Buitenlandministers VS en Rusland: vooral het contact herstellen
RIYAD (ANP) - Het overleg tussen Rusland en de VS in Saudi-Arabië is vooral belangrijk omdat daarmee het gesprek tussen de landen weer op gang is gekomen, zeiden de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio en zijn Russische ambtgenoot Sergej Lavrov na afloop van overleg in Saudi-Arabië. Het ging volgens hen vooral over diplomatie en economie. Rusland noemde de inzet van militairen uit NAVO-landen in Oekraïne "onaanvaardbaar".
Rubio sprak samen met de adviseur Nationale Veiligheid Mike Waltz en vastgoedondernemer en Midden-Oostengezant Steve Witkoff met de Russen. Namens Rusland waren naast Lavrov ook Vladimir Poetins buitenlandadviseur Joeri Oesjakov en het hoofd van het staatsinvesteringsfonds Kirill Dmitriëv aanwezig.
Volgens Rubio wordt het "moeilijk" om Rusland en de VS nader tot elkaar te krijgen, maar is de Amerikaanse president Donald Trump de enige persoon in de wereld die daartoe in staat is. Trump zou het vooral belangrijk vinden om een oplossing te vinden voor de oorlog in Oekraïne. "Hij wil dat er een einde aan komt op een eerlijke manier, op een manier die duurzaam en blijvend is en die niet leidt tot een nieuw conflict over twee of drie jaar."
NAVO toetreding 'volstrekt onaanvaardbaar'
Lavrov zei dat het belangrijkste resultaat is dat het diplomatiek contact tussen de landen hersteld wordt. Hij zei dat er "kunstmatige barrières" waren opgeworpen tussen de landen. Daarmee bedoelde hij ook de economische sancties tegen Rusland. De VS begrijpen Rusland nu beter, aldus Lavrov.
De Russische buitenlandminister vertelde verder dat hij aan de VS heeft uitgelegd dat de "uitbreiding van de NAVO" voor Rusland in ieder geval onaanvaardbaar is, omdat dat een bedreiging zou zijn voor de soevereiniteit van Rusland. Het maakt volgens hem niet uit of die militairen in NAVO-verband, Europees verband of nationaal verband optreden. "Het is volstrekt onaanvaardbaar."
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse handelsrechtbank heeft donderdag de invoerheffingen van 10 procent van de Amerikaanse president Donald Trump op het grootste deel van de invoer naar de Verenigde Staten onwettig verklaard.
59 minuten geledenBANDAR ABBAS (ANP/AFP) - Volgens Iraanse staatsmedia hebben er explosies plaatsgevonden op een eiland in de Straat van Hormuz en boven de kuststad Bandar Abbas. Staatsomroep IRIB meldt dat de Amerikanen een olietanker hebben aangevallen en dat Iran heeft gereageerd met raketten.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Europarlementariërs uit elf landen en vier politieke groepen roepen de lidstaten op snel een Europese defensieunie op te richten. Alleen daarmee kan Europa zich zelfstandig verdedigen. Die unie moet een plek krijgen binnen de NAVO, maar ook los van de NAVO kunnen opereren.
10 uur geledenLONDEN (ANP) - In Groot-Brittannië zijn de stembureaus geopend voor lokale verkiezingen. Er mag gestemd worden voor lokale overheden in Engeland en in Wales en Schotland vinden parlementsverkiezingen plaats. Bij de stembusgang wordt rekening gehouden met een flink verlies voor Labour. De partij van premier Keir Starmer, wiens populariteit flink is afgenomen, staat er volgens de peilingen zeer slecht voor en krijgt mogelijk te maken met een recordverlies aan zetels.
16 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - De enorme voedseltekorten in Gaza hebben "verwoestende gevolgen" voor zwangere vrouwen en pasgeboren kinderen. Dat blijkt uit een analyse van de internationale tak van Artsen zonder Grenzen (AzG).
17 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - Een Zuid-Koreaans hof van beroep heeft donderdag de straf van voormalig premier Han Duck-soo met acht jaar verminderd. De 76-jarige werd veroordeeld voor zijn rol in de afkondiging van de staat van beleg door ex-president Yoon Suk-yeol.
20 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een Amerikaanse rechter heeft een handgeschreven briefje vrijgegeven dat Jeffrey Epstein zou hebben geschreven voor een zelfmoordpoging. De veroordeelde zedendelinquent maakte enkele weken later een einde aan zijn leven.
21 uur geleden