Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Buitenlandse investeringen ontwikkelingslanden laagst sinds 2005

Buitenlandse investeringen ontwikkelingslanden laagst sinds 2005

WASHINGTON (ANP) - Ontwikkelingslanden lukt het steeds minder om buitenlandse investeringen aan te trekken. Nieuw onderzoek van de Wereldbank wijst uit dat de stroom van directe buitenlandse investeringen naar deze landen - een belangrijke aanjager van economische groei en hogere levensstandaarden - is gedaald tot het laagste niveau sinds 2005. Dit komt volgens 's werelds grootste instituut voor ontwikkelingssamenwerking door de toenemende handels- en investeringsbarrières.

In 2023, het laatste jaar waarover deze gegevens beschikbaar zijn, ontvingen opkomende economieën slechts 435 miljard dollar aan directe buitenlandse investeringen. Het gaat dus om gegevens die dateren van voor de huidige handelsoorlog, waar veel armere landen volgens de laatste economische ramingen eveneens onder gebukt gaan. Wereldwijd loopt deze vorm van investeringen de laatste jaren eveneens terug. Landen met hoge inkomens trokken bij elkaar ook maar 336 miljard dollar aan. Dat is zelfs het laagste niveau sinds 1996.

"Wat we zien is het resultaat van overheidsbeleid", stelt hoofdeconoom Indermit Gill van de Wereldbank. Het is volgens hem geen toeval dat de directe buitenlandse investeringen wegzakken op hetzelfde moment dat de overheidsschulden juist naar recordhoogtes gaan. Hij wijst erop dat nationale overheden de laatste jaren al druk bezig zijn geweest met het opwerpen van allerlei barrières voor investeringen en handel "terwijl ze deze juist doelbewust zouden moeten afbreken". "Ze zullen die slechte gewoonte moeten laten varen", voegt hij toe.

De Wereldbank publiceert de cijfers voorafgaand aan een nieuwe top in het Spaanse Sevilla. Daar komen eind deze maand en begin volgende maand vertegenwoordigers van overheden, internationale instellingen, maatschappelijke organisaties en de private sector bijeen. Ze gaan praten over hoe de financiering kan worden gemobiliseerd die nodig is om belangrijke ontwikkelingsdoelen te bereiken. Volgens de deskundigen van de Wereldbank is het daarbij essentieel om de buitenlandse investeringen weer aan te jagen. Geld uit het buitenland achten zij in een groot deel van de wereld essentieel voor bijvoorbeeld het creëren van banen en het mogelijk maken van duurzame groei.

Meer uit Financieel

Aanbesteding voor nieuw windmolenpark op zee krijgt nul reacties

DEN HAAG (ANP) - Geen enkel bedrijf heeft een poging gedaan om de bouw en exploitatie van een nieuw windmolenpark in het Nederlandse deel van de Noordzee binnen te halen. Dat schrijft demissionair minister Sophie Hermans van Klimaat en Groene Groei in een Kamerbrief over de nu gesloten aanbesteding.

1 uur geleden
Apple voert omzet op, maar krimpt in China

CUPERTINO (ANP/BLOOMBERG) - Apple heeft in het afgelopen kwartaal de omzet opgevoerd, mede dankzij goede verkopen van zijn nieuwe iPhone-modellen. Op de belangrijke Chinese markt verloor het Amerikaanse techconcern juist terrein.

1 uur geleden
Clouddivisie stuwt groei Amazon dankzij AI-hype

SEATTLE (ANP/BLOOMBERG) - Techconcern Amazon heeft in het derde kwartaal een 13 procent hogere omzet geboekt van ruim 180 miljard dollar. De sterkste motor achter die groei was de divisie die clouddiensten aanbiedt. Daarbij was er volgens topman Andy Jassy een sterke vraag naar rekenkracht voor AI-toepassingen.

1 uur geleden
Techaandelen onder druk op Wall Street, Meta daalt hard

NEW YORK (ANP) - Techaandelen zijn donderdag bij de grootste verliezers geëindigd op de aandelenbeurzen in New York. Onder andere socialmediaconcern Meta was een opvallende daler. Het moederbedrijf van Facebook en Instagram waarschuwde een dag eerder bij zijn kwartaalcijfers dat de uitgaven aan kunstmatige intelligentie fors zullen stijgen.

2 uur geleden
BP schrapt in Nederland 150 banen, meldt vakbond

ROTTERDAM (ANP) - Olie- en gasconcern BP schrapt 150 banen in Nederland, meldt vakbond CNV. Het Britse energiebedrijf doet de ingreep volgens de bond om de winstgevendheid te beschermen, nu de olieprijzen zijn gedaald.

2 uur geleden
Werkgever mag toch huur inhouden op loon arbeidsmigrant, FNV boos

DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet wil werkgevers toch blijven toestaan om huur in te houden op het minimumloon van arbeidsmigranten, schrijft VVD-minister Mariëlle Paul (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) aan de Tweede Kamer. Haar voorganger Eddy van Hijum (NSC) wilde vanaf volgend jaar stapsgewijs af van deze regeling, omdat die uitbuiting in de hand zou werken.

4 uur geleden
Meer omzet voor muziekconcern UMG door onder anderen Taylor Swift

HILVERSUM (ANP/BLOOMBERG) - Muziekconcern Universal Music Group (UMG) heeft het afgelopen kwartaal een hogere omzet geboekt. Volgens het concern met hoofdkantoor in Hilversum verkochten onder anderen de popsterren Taylor Swift en Sabrina Carpenter en muziek uit de populaire film KPop Demon Hunters goed. Het leidde tot een ruim 5 procent hogere omzet vergeleken met een jaar eerder, naar 3 miljard euro.

4 uur geleden