigert in te stemmen met het openen van gesprekken over toetreding van Noord-Macedonië tot de Europese Unie. Sofia blokkeert dat vanwege meningsverschillen met het buurland over taal en geschiedenis, zei minister Ekaterina Zaharieva van Buitenlandse Zaken.
De EU-ministers gaven Noord-Macedonië en Albanië afgelopen voorjaar na lang verzet van Nederland groen licht om toetredingsonderhandelingen te beginnen. Zij hielden dinsdag een vergadering om officieel het startschot in december te kunnen geven op een conferentie.
"Bulgarije kan in dit stadium het conceptvoorstel voor een onderhandelingskader met de Republiek Noord-Macedonië en de intergouvernementele conferentie daarover niet steunen", zei Zaharieva na het digitale overleg. Zij ging wel akkoord met de opening van de gesprekken met Albanië.
Sofia wil garanties dat de Macedoniërs niet claimen dat er een Macedonische minderheid in Bulgarije woont. Ook willen de Bulgaren de zekerheid dat de kleinere buur geen territoriale claims legt op Bulgaars grondgebied. Het land wil verder dat er in EU-documenten niet wordt gerept over de Macedonische taal, die zou zijn afgeleid van het Bulgaars.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP) - De gesprekken in Genève om een eind te maken aan de oorlog tussen Rusland en Oekraïne "boeken goede vooruitgang", verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio zondag in een persconferentie. Volgens hem gaat het om "waarschijnlijk de beste bijeenkomst" tot nu toe. In Genève bespreken vertegenwoordigers van de VS, Oekraïne en Europese bondgenoten het Amerikaanse 28-puntenplan.
4 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/DPA) - De Libanese president Joseph Aoun heeft de internationale gemeenschap opgeroepen krachtig in te grijpen en de Israëlische aanvallen op het land en zijn bevolking te stoppen. Aanleiding voor Aouns verklaring was een dodelijke Israëlische luchtaanval op de zuidelijke buitenwijken van Beiroet eerder op zondag.
4 uur geledenJOHANNESBURG (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva is "erg bezorgd" over de toename van het aantal Amerikaanse militairen bij Venezuela en is van plan dit met president Donald Trump te bespreken. Dat verklaarde hij na de G20-top in Zuid-Afrika.
4 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - Van de meer dan driehonderd scholieren van een katholieke school in Nigeria die vrijdag zijn ontvoerd, zijn er vijftig ontsnapt, meldt een christelijke organisatie (CAN) in het land. Zij zijn weer herenigd met hun ouders. In totaal werden 303 leerlingen en twaalf leraren van de school meegenomen, waarmee het een van de grootste ontvoeringen in Nigeria is.
7 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israël heeft een aanval uitgevoerd op de stafchef van Hezbollah in de Libanese hoofdstad Beiroet, meldt het kantoor van premier Benjamin Netanyahu. Dat verklaart dat het doelwit "de opbouw en herbewapening van de terroristische organisatie leidde".
7 uur geledenJOHANNESBURG (ANP/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is sceptisch of er vóór donderdag een akkoord kan worden bereikt over het 28-puntenplan voor een einde aan de oorlog tussen Oekraïne en Rusland. De Amerikaanse president Donald Trump kwam met deze deadline.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De grenzen van Oekraïne kunnen niet met geweld worden gewijzigd en de Oekraïense krijgsmacht mag niet zodanig worden beperkt dat het land kwetsbaar wordt voor een toekomstige aanval, stelt Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen. Ze vindt ook dat de Europese Unie een centrale rol moet spelen in een vredesakkoord voor Oekraïne.
9 uur geleden