Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Buitenlandse media verklaren winst D66 door 'bijzondere campagne'

Buitenlandse media verklaren winst D66 door 'bijzondere campagne'

DEN HAAG (ANP) - De verkiezingswinst van D66 is volgens buitenlandse media vooral te danken aan de "bijzondere campagne" van Rob Jetten. Veel media schrijven het goede resultaat toe aan de positieve instelling van de lijsttrekker.

"De populariteit van de 38-jarige Jetten is de laatste maanden flink gestegen", schrijft Reuters. Volgens het persbureau stelde hij zich op als energieke leider die nu de jongste premier van Nederland ooit kan worden. Ook benadrukt Reuters dat hij de eerste openlijk homoseksuele minister-president kan worden.

De Vlaamse krant De Morgen vergelijkt de campagneslogan van D66 (het kan wél) met die van de Amerikaanse oud-president Barack Obama: yes, we can. "Die combinatie van optimisme en ambitie lijkt een succesrecept."

Verlies PVV

"De partij van Jetten hield een zeer succesvolle campagne en profiteerde van zijn gepolijste optredens tijdens tv-debatten", schrijft de BBC. Volgens de Britse omroep heeft Jettens deelname aan De Slimste Mens mogelijk ook bijgedragen aan zijn populariteit.

De buitenlandse media staan ook uitgebreid stil bij het verlies van de PVV. Volgens het Italiaanse Corriere della Sera lijken de Nederlandse kiezers de partij van Geert Wilders te hebben "afgewezen", ten gunste van de liberalen. De krant spreekt van een verrassende uitslag.

Verdeelde politiek

Het Duitse Tagesschau benadrukt dat Wilders dit keer waarschijnlijk geen deel zal uitmaken van de regering, omdat veel andere partijen een samenwerking met hem hebben uitgesloten.

The New York Times stelde dat D66 de kloof tussen rechts en links kan overbruggen. De Amerikaanse krant sprak met onder anderen Simon Otjes, universitair docent politicologie aan de Universiteit Leiden, die de uitslag opmerkelijk noemde vanwege "de populistische wolken die boven de rest van Europa hangen". Volgens hem was D66 in de campagne wel iets naar rechts opgeschoven en is het Nederlandse politieke landschap nog steeds verdeeld.

Meer uit Politiek

Eerdmans en Stoffer sceptisch na positieve geluiden PRO en Volt

DEN HAAG (ANP) - Joost Eerdmans (JA21) en Chris Stoffer (SGP) vragen zich af of zij tevreden kunnen zijn met het nieuwe begrotingsvoorstel van het kabinet, nadat PRO, Volt en ChristenUnie lieten blijken positief te zijn. "Als ze alleen links bedienen en rechts niet, heb je een heel ander schaakbord", zei Eerdmans voorafgaand aan een gesprek met premier Rob Jetten en financiënminister Eelco Heinen.

11 uur geleden
Klaver: bereidheid bezuinigingen sociale zekerheid te schrappen

DEN HAAG (ANP) - PRO-leider Jesse Klaver zag "voor het eerst bereidheid" bij het kabinet om de geplande bezuinigingen op de sociale zekerheid te schrappen. De verschillen op vermogensbelasting en het belastingplan zijn volgens Klaver "nog groot".

12 uur geleden
PRO en Volt samen naar gesprek met Jetten: stabiele meerderheid

DEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver (PRO) en Laurens Dassen (Volt) denken dat ze samen een brede en stabiele meerderheid kunnen leveren om de begroting aan een meerderheid te helpen. "Wij willen graag een akkoord met het kabinet sluiten", zei Klaver voor een gesprek met premier Rob Jetten en minister Eelco Heinen van Financiën.

14 uur geleden
Bikker: kabinet heeft goed geluisterd, maar nog niets op papier

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft goed geluisterd naar de oppositie, zei ChristenUnie-leider Mirjam Bikker na een gesprek met premier Rob Jetten en minister Eelco Heinen van Financiën. Jetten zei vrijdag dat er een nieuw begrotingsvoorstel ligt, maar volgens Bikker staat er nog niets op papier.

15 uur geleden
Jetten en Heinen spreken met ChristenUnie over begroting

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten en minister van Financiën Eelco Heinen spreken zaterdagochtend met ChristenUnie-leider Mirjam Bikker en Kamerlid Pieter Grinwis. Ze laten de partij de nieuwe begrotingsplannen zien waar Jetten vrijdag over sprak tijdens zijn persconferentie.

16 uur geleden
PRO en Volt trekken samen op in onderhandelingen met kabinet

DEN HAAG (ANP) - Progressief Nederland (PRO) en Volt trekken de komende tijd samen op in de onderhandelingen met het kabinet over de begroting voor 2027. Dat laten beide partijen vrijdagavond weten. Als het minderheidskabinet kan rekenen op de steun van deze twee partijen, is er een meerderheid in zowel de Tweede als Eerste Kamer.

1 dag geleden
Kabinet wil 20 extra Regenboogsteden voor veiligheid lhbti'ers

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet nodigt twintig steden uit om ook Regenboogstad te worden. Dat kondigde staatssecretaris Judith Tielen (Emancipatie, VVD) vrijdag aan. Momenteel zijn er 56 steden die zich in samenwerking met het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap inzetten voor lhbti-personen.

1 dag geleden