Bulgaarse Eurocommissaris dient ontslag in om regering te vormen
BRUSSEL (ANP) - Het Bulgaarse lid van de Europese Commissie, de 43-jarige Mariya Gabriel, heeft haar ontslag ingediend. Zij is gevraagd om in haar thuisland een nieuwe regering te vormen. Commissievoorzitter Ursula von der Leyen heeft het ontslag aanvaard en twee andere commissarissen aangewezen om Gabriels taken over te nemen.
Gabriel was sinds 2019 commissaris voor innovatie, onderzoek, cultuur, onderwijs en jeugd. Ze krijgt in Bulgarije zeven dagen de tijd om te zien of ze genoeg steun kan krijgen om de politieke impasse daar te doorbreken.
Bij de verkiezingen op 2 april won Gabriels centrumrechtse GERB-partij. Na de voorgaande verkiezingen in oktober 2022 kwam de partij ook als eerste uit de bus, maar slaagde er niet in een coalitie te vormen.
Politieke patstelling
Door de politieke patstelling van de afgelopen twee jaar heeft Bulgarije onder meer de beoogde invoering van de euro moeten uitstellen.
De Europese Commissie telt 27 leden, uit elke EU-lidstaat een. Het is onzeker of Gabriel zal worden vervangen, omdat het mandaat van het dagelijks EU-bestuur in het voorjaar van 2024 afloopt. De Deense Margrethe Vestager neemt innovatie en onderzoek voor haar rekening en de Griek Margaritis Schinas de rest van Gabriels portefeuille.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten roepen Cambodja en Thailand op om de gevechten te staken. De landen moeten terugkeren naar de afspraken die ze gemaakt hebben in oktober, zegt minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio. Dit conflict is een van de conflicten waar de regering van Donald Trump een einde aan gemaakt zegt te hebben.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - Het bestand in Gaza kan de tweede fase niet ingaan zolang Israël het bestand blijft schenden, zegt Hamas dinsdag. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei dit weekend juist te verwachten dat de tweede fase snel kan beginnen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Oekraïne moet toegeven in de vredesonderhandelingen nu Rusland aan de winnende hand is, stelt de Amerikaanse president Donald Trump. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky "moet beginnen dingen te accepteren".
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - Israël heropent woensdag naar eigen zeggen de Allenby-grensovergang tussen Jordanië en de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever voor vrachtwagens met hulpgoederen voor Gaza. Dat is voor het eerst sinds eind september.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De kritiek van de VS dat de vrijheid in Europa in gevaar is, is volgens EU-buitenlandchef Kaja Kallas aan het verkeerde adres gericht. De Verenigde Staten zouden dergelijke kritiek beter aan Rusland kunnen richten, zei ze op een bijeenkomst over buitenlands beleid in het Europees Parlement.
5 uur geledenAOMORI (ANP/AFP) - Het aantal gewonden door de zware beving die maandag plaatsvond nabij Japan, is opgelopen tot zeker vijftig. Dat meldt het Japanse persbureau Kyodo. Ook raakten wegen beschadigd en kwamen enkele duizenden mensen tijdelijk zonder stroom te zitten. De tsunamiwaarschuwing die vrijwel direct na de beving werd uitgevaardigd, is inmiddels ingetrokken.
5 uur geledenROME/VATICAANSTAD (ANP) - Paus Leo XIV hoopt dat de gesprekken over een einde aan de oorlog in Oekraïne leiden tot een duurzame vrede. Dat heeft hij volgens het Vaticaan tegen president Volodymyr Zelensky gezegd tijdens een audiëntie in de zomerresidentie van de paus, Castel Gandolfo. Zelensky is in Italië als onderdeel van een reeks gesprekken in Europa. Hij zegt de paus "diep erkentelijk" te zijn voor zijn steun.
5 uur geleden