Buitenlandminister VS in Kabul voor terugtrekking troepen
KABUL (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Antony Blinken, is in Afghanistan aangekomen voor gesprekken over de terugtrekking van de troepen. Hij legt de Afghaanse regering de plannen voor om vanaf mei tot 11 september alle Amerikaanse militairen terug te trekken. Ook strijdkrachten van buitenlandse partners bij het militaire ingrijpen in het land zullen vertrekken.
President Joe Biden kwam woensdag met de mededeling. Blinken gaat dit toelichten aan Bidens Afghaanse ambtgenoot Ashraf Ghani. De minister ontmoet ook andere Afghaanse bewindslieden en Amerikaanse militairen. De terugtrekking stond feitelijke al vóór 1 mei op de agenda op basis van afspraken die Bidens voorganger Donald Trump had gemaakt. De extremistische Taliban eisen dat de VS zich aan die uiterste datum houden en dreigen met aanvallen als de Amerikanen er na 1 mei nog zijn.
De terugtrekking is nu pas voltooid op 11 september. Het is dan precies twintig jaar geleden dat terroristen van al-Qaeda met gekaapte vliegtuigen aanslagen pleegden in de VS. De Amerikanen wilden de leiders van al-Qaeda straffen. En die zaten in Afghanistan als gasten en financiers van het schrikbewind van de Taliban. De VS vielen naar eigen zeggen om terrorisme te bestrijden het land binnen en joegen de Taliban op de vlucht. De strijd woekerde echter verder en werd de langste oorlog in de geschiedenis van de VS. Trump wilde er een punt achter zetten en maakte zonder ruggenspraak met de Afghaanse regering in februari vorig jaar afspraken met de Taliban. Sindsdien vallen die vrijwel geen buitenlandse troepen meer aan.
Nachtmerrie
De Afghaanse regering is niet blij met de aftocht van de bondgenoten, maar stelt dat de regeringstroepen het straks alleen wel aankunnen. Ashraf Ghani sprak van "de trotse veiligheids- en defensietroepen die volledig in staat zijn het land en zijn bevolking te beschermen, iets wat ze altijd al hebben gedaan".
De soennitische extremisten van de Taliban spreken over "het Islamitische Emiraat Afghanistan" dat terugtrekking eist van alle buitenlandse troepen voor 1 mei. Het emiraat waar ze op doelen is een nachtmerrie voor de meeste Afghanen. De Taliban zijn voornamelijk soennitische Pathanen (Pashtun) uit het oosten en zuiden die de grootste bevolkingsgroep vormen, maar niet in de meerderheid zijn. Een vredesregeling lijkt nog lang niet in zicht en veel Afghanen vrezen dat de Taliban zullen proberen weer van heel het land hun emiraat te maken.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump is Iran akkoord om het "nucleaire stof" over te dragen, waarmee hij lijkt te doelen op het verrijkte uranium waarmee Iran volgens de Amerikanen een kernwapen zou kunnen bouwen.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft ingestemd met een tijdelijk staakt-het-vuren in Libanon. De Amerikaanse president Donald Trump kondigde het tiendaagse bestand eerder op donderdag aan.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Iran en de Verenigde Staten hebben hun ambities om tot een volledig vredesakkoord te komen "afgeschaald" en proberen in plaats daarvan tot een tijdelijke overeenkomst te komen, zeggen Iraanse bronnen tegen persbureau Reuters. Volgens hen is er vooruitgang geboekt in onderhandelingen over de Straat van Hormuz, maar blijft het kernprogramma van Iran een gevoelig punt.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Israël en Libanon hebben ingestemd met een bestand van tien dagen. Dat maakte de Amerikaanse president Donald Trump bekend via zijn platform Truth Social.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft gewaarschuwd dat zijn land klaar is om gevechtsoperaties te hervatten als Iran geen deal sluit. Als het land een "slechte keus" maakt, kunnen er naast de huidige blokkade van Iraanse havens ook weer bommen vallen, stelde de minister. Die benadrukte dat zijn land nog steeds essentiële infrastructuur, waaronder de energiesector, in het vizier heeft.
9 uur geledenBAMENDA (ANP/RTR) - Paus Leo heeft in een toespraak in het westen van Kameroen gezegd dat "de wereld wordt verwoest door een handvol tirannen" die miljarden aan wapens verspillen. Hij uitte ook kritiek op leiders "die religieuze taal bezigen om oorlogen te rechtvaardigen".
9 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - Medewerkers van het Hongaarse staatspersbureau MTI komen in verzet na de verkiezingsnederlaag van premier Viktor Orbán. Ze eisen in een brief aan hun management hun redactionele vrijheid terug.
10 uur geleden