Buitenlandse investeringen ontwikkelingslanden laagst sinds 2005
WASHINGTON (ANP) - Ontwikkelingslanden lukt het steeds minder om buitenlandse investeringen aan te trekken. Nieuw onderzoek van de Wereldbank wijst uit dat de stroom van directe buitenlandse investeringen naar deze landen - een belangrijke aanjager van economische groei en hogere levensstandaarden - is gedaald tot het laagste niveau sinds 2005. Dit komt volgens 's werelds grootste instituut voor ontwikkelingssamenwerking door de toenemende handels- en investeringsbarrières.
In 2023, het laatste jaar waarover deze gegevens beschikbaar zijn, ontvingen opkomende economieën slechts 435 miljard dollar aan directe buitenlandse investeringen. Het gaat dus om gegevens die dateren van voor de huidige handelsoorlog, waar veel armere landen volgens de laatste economische ramingen eveneens onder gebukt gaan. Wereldwijd loopt deze vorm van investeringen de laatste jaren eveneens terug. Landen met hoge inkomens trokken bij elkaar ook maar 336 miljard dollar aan. Dat is zelfs het laagste niveau sinds 1996.
"Wat we zien is het resultaat van overheidsbeleid", stelt hoofdeconoom Indermit Gill van de Wereldbank. Het is volgens hem geen toeval dat de directe buitenlandse investeringen wegzakken op hetzelfde moment dat de overheidsschulden juist naar recordhoogtes gaan. Hij wijst erop dat nationale overheden de laatste jaren al druk bezig zijn geweest met het opwerpen van allerlei barrières voor investeringen en handel "terwijl ze deze juist doelbewust zouden moeten afbreken". "Ze zullen die slechte gewoonte moeten laten varen", voegt hij toe.
De Wereldbank publiceert de cijfers voorafgaand aan een nieuwe top in het Spaanse Sevilla. Daar komen eind deze maand en begin volgende maand vertegenwoordigers van overheden, internationale instellingen, maatschappelijke organisaties en de private sector bijeen. Ze gaan praten over hoe de financiering kan worden gemobiliseerd die nodig is om belangrijke ontwikkelingsdoelen te bereiken. Volgens de deskundigen van de Wereldbank is het daarbij essentieel om de buitenlandse investeringen weer aan te jagen. Geld uit het buitenland achten zij in een groot deel van de wereld essentieel voor bijvoorbeeld het creëren van banen en het mogelijk maken van duurzame groei.
Meer uit Financieel
CHICAGO (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing heeft de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA gevraagd zijn 777-vrachtvliegtuig tijdelijk vrij te stellen van een uitstootregel die eind 2027 ingaat. Daarbij verwijst Boeing naar een wereldwijd tekort aan dit soort brede vrachttoestellen.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag hoger gesloten. Het optimisme werd aangejaagd door techbedrijven als Oracle. Dat aandeel steeg 6,6 procent.
8 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse regering gaat de komende dagen in beroep tegen de uitspraak van een rechtbank in Parijs vrijdag over een tijdelijke blokkade van Shein in het land. Frankrijk wilde Shein drie maanden blokkeren omdat op de Chinese webwinkel op kinderen lijkende sekspoppen en wapens werden verkocht. Maar de rechtbank vond zo'n maatregel buiten proportie.
11 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol zijn vrijdag naar schatting 20.000 koffers achtergebleven door een storing in een deel van het bagagesysteem. De storing duurde uren. Pas aan het einde van de middag meldde het vliegveld dat de storing in Vertrekhal 2 was verholpen. Gedurende de dag is een deel van de ingecheckte ruimbagage niet met de geplande vluchten meegenomen.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam liet vrijdag weinig verandering zien. Beleggers deden het rustiger aan na de flinke winsten donderdag. De Europese Centrale Bank (ECB) kwam die dag met een rentebesluit en hield de rente in de eurozone voor de vierde keer op rij onveranderd op 2 procent.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL wil een rechtszaak aanspannen vanwege het besluit van het demissionaire kabinet om het bedrijf geen subsidie te geven. Het kabinet besloot vrijdag dat het bezorgbedrijf vanaf 1 juli 2026 twee dagen mag doen over het bezorgen van de post die onder de zogeheten universele postdienst (UPD) valt en vanaf juli 2027 drie dagen. Maar door de lange bezorgtijd is de overheidssubsidie volgens het kabinet niet nodig.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Heineken heeft een boete gekregen van 1,5 miljoen euro om blikjes zonder statiegeld. Volgens het Openbaar Ministerie vulde de bierbrouwer tussen 1 en 11 april 2023 nog ruim 7,2 miljoen blikjes bier zonder statiegeld. Deze blikjes zijn vervolgens op de markt gebracht, ondanks dat statiegeld op blik toen al verplicht was.
14 uur geleden