Buitenlandse investeerders keren zich af van China
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - Buitenlandse investeringen in China zijn in 2023 met 82 procent afgenomen ten opzichte van het jaar daarvoor. Sinds 1993 zijn de investeringen niet zo laag geweest., komt naar voren uit cijfers van de Chinese State Administration of Foreign Exchange (SAFE).
De daling heeft deels te maken met het effect van de strenge lockdowns tijdens de corona-epidemie, toen veel buitenlandse bedrijven zich terugtrokken uit het land, en het zwakke herstel daarna. Maar ook de oplopende geopolitieke spanningen spelen een rol.
Vooral Taiwanese bedrijven, die van oudsher tot de grootste investeerders in China behoren, zijn terughoudender geworden met het uitbreiden van hun activiteiten. Investeringen uit Taiwan, dat door China beschouwd wordt als een afvallige provincie, waren vorig jaar het laagst sinds 2001. Zuid-Koreaanse investeringen daalden in de eerste negen maanden van 2023 met 91 procent vergeleken met dezelfde periode in 2022 en bereikten het laagste niveau sinds 2002.
Duitsland vormt een uitzondering. Duitse investeringen in China bereikten vorig jaar een record van bijna 12 miljard euro, ondanks strengere controles in de Europese Unie vanwege zorgen over de veiligheid.
Meer uit Financieel
TOKIO (ANP) - De aandelenbeurzen in Tokio en Seoul gingen maandag hard omlaag door de aanhoudende oorlog van de Verenigde Staten en Israël met Iran, die de tweede week is ingegaan. Door de strijd in het olierijke Midden-Oosten zijn de olieprijzen hard gestegen en landen als Japan en Zuid-Korea zijn erg afhankelijk van de import van olie uit de regio.
10 minuten geledenLONDEN (ANP) - De ministers van Financiën van de G7 gaan maandag praten over een gezamenlijke vrijgave van strategische olievoorraden. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van bronnen bij de G7. Door de oorlog in het Midden-Oosten en verstoringen van de productie in de regio zijn de olieprijzen zeer hard gestegen. De prijs steeg maandag tot boven de 100 dollar per vat, het hoogste niveau sinds medio 2022.
11 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse olieprijs is zondag gestegen tot boven de 100 dollar per vat. Dat was niet meer gebeurd sinds de zomer van 2022. De prijs van Amerikaanse olie, West Texas Intermediate (WTI), steeg met 20 procent naar ruim 109 dollar per vat.
5 uur geledenBAGDAD (ANP) - De olieproductie in Irak is met ongeveer 60 procent ingestort omdat door de Iran-oorlog te weinig tankers beschikbaar zijn om de ruwe olie te verschepen. Het belangrijke olieland produceert nu nog ongeveer 1,7 tot 1,8 miljoen vaten olie per dag, tegenover ongeveer 4,3 miljoen vaten per dag voor het begin van het conflict.
16 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van aluminium is deze week met bijna 10 procent gestegen, de grootste wekelijkse stijging sinds 2023. Dit kwam door het escalerende conflict in het Midden-Oosten, dat de leveringen uit de regio verstoorde, terwijl grondstoffenhandelaren zich voorbereiden op mogelijke verdere onderbrekingen.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - TUI haalde afgelopen nacht met drie repatriëringsvluchten meer dan 550 reizigers op naar Frankfurt en Hannover, zegt een woordvoerster van de Nederlandse tak van de reisorganisatie. Ongeveer 300 reizigers werden opgehaald uit de Malediven en zo'n 250 van de luchthaven Al Ain in Abu Dhabi.
18 uur geledenDOHA (ANP) - Qatar Airways voerde zondag repatriëringsvluchten uit vanaf Hamad International Airport in Doha naar Amsterdam, Berlijn, Frankfurt, Londen en Zürich, maakte de luchtvaartmaatschappij bekend op X.
20 uur geleden