Buitenslapen in Ter Apel vanaf volgende week verboden
DEN HAAG (ANP) - Zodra asielzoekers in het aanmeldcentrum in Ter Apel een nummer krijgen en daarna naar de overlooplocatie in Zoutkamp kunnen, wordt het voor asielzoekers verboden buiten op het gras bij het aanmeldcentrum te slapen. Dit ticketsysteem wordt waarschijnlijk dit weekeinde operationeel, en daarmee is het verbod op buitenslapen van kracht, zei staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) in het asieldebat met de Tweede Kamer.
Asielzoekers slapen nu vaak buiten op het gras en weigeren naar een noodopvangplek te gaan omdat ze bang zijn hun plek in de rij te verliezen, zei de bewindsman. "Een perverse prikkel", zei Van der Burg. Met de invoering van een ticketsysteem verliezen de asielzoekers hun plek in de rij niet en vervalt de noodzaak om de nacht buiten door te brengen. De burgemeester van Westerwolde, waar Ter Apel onder valt, moet dat verbod uitvaardigen.
Met het systeem krijgen nieuwe asielzoekers een nummer waaraan een afspraak zit gekoppeld om in Ter Apel terug te komen voor de procedure van registratie en identificatie. Voor vervoer naar Zoutkamp en op de dag van de afspraak naar Ter Apel wordt gezorgd.
GroenLinks
Vooral GroenLinks hekelde de onmenselijke omstandigheden in Ter Apel. "Een groot deel van de Kamer en een groot deel van Nederland schaamt zich diep", zei Suzanne Kröger. "Er hebben honderden mensen in de drek gelegen. Dit is een schandvlek. Schaamt u zich niet", wilde het Kamerlid van de staatssecretaris weten.
Daarop gaf Van der Burg geen directe reactie en hij bood ook geen excuses aan voor de uit de hand gelopen situatie in Ter Apel. "Deze situatie moet je echt niet willen" zei hij, en ook: "Je moet niet willen dat Artsen zonder Grenzen (AzG) actief in Nederland wordt." AzG besloot eind augustus medische en psychologische zorg te bieden aan asielzoekers buiten de poort van Ter Apel.
Van der Burg benadrukte dat hij vaak vergeefs bij burgemeesters heeft aangeklopt met de vraag om opvangplekken die er in die gemeenten waren, te benutten om de asielzoekers die in het gras moeten slapen daar op te vangen. Hij kreeg heel vaak nul op het rekest. "Als gemeenten nee zeggen, heb ik geen doorzettingsmacht." Het kabinet werkt aan een wetsvoorstel om een betere verspreiding van asielzoekers af te dwingen bij gemeenten.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft een 27-jarige man veroordeeld tot een celstraf voor betrokkenheid bij de grootschalige rellen op het Malieveld in september vorig jaar. Volgens de rechtbank heeft de man zich schuldig gemaakt aan openlijk geweld op drie verschillende locaties in Den Haag. Ook is hij veroordeeld voor de diefstal van een AED uit een politievoertuig.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Nabestaanden van de 81-jarige man die op 2 januari 2025 is doodgeschoten in Rotterdam-IJsselmonde, vinden de gevangenisstraf voor schutter Sendric S. te laag. "Deze staat niet in verhouding tot het leed en verdriet dat de familie is aangedaan", zegt een woordvoerder namens de familie.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jongeren van 16 tot en met 20 jaar gaan in 2027 een hoger minimumloon verdienen. Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) verhoogt de bedragen voor die leeftijdsgroepen vanaf 1 januari. De D66-bewindsman voert hiermee het plan van het vorige kabinet uit.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft vrijdag de 25-jarige Sendric S. veroordeeld tot veertien jaar cel en tbs met dwangverpleging voor drie moorden in de Rotterdamse wijk IJsselmonde.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtszaak van erfgenamen van kunsthistoricus en oud-museumdirecteur Abraham Bredius tegen het Mauritshuis "raakt ons in de kern". Dat zei Martine Gosselink, de directeur van het Haagse museum, vrijdagochtend in de rechtbank. Bredius was tussen 1889 en 1909 directeur van het museum. Hij liet waardevolle kunstwerken na, waaronder 'Twee Afrikaanse mannen' en 'Saul en David' van Rembrandt. Als voorwaarde stelde hij dat de 25 werken permanent zichtbaar moesten blijven. Maar het museum bewaart de meeste schilderijen momenteel in het depot.
8 uur geledenZAANDAM (ANP) - Tata Steel moet opnieuw een boete van ruim 8,5 miljoen euro betalen. Volgens de Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied (OD NZKG) bleek uit eigen metingen, die in april en mei vorig jaar zijn gedaan, dat uit een van de fabrieken van de staalproducent nog steeds te veel schadelijke stoffen komen. Eind januari vorderde OD NZKG om dezelfde reden ook al 8,5 miljoen, toen op basis van metingen van Tata Steel zelf.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een belangrijk knooppunt voor internetverkeer in Amsterdam heeft een recordhoeveelheid data verwerkt. Door de systemen van de Amsterdam Internet Exchange stroomde voor het eerst 15 terabit per seconde.
11 uur geleden