Bulgaarse Eurocommissaris dient ontslag in om regering te vormen
BRUSSEL (ANP) - Het Bulgaarse lid van de Europese Commissie, de 43-jarige Mariya Gabriel, heeft haar ontslag ingediend. Zij is gevraagd om in haar thuisland een nieuwe regering te vormen. Commissievoorzitter Ursula von der Leyen heeft het ontslag aanvaard en twee andere commissarissen aangewezen om Gabriels taken over te nemen.
Gabriel was sinds 2019 commissaris voor innovatie, onderzoek, cultuur, onderwijs en jeugd. Ze krijgt in Bulgarije zeven dagen de tijd om te zien of ze genoeg steun kan krijgen om de politieke impasse daar te doorbreken.
Bij de verkiezingen op 2 april won Gabriels centrumrechtse GERB-partij. Na de voorgaande verkiezingen in oktober 2022 kwam de partij ook als eerste uit de bus, maar slaagde er niet in een coalitie te vormen.
Politieke patstelling
Door de politieke patstelling van de afgelopen twee jaar heeft Bulgarije onder meer de beoogde invoering van de euro moeten uitstellen.
De Europese Commissie telt 27 leden, uit elke EU-lidstaat een. Het is onzeker of Gabriel zal worden vervangen, omdat het mandaat van het dagelijks EU-bestuur in het voorjaar van 2024 afloopt. De Deense Margrethe Vestager neemt innovatie en onderzoek voor haar rekening en de Griek Margaritis Schinas de rest van Gabriels portefeuille.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie veroordeelt de beslissing van de VS om een visumverbod op te leggen aan vijf Europese personen, onder wie voormalig EU-commissaris Thierry Breton. Brussel heeft opheldering gevraagd aan de Amerikaanse autoriteiten.
33 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische gezant Kirill Dmitriev heeft bij president Vladimir Poetin verslag gedaan over zijn gesprekken met de Amerikanen van afgelopen weekend. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky presenteerde woensdag details uit een nieuw 20-puntenplan van de Amerikanen en de Oekraïners en zei dat hij dezelfde dag nog een antwoord uit Moskou verwacht. Het Kremlin zegt nog bezig te zijn met het formuleren van een reactie.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft details gepresenteerd uit een nieuw Amerikaans 20-puntenplan, waar de Oekraïense en Amerikaanse delegatie de afgelopen weken over hebben onderhandeld. Volgens Zelensky moeten onder meer de huidige frontlijnen worden bevroren en zou er mogelijk een gedemilitariseerde bufferzone kunnen komen tussen het Oekraïense en het Russische gebied.
3 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - De Turkse autoriteiten hebben de zwarte doos gevonden van het vliegtuig dat dinsdag neerstortte met de Libische legerleider Mohammed Ali Ahmed al-Haddad aan boord. Volgens minister van Binnenlandse Zaken Ali Yerlikaya hebben ze daardoor ook beschikking over geluidsopnames uit de cockpit voor het ongeluk.
3 uur geledenMOSKOU (ANP) - In Moskou zijn twee politieagenten in de nacht van dinsdag op woensdag gewond geraakt bij een "incident" in de buurt van de plek waar deze week een Russische generaal om het leven kwam, aldus de autoriteiten. Lokale media melden op basis van ooggetuigen dat er sprake was van een explosie.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De regering van de Amerikaanse president Donald Trump heeft visumsancties opgelegd aan voormalig EU-commissaris Thierry Breton en vier anderen. Volgens de VS probeerden zij Amerikaanse technologiebedrijven te dwingen politieke uitingen op hun platforms te controleren.
11 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro mag deze week tijdelijk zijn cel verlaten. Het hooggerechtshof heeft daar toestemming voor gegeven, zodat hij een operatie kan ondergaan.
15 uur geleden