Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Buitenlandministers EU komen voor het eerst bijeen in Kyiv

Buitenlandministers EU komen voor het eerst bijeen in Kyiv

KYIV (ANP) - De buitenlandministers van de EU-landen zijn maandagochtend bijeen in de Oekraïense hoofdstad Kyiv. Met dat novum willen ze tonen dat Oekraïne op de Europese Unie kan blijven rekenen. "Samen laten we zien dat we vierkant achter Oekraïne staan", twittert minister Hanke Bruins Slot.

De ministers zijn naar Kyiv afgereisd voor een Europese ministerraad. Ook hun Oekraïense collega Dmytro Koeleba schuift aan. Ze bespreken er "hoe we de druk op Rusland verder kunnen opvoeren, en alle mogelijke manieren om Oekraïne te blijven steunen", aldus Bruins Slot.

Koeleba ziet in het "historische" feit dat de buitenlandministers op zijn uitnodiging zijn ingegaan "op zichzelf al een boodschap". Het is weer een stap op weg naar Oekraïnes vurig gewenste toetreding tot de EU, stelt hij.

Vredesplan

De EU-landen hebben niet allemaal hun minister gestuurd. Van Hongarije, dat al lange tijd tegen Rusland aanschurkt, en een aantal andere landen is er een staatssecretaris of andere vervanger. Het gezelschap gaat "brainstormen" over de oorlog en de voortzetting van de Europese steun, zegt EU-buitenlandchef Josep Borrell. Ook buigen ze zich over het Oekraïense vredesplan en bereiden ze een nieuwe 'vredestop' voor.

Het uitzonderlijke bezoek van de ministers volgt op een weekend met slecht nieuws voor de regering in Kyiv. Het Amerikaanse Congres heeft verdere financiële hulp aan Oekraïne nog niet goedgekeurd. En in Slowakije, buurland en tot dusver trouwe bondgenoot van Oekraïne, heeft een verklaard tegenstander van militaire hulp aan het land de verkiezingen gewonnen.

Politiek gevecht

Koeleba doet het oponthoud in het Congres af als een "incident" dat vooral het gevolg is van het politieke gevecht in de VS over de begroting. Hij wijst erop dat het in ieders belang is dat Oekraïne de oorlog wint. "We werken samen met beide partijen, Democraten en Republikeinen, om te voorkomen dat dit nog eens gebeurt."

De Oekraïense buitenlandminister kan nog niet overzien wat de tegenvallende verkiezingsuitslag in Slowakije betekent. "We moeten wachten tot de regeringscoalitie is gevormd." Mogelijke coalitiegenoten van verkiezingswinnaar Robert Fico kunnen hem bewegen toch Oekraïne te blijven steunen. Als andere partijen samenwerken kunnen ze Fico ook nog tot de oppositie veroordelen.

Kyiv ligt ruim anderhalf jaar na de grootscheepse Russische inval in Oekraïne nog met grote regelmaat onder vuur. De luchtafweer onderschept de meeste projectielen.

Meer uit Buitenland

Trump: Iran wil een akkoord sluiten

WASHINGTON (ANP/RTR) - Iran heeft contact gezocht met de Verenigde Staten om een akkoord te sluiten. Dat zei de Amerikaanse president Donald Trump donderdag op een bijeenkomst met het voetbalteam Inter Miami in het Witte Huis. Trump zei dat zijn reactie was: "Jullie zijn een beetje laat."

32 minuten geleden
Ook Huis VS stemt tegen resolutie inperken macht Trump

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Ook het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een resolutie verworpen om de macht van president Donald Trump te beperken om oorlog te voeren tegen Iran. De Senaat deed dat woensdag al.

33 minuten geleden
Europol waarschuwt voor verhoogde dreiging EU door oorlog Iran

MADRID (ANP/RTR) - De spanningen in het Midden-Oosten hebben directe gevolgen voor de veiligheid in de Europese Unie, waarschuwde politiedienst Europol tegen het Spaanse persbureau EFE. Zo is er een verhoogd risico op terrorisme, georganiseerde misdaad, extremisme en cyberaanvallen.

2 uur geleden
NAVO versterkt raketverdediging na Iraanse raket richting Turkije

BRUSSEL (ANP/AFP) - De NAVO heeft de ballistische raketverdediging versterkt nu Iran zijn aanvallen in het Midden-Oosten opvoert, meldt woordvoerder kolonel Martin O'Donnell. Een raket was woensdag op weg naar Turkije, een NAVO-lidstaat, voordat deze werd neergehaald.

3 uur geleden
Frans evacuatievliegtuig moest omkeren om raketvuur Midden-Oosten

PARIJS (ANP) - Een door de Franse regering gecharterd Air France-vliegtuig dat onderweg was naar de Verenigde Arabische Emiraten moest donderdagavond omkeren vanwege raketvuur in het gebied. Dat schrijft transportminister Philippe Tabarot op X. "Deze situatie weerspiegelt de instabiliteit in de regio en de complexiteit van repatriëringsoperaties."

4 uur geleden
Israël claimt leeuwendeel Iraanse luchtafweer te hebben verwoest

JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische legerleider generaal Eyal Zamir claimt dat sinds de Amerikaanse en Israëlische aanvallen van zaterdag zijn begonnen het grootste deel van de Iraanse luchtafweer is uitgeschakeld. Het gaat volgens hem om 80 procent van de luchtafweerinstallaties en daarnaast ook om 60 procent van de lanceerinrichtingen voor de Iraanse ballistische raketten.

4 uur geleden
Kristi Noem weg als minister Binnenlandse Veiligheid VS

WASHINGTON (ANP) - Kristi Noem vertrekt als minister van Binnenlandse Veiligheid, meldt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn kanaal Truth Social. Ze wordt eind maart opgevolgd door Markwayne Mullin, de Republikeinse senator van Oklahoma. Het is niet duidelijk waarom Noem vertrekt.

5 uur geleden