Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Buitenlandministers EU komen voor het eerst bijeen in Kyiv

Buitenlandministers EU komen voor het eerst bijeen in Kyiv

KYIV (ANP) - De buitenlandministers van de EU-landen zijn maandagochtend bijeen in de Oekraïense hoofdstad Kyiv. Met dat novum willen ze tonen dat Oekraïne op de Europese Unie kan blijven rekenen. "Samen laten we zien dat we vierkant achter Oekraïne staan", twittert minister Hanke Bruins Slot.

De ministers zijn naar Kyiv afgereisd voor een Europese ministerraad. Ook hun Oekraïense collega Dmytro Koeleba schuift aan. Ze bespreken er "hoe we de druk op Rusland verder kunnen opvoeren, en alle mogelijke manieren om Oekraïne te blijven steunen", aldus Bruins Slot.

Koeleba ziet in het "historische" feit dat de buitenlandministers op zijn uitnodiging zijn ingegaan "op zichzelf al een boodschap". Het is weer een stap op weg naar Oekraïnes vurig gewenste toetreding tot de EU, stelt hij.

Vredesplan

De EU-landen hebben niet allemaal hun minister gestuurd. Van Hongarije, dat al lange tijd tegen Rusland aanschurkt, en een aantal andere landen is er een staatssecretaris of andere vervanger. Het gezelschap gaat "brainstormen" over de oorlog en de voortzetting van de Europese steun, zegt EU-buitenlandchef Josep Borrell. Ook buigen ze zich over het Oekraïense vredesplan en bereiden ze een nieuwe 'vredestop' voor.

Het uitzonderlijke bezoek van de ministers volgt op een weekend met slecht nieuws voor de regering in Kyiv. Het Amerikaanse Congres heeft verdere financiële hulp aan Oekraïne nog niet goedgekeurd. En in Slowakije, buurland en tot dusver trouwe bondgenoot van Oekraïne, heeft een verklaard tegenstander van militaire hulp aan het land de verkiezingen gewonnen.

Politiek gevecht

Koeleba doet het oponthoud in het Congres af als een "incident" dat vooral het gevolg is van het politieke gevecht in de VS over de begroting. Hij wijst erop dat het in ieders belang is dat Oekraïne de oorlog wint. "We werken samen met beide partijen, Democraten en Republikeinen, om te voorkomen dat dit nog eens gebeurt."

De Oekraïense buitenlandminister kan nog niet overzien wat de tegenvallende verkiezingsuitslag in Slowakije betekent. "We moeten wachten tot de regeringscoalitie is gevormd." Mogelijke coalitiegenoten van verkiezingswinnaar Robert Fico kunnen hem bewegen toch Oekraïne te blijven steunen. Als andere partijen samenwerken kunnen ze Fico ook nog tot de oppositie veroordelen.

Kyiv ligt ruim anderhalf jaar na de grootscheepse Russische inval in Oekraïne nog met grote regelmaat onder vuur. De luchtafweer onderschept de meeste projectielen.

Meer uit Buitenland

China oefent in westen Stille Oceaan in reactie op Japan

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft oorlogsschepen voor oefeningen naar het westen van de Stille Oceaan gestuurd als reactie op Japanse deelname aan grootschalige oefeningen van de Verenigde Staten, Canada, Nieuw-Zeeland, Australië, Frankrijk en de Filippijnen bij de Filippijnen.

37 minuten geleden
Doden bij beschieting vermeende drugsboot in Caribisch gebied

WASHINGTON (ANP) - Drie mannen zijn om het leven gekomen bij een beschieting door het Amerikaanse leger op een drugsboot in het Caribisch gebied. Dat meldt het Amerikaanse Southern Command (SOUTHCOM) op X.

2 uur geleden
Iran dreigt met vergelding na Amerikaanse aanval op Iraans schip

TEHERAN (ANP) - Iran heeft in de nacht van zondag op maandag gedreigd met vergelding vanwege de Amerikaanse aanval op het onder Iraanse vlag varende vrachtschip Touska.

6 uur geleden
Staatsmedia: Iran gaat niet naar onderhandelingen in Pakistan

TEHERAN (ANP) - De Iraanse leiders keren zich tegen een tweede onderhandelingsronde met de Verenigde Staten, meldden staatsmedia zondagavond. Dat gebeurde enkele uren nadat de Amerikaanse president Donald Trump had aangekondigd dat er nieuwe onderhandelingen zouden plaatsvinden in Pakistan om een eind te maken aan de oorlog.

6 uur geleden
Pro-Russische Radev claimt verkiezingsoverwinning in Bulgarije

SOFIA (ANP/BLOOMBERG) - Voormalig president Rumen Radev, die zich verzet tegen sancties tegen Rusland en militaire steun aan Oekraïne, heeft de overwinning geclaimd in de Bulgaarse parlementsverkiezingen. Hij beloofde vernieuwing na jaren van politieke impasse en corruptie.

7 uur geleden
Braziliaanse president Lula noemt oorlog tegen Iran waanzin

HANNOVER (ANP/DPA) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft uitgehaald naar de Verenigde Staten vanwege de oorlog die het land samen met Israël voert tegen Iran. "Waanzin", aldus de Braziliaan, in een toespraak bij de opening van Hannover Messe, een grote handelsbeurs in de Duitse stad.

8 uur geleden
Meetinstrument in Voyager-sonde na halve eeuw uitgeschakeld

HOUSTON (ANP) - Een van de wetenschappelijke instrumenten aan boord van de ruimtesonde Voyager 1 is uitgeschakeld. Het apparaat heeft vrijwel onafgebroken metingen verricht sinds de lancering in 1977. Zeven andere meetinstrumenten waren eerder al uitgezet, twee doen het nog. Volgens de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA moet de stap energie aan boord sparen en het leven van de verkenner zo lang mogelijk rekken.

8 uur geleden