Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Buitenlandministers EU komen voor het eerst bijeen in Kyiv

Buitenlandministers EU komen voor het eerst bijeen in Kyiv

KYIV (ANP) - De buitenlandministers van de EU-landen zijn maandagochtend bijeen in de Oekraïense hoofdstad Kyiv. Met dat novum willen ze tonen dat Oekraïne op de Europese Unie kan blijven rekenen. "Samen laten we zien dat we vierkant achter Oekraïne staan", twittert minister Hanke Bruins Slot.

De ministers zijn naar Kyiv afgereisd voor een Europese ministerraad. Ook hun Oekraïense collega Dmytro Koeleba schuift aan. Ze bespreken er "hoe we de druk op Rusland verder kunnen opvoeren, en alle mogelijke manieren om Oekraïne te blijven steunen", aldus Bruins Slot.

Koeleba ziet in het "historische" feit dat de buitenlandministers op zijn uitnodiging zijn ingegaan "op zichzelf al een boodschap". Het is weer een stap op weg naar Oekraïnes vurig gewenste toetreding tot de EU, stelt hij.

Vredesplan

De EU-landen hebben niet allemaal hun minister gestuurd. Van Hongarije, dat al lange tijd tegen Rusland aanschurkt, en een aantal andere landen is er een staatssecretaris of andere vervanger. Het gezelschap gaat "brainstormen" over de oorlog en de voortzetting van de Europese steun, zegt EU-buitenlandchef Josep Borrell. Ook buigen ze zich over het Oekraïense vredesplan en bereiden ze een nieuwe 'vredestop' voor.

Het uitzonderlijke bezoek van de ministers volgt op een weekend met slecht nieuws voor de regering in Kyiv. Het Amerikaanse Congres heeft verdere financiële hulp aan Oekraïne nog niet goedgekeurd. En in Slowakije, buurland en tot dusver trouwe bondgenoot van Oekraïne, heeft een verklaard tegenstander van militaire hulp aan het land de verkiezingen gewonnen.

Politiek gevecht

Koeleba doet het oponthoud in het Congres af als een "incident" dat vooral het gevolg is van het politieke gevecht in de VS over de begroting. Hij wijst erop dat het in ieders belang is dat Oekraïne de oorlog wint. "We werken samen met beide partijen, Democraten en Republikeinen, om te voorkomen dat dit nog eens gebeurt."

De Oekraïense buitenlandminister kan nog niet overzien wat de tegenvallende verkiezingsuitslag in Slowakije betekent. "We moeten wachten tot de regeringscoalitie is gevormd." Mogelijke coalitiegenoten van verkiezingswinnaar Robert Fico kunnen hem bewegen toch Oekraïne te blijven steunen. Als andere partijen samenwerken kunnen ze Fico ook nog tot de oppositie veroordelen.

Kyiv ligt ruim anderhalf jaar na de grootscheepse Russische inval in Oekraïne nog met grote regelmaat onder vuur. De luchtafweer onderschept de meeste projectielen.

Meer uit Buitenland

Tientallen doden door verdrukking bij toeristische site in Haïti

PORT-AU-PRINCE (ANP/AFP) - Bij een verdrukking bij een toeristische trekpleister in het noorden van Haïti zijn zaterdag zeker 30 mensen om het leven gekomen. Dat hebben de autoriteiten bekendgemaakt. Ze waarschuwen dat het dodental nog kan oplopen.

4 minuten geleden
Astronauten na maanmissie: 'Aarde is reddingsboot in heelal'

N i e u w bericht, meer quotes in 4e en 5e alinea

3 uur geleden
Persbureau Iran: gesprekken VS en Iran hervat

ISLAMABAD (ANP/RTR) - De Iraanse en Amerikaanse delegaties zijn in Islamabad begonnen aan een nieuwe gespreksronde, met Pakistaanse functionarissen als bemiddelaars. Dat meldt het Iraanse persbureau Tasnim.

6 uur geleden
Netanyahu: Iraanse atoom- en raketprogramma's zijn vernietigd

JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël en de VS zijn in hun gezamenlijke campagne tegen Iran erin geslaagd de nucleaire en ballistische raketprogramma's van dat land te "vernietigen". Dat zei de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zaterdag in een televisietoespraak, op het moment dat de VS en Iran in Pakistan onderhandelen.

7 uur geleden
Kyiv: Rusland heeft paasbestand al honderden keren geschonden

KYIV (ANP/AFP) - Oekraïne meldt dat na het ingaan van het paasbestand om 16.00 uur lokale tijd, Rusland het bestand 469 keer heeft geschonden. Dat schrijft de Oekraïense legerleiding op Telegram.

8 uur geleden
Media Iran: zaterdagavond of zondag nieuwe gespreksronde met VS

ISLAMABAD (ANP/RTR/AFP) - De eerste rechtstreekse gesprekken tussen de Amerikaanse en Iraanse delegaties in Pakistan zijn beëindigd, schrijft het Iraanse persbureau Tasnim. Later zaterdagavond of zondag wordt een nieuwe onderhandelingsronde verwacht, melden Tasnim en staatsomroep IRIB.

8 uur geleden
Meer dan 2000 doden in Libanon door Israëlische aanvallen

BEIROET (ANP/AFP) - In Libanon zijn al meer dan 2000 doden gevallen sinds de oorlog tussen Israël en Hezbollah vorige maand begon, zegt het Libanese ministerie van Gezondheid.

9 uur geleden