Buitenlandse investeerders keren zich af van China
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - Buitenlandse investeringen in China zijn in 2023 met 82 procent afgenomen ten opzichte van het jaar daarvoor. Sinds 1993 zijn de investeringen niet zo laag geweest., komt naar voren uit cijfers van de Chinese State Administration of Foreign Exchange (SAFE).
De daling heeft deels te maken met het effect van de strenge lockdowns tijdens de corona-epidemie, toen veel buitenlandse bedrijven zich terugtrokken uit het land, en het zwakke herstel daarna. Maar ook de oplopende geopolitieke spanningen spelen een rol.
Vooral Taiwanese bedrijven, die van oudsher tot de grootste investeerders in China behoren, zijn terughoudender geworden met het uitbreiden van hun activiteiten. Investeringen uit Taiwan, dat door China beschouwd wordt als een afvallige provincie, waren vorig jaar het laagst sinds 2001. Zuid-Koreaanse investeringen daalden in de eerste negen maanden van 2023 met 91 procent vergeleken met dezelfde periode in 2022 en bereikten het laagste niveau sinds 2002.
Duitsland vormt een uitzondering. Duitse investeringen in China bereikten vorig jaar een record van bijna 12 miljard euro, ondanks strengere controles in de Europese Unie vanwege zorgen over de veiligheid.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Tesla hoorde dinsdag bij de verliezers op de beurzen in New York na publicatie van de verkoopprognoses van analisten. Daaruit kwam naar voren dat de leveringen in de laatste maanden van dit jaar volgens de kenners mogelijk lager uitpakken dan veel beleggers voorzien. Het aandeel zakte op de een na laatste handelsdag van het jaar ruim 1 procent.
4 uur geledenHONGKONG (ANP/BLOOMBERG) - De populariteit van Labubu-knuffels lijkt over zijn hoogtepunt heen, vrezen beleggers. De Chinese speelgoedfabrikant Pop Mart, de maker van de kleine pluchen monsters met puntige oren en gekartelde tanden, is op de beurs in Hongkong sinds augustus al zo'n 44 procent gezakt. Daardoor is omgerekend meer dan 20 miljard euro aan beurswaarde weggevaagd.
5 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China eist van chipfabrikanten dat ze minstens 50 procent in China geproduceerde apparatuur gebruiken als ze hun productiecapaciteit in het land willen uitbreiden. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Het gaat om een van de grootste maatregelen tot nu toe van de regering in Beijing om de afhankelijkheid van buitenlandse technologie te verminderen.
6 uur geledenROME (ANP/DPA/BELGA) - De Italiaanse regering heeft na jaren van weerstand de productie van alcoholvrije wijn goedgekeurd. Daarvoor hebben de ministeries van Financiën en Landbouw een decreet ondertekend, een definitieve goedkeuring waar de Italiaanse wijnindustrie lang op heeft gewacht.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam lijkt af te stevenen op een jaarwinst rond de 8 procent. Dinsdag, op de een na laatste handelsdag van het jaar, ging de hoofdgraadmeter aan het Damrak met een dagwinst van 0,5 procent de handel uit. Daarmee deden beleggers het rustig aan, na een onstuimig beursjaar.
8 uur geledenLONDEN (ANP) - Eurostar start de dienstregeling van de treinen van en naar Londen weer op, meldt het bedrijf. Eerder dinsdag schrapte Eurostar alle treinritten van en naar Londen tot nader order vanwege problemen met de bovenleiding in de Kanaaltunnel. Inmiddels is de tunnel weer deels open.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Lodewijk Asscher en Ton Heerts hebben dinsdag de zoektocht in gang gezet naar een nieuw bestuur voor vakbond FNV. "We zoeken mensen die samen met de leden de vakbond weer stevig aan tafel brengen, aan de cao-tafel, op de werkvloer en in politiek Den Haag", zegt Asscher, een van de twee tijdelijke toezichthouders bij de vakbond.
9 uur geleden