Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Buitenlandministers EU komen voor het eerst bijeen in Kyiv

Buitenlandministers EU komen voor het eerst bijeen in Kyiv

KYIV (ANP) - De buitenlandministers van de EU-landen zijn maandagochtend bijeen in de Oekraïense hoofdstad Kyiv. Met dat novum willen ze tonen dat Oekraïne op de Europese Unie kan blijven rekenen. "Samen laten we zien dat we vierkant achter Oekraïne staan", twittert minister Hanke Bruins Slot.

De ministers zijn naar Kyiv afgereisd voor een Europese ministerraad. Ook hun Oekraïense collega Dmytro Koeleba schuift aan. Ze bespreken er "hoe we de druk op Rusland verder kunnen opvoeren, en alle mogelijke manieren om Oekraïne te blijven steunen", aldus Bruins Slot.

Koeleba ziet in het "historische" feit dat de buitenlandministers op zijn uitnodiging zijn ingegaan "op zichzelf al een boodschap". Het is weer een stap op weg naar Oekraïnes vurig gewenste toetreding tot de EU, stelt hij.

Vredesplan

De EU-landen hebben niet allemaal hun minister gestuurd. Van Hongarije, dat al lange tijd tegen Rusland aanschurkt, en een aantal andere landen is er een staatssecretaris of andere vervanger. Het gezelschap gaat "brainstormen" over de oorlog en de voortzetting van de Europese steun, zegt EU-buitenlandchef Josep Borrell. Ook buigen ze zich over het Oekraïense vredesplan en bereiden ze een nieuwe 'vredestop' voor.

Het uitzonderlijke bezoek van de ministers volgt op een weekend met slecht nieuws voor de regering in Kyiv. Het Amerikaanse Congres heeft verdere financiële hulp aan Oekraïne nog niet goedgekeurd. En in Slowakije, buurland en tot dusver trouwe bondgenoot van Oekraïne, heeft een verklaard tegenstander van militaire hulp aan het land de verkiezingen gewonnen.

Politiek gevecht

Koeleba doet het oponthoud in het Congres af als een "incident" dat vooral het gevolg is van het politieke gevecht in de VS over de begroting. Hij wijst erop dat het in ieders belang is dat Oekraïne de oorlog wint. "We werken samen met beide partijen, Democraten en Republikeinen, om te voorkomen dat dit nog eens gebeurt."

De Oekraïense buitenlandminister kan nog niet overzien wat de tegenvallende verkiezingsuitslag in Slowakije betekent. "We moeten wachten tot de regeringscoalitie is gevormd." Mogelijke coalitiegenoten van verkiezingswinnaar Robert Fico kunnen hem bewegen toch Oekraïne te blijven steunen. Als andere partijen samenwerken kunnen ze Fico ook nog tot de oppositie veroordelen.

Kyiv ligt ruim anderhalf jaar na de grootscheepse Russische inval in Oekraïne nog met grote regelmaat onder vuur. De luchtafweer onderschept de meeste projectielen.

Meer uit Buitenland

Rusland bedreigt Europese dronelocaties, ook in Nederland

MOSKOU (ANP) - Europese plannen om Oekraïne aan meer drones te helpen, brengen oorlog met Rusland dichterbij, zegt het Russische ministerie van Defensie. Het ministerie heeft een lijst met bedrijven online gezet die een rol zouden spelen en zegt mensen te waarschuwen dat die "een bedreiging voor hun veiligheid" zijn. Het bedrijf Destinus staat ook op de lijst met twee adressen in het Twentse Hengelo.

50 minuten geleden
Witte Huis: niet gevraagd om verlenging staakt-het-vuren met Iran

WASHINGTON (ANP) - Woordvoerder van het Witte Huis Karoline Leavitt ontkent dat de Verenigde Staten hebben gevraagd om een verlenging van het staakt-het-vuren met Iran. Volgens Leavitt zijn de Amerikanen optimistisch over het sluiten van een deal en vinden binnenkort waarschijnlijk weer onderhandelingen plaats in Islamabad.

1 uur geleden
Paus feestelijk onthaald in Kameroen

YAOUNDÉ (ANP/AFP/RTR) - Paus Leo XIV is aangekomen in Kameroen, waar duizenden mensen hem feestelijk hebben onthaald. Het is na Algerije het tweede land dat de paus aandoet tijdens een reis naar het Afrikaanse continent.

2 uur geleden
Veiligheidskabinet Israël bijeen over bestand Libanon

JERUZALEM/BEIROET (ANP/RTR) - Het Israëlische veiligheidskabinet komt om 19.00 uur bijeen, volgens een topfunctionaris. Het bespreekt naar verluidt de mogelijkheden om te komen tot een bestand in Libanon.

4 uur geleden
VN-experts pleiten voor stoppen wapenleveranties aan Israël

NEW YORK (ANP) - Experts van de VN-Mensenrechtenraad hebben alle lidstaten opgeroepen om te stoppen met de wapenleveranties aan Israël. Ze stellen dat Israël het internationaal recht heeft geschonden door de grootschalige "willekeurige" aanvallen op Libanon van vorige week woensdag, vlak na ingang van het staakt-het-vuren tussen Iran en de Verenigde Staten.

6 uur geleden
Verenigde Staten nog in contact met Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zijn, ook na de geklapte onderhandelingen van afgelopen weekend in Islamabad, nog in gesprek met Iran. Dat zegt een hooggeplaatste Amerikaanse functionaris tegen persbureau Reuters. Volgens de bron hebben de VS nog niet formeel ingestemd met een verlenging van het staakt-het-vuren met Iran, dat afgelopen week werd overeengekomen onder bemiddeling van Pakistan.

7 uur geleden
FT: BBC gaat 2000 banen schrappen, ongeveer 10 procent van totaal

LONDEN (ANP) - De Britse nationale omroep BBC is van plan 2000 banen te schrappen oftewel ongeveer 10 procent van het totale personeelsbestand. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van bronnen. In februari maakte de BBC al bekend de komende jaren flink te willen bezuinigen.

7 uur geleden