Buitenlandminister VS Blinken roept op burgers te sparen
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Antony Blinken, heeft de Israëli's en de Palestijnen opgeroepen het leven van burgers en kinderen te sparen in hun strijd. Sinds vorige week maandag zijn in totaal meer dan tweehonderd doden gevallen, onder wie burgers en kinderen in de Gazastrook en in Israël.
Blinken zei ook dat hij geen informatie had gekregen over een Israëlische aanval op een flatgebouw in Gaza waar onder meer persbureau AP en nieuwszender al-Jazeera een kantoor hadden. Israëlische media suggereren dat de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zelfs voorafgaand aan die aanval er met de Amerikaanse president Joe Biden over zou hebben gesproken. Maar Blinken zei dat de VS aan Israël om "details en een rechtvaardiging" voor het bombardement hebben gevraagd.
De VS zijn de belangrijkste steunpilaar van Israël en ze hebben nog niet op hoge toon van deze bondgenoot geëist dat er snel een wapenstilstand moet komen met de Palestijnse Hamasbeweging en van de strijdgroep Islamitische Jihad. Het Israëlische leger heeft maandag laten weten dat het een vooraanstaand commandant van de Jihad, Husam Abu Harbid, heeft gedood.
Kritiek
Israëlische media zien de terughoudendheid van de Amerikaanse regering als steun voor de aanvallen op de Gazastrook. Biden en de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Nancy Pelosi, hebben recent gezegd dat Israël zich immers verdedigt tegen aanvallen. Maar in hun Democratische Partij is er al lang een stroming die de onvoorwaardelijke steun van Washington aan Israël fel bekritiseert. Zondag hebben 28 Democratische senatoren in een gezamenlijke verklaring een wapenstilstand geëist van Israël en de Palestijnse strijders.
In de Veiligheidsraad deed de Amerikaanse VN-ambassadeur, Linda Thomas-Greenfield, dat dit weekend niet. Ze zei enkel dat haar land bereid is te helpen als de strijdende partijen een bestand willen. Thomas-Greenfield riep wel op tot het voorkomen van acties die geweld zouden aanwakkeren, zoals het uit hun huizen zetten van Arabische inwoners van Oost-Jeruzalem. Alle partijen moeten volgens haar de "historische status quo van die heilige plaatsen respecteren".
De huidige escalatie van het geweld is naar aanleiding van de dreigende uitzetting van een reeks Arabische gezinnen die plaats moeten maken voor Joodse kolonisten.
Meer uit Buitenland
BEIJING (ANP/RTR) - China heeft geërgerd gereageerd op uitspraken van de Amerikaanse president Donald Trump over een geënterd vrachtschip. Trump verklaarde deze week bij CNBC dat het vaartuig "bepaalde spullen" aan boord had. "Misschien wel een cadeautje uit China", opperde hij over de lading, zonder verder in detail te treden.
49 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein heeft volgens de BBC ook in Londen slachtoffers van seksueel misbruik gehuisvest. De Britse omroep heeft onderzoek gedaan naar de Epstein-documenten die in de Verenigde Staten zijn gepubliceerd en vond daar vier huizen in de Britse hoofdstad waar vrouwen werden ondergebracht. Zes van hen verklaarden later te zijn misbruikt.
51 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Binnen het Pentagon worden mogelijkheden bekeken om NAVO-bondgenoten van de VS te straffen die onvoldoende steun zouden hebben gegeven tijdens de oorlog in het Midden-Oosten. Dat laat een Amerikaanse functionaris weten aan persbureau Reuters. Het gaat om opties als het schorsen van Spanje als NAVO-lid en het herzien van het Amerikaanse standpunt over de Britse claim op de Falklandeilanden.
1 uur geledenODESA (ANP/AFP) - Russische aanvallen op de Oekraïense havenstad Odesa hebben volgens de hulpdiensten twee mensen het leven gekost. Veertien anderen raakten gewond.
5 uur geledenBOGOTÁ (ANP/AFP) - De vliegtuigcrash waardoor vorige maand in Colombia 69 militairen omkwamen, is veroorzaakt doordat het toestel bomen raakte. Dat blijkt uit voorlopige onderzoeksresultaten van de Colombiaanse luchtmacht.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten nodigen de Russische president Vladimir Poetin uit voor de G20-top in Miami. President Donald Trump betwijfelt echter of Poetin komt.
8 uur geledenCHOUKINE (ANP/AFP/RTR) - Bij een Israëlische aanval in het zuiden van Libanon zijn drie doden gevallen, zegt het Libanese ministerie van Gezondheid. De Libanese krant L'Orient-Le Jour meldt dat het ging om een droneaanval op de weg tussen Nabatieh en Choukine.
15 uur geleden