Bulgaarse Eurocommissaris dient ontslag in om regering te vormen
BRUSSEL (ANP) - Het Bulgaarse lid van de Europese Commissie, de 43-jarige Mariya Gabriel, heeft haar ontslag ingediend. Zij is gevraagd om in haar thuisland een nieuwe regering te vormen. Commissievoorzitter Ursula von der Leyen heeft het ontslag aanvaard en twee andere commissarissen aangewezen om Gabriels taken over te nemen.
Gabriel was sinds 2019 commissaris voor innovatie, onderzoek, cultuur, onderwijs en jeugd. Ze krijgt in Bulgarije zeven dagen de tijd om te zien of ze genoeg steun kan krijgen om de politieke impasse daar te doorbreken.
Bij de verkiezingen op 2 april won Gabriels centrumrechtse GERB-partij. Na de voorgaande verkiezingen in oktober 2022 kwam de partij ook als eerste uit de bus, maar slaagde er niet in een coalitie te vormen.
Politieke patstelling
Door de politieke patstelling van de afgelopen twee jaar heeft Bulgarije onder meer de beoogde invoering van de euro moeten uitstellen.
De Europese Commissie telt 27 leden, uit elke EU-lidstaat een. Het is onzeker of Gabriel zal worden vervangen, omdat het mandaat van het dagelijks EU-bestuur in het voorjaar van 2024 afloopt. De Deense Margrethe Vestager neemt innovatie en onderzoek voor haar rekening en de Griek Margaritis Schinas de rest van Gabriels portefeuille.
Meer uit Buitenland
RAMALLAH (ANP) - Kolonisten op de Westelijke Jordaanoever hebben auto's en een moskee in brand gestoken in de buurt van Ramallah, meldt WAFA, het officiƫle persbureau in het gebied. Daarnaast schoten Israƫlische troepen ten zuiden van Nablus een 16-jarige jongen dood, aldus WAFA.
22 minuten geledenMANILLA (ANP/RTR) - De Filipijnse minister van Justitie Fredderick Vida zegt dat het land "zeker wel" gehoor gaat geven aan een arrestatiebevel van het Internationaal Strafhof (ICC) tegen Ronald Dela Rosa. De ex-politiechef en huidige senator wordt verdacht van misdaden tegen de menselijkheid in verband met zijn rol in de 'oorlog tegen drugs' in de Filipijnen. Vida zei dat hij opdracht heeft gegeven om Dela Rosa te arresteren als hij probeert te vluchten.
1 uur geledenHELSINKI (ANP) - De Finse autoriteiten hebben in de nacht van donderdag op vrijdag een waarschuwing afgegeven voor een dronedreiging in de regio Uusimaa, waar de hoofdstad Helsinki ligt. Inwoners werden opgeroepen om binnen te blijven. Volgens de Finse strijdkrachten werd Finland niet direct militair bedreigd. Vrijdagochtend vroeg meldde het ministerie van Binnenlandse Zaken dat het gevaar geweken was. Het vliegverkeer komt ook weer op gang.
6 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag gezegd dat hij "fantastische handelsakkoorden" heeft gesloten met de Chinese leider Xi Jinping. Trump zei dat tijdens een rondleiding door de tuinen van Zhongnanhai, het complex van de Chinese centrale leiding.
6 uur geledenBEIJING (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij niet veel meer geduld met Iran zal hebben. Hij deed die uitspraak in een interview op Fox News.
7 uur geledenPALM BEACH (ANP) - Palm Beach International Airport in Florida zal vanaf 9 juli officieel naar de Amerikaanse president Donald Trump vernoemd worden. Dat heeft de Federal Aviation Administration (FAA) bekendgemaakt.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft donderdag besloten de toegang tot mifepristone na een telefonisch consult per post tijdelijk te handhaven. Mifepristone is de pil die in de overgrote meerderheid van de abortussen in het land gebruikt wordt.
11 uur geleden