Buitenlandminister VS Blinken roept op burgers te sparen
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Antony Blinken, heeft de Israëli's en de Palestijnen opgeroepen het leven van burgers en kinderen te sparen in hun strijd. Sinds vorige week maandag zijn in totaal meer dan tweehonderd doden gevallen, onder wie burgers en kinderen in de Gazastrook en in Israël.
Blinken zei ook dat hij geen informatie had gekregen over een Israëlische aanval op een flatgebouw in Gaza waar onder meer persbureau AP en nieuwszender al-Jazeera een kantoor hadden. Israëlische media suggereren dat de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zelfs voorafgaand aan die aanval er met de Amerikaanse president Joe Biden over zou hebben gesproken. Maar Blinken zei dat de VS aan Israël om "details en een rechtvaardiging" voor het bombardement hebben gevraagd.
De VS zijn de belangrijkste steunpilaar van Israël en ze hebben nog niet op hoge toon van deze bondgenoot geëist dat er snel een wapenstilstand moet komen met de Palestijnse Hamasbeweging en van de strijdgroep Islamitische Jihad. Het Israëlische leger heeft maandag laten weten dat het een vooraanstaand commandant van de Jihad, Husam Abu Harbid, heeft gedood.
Kritiek
Israëlische media zien de terughoudendheid van de Amerikaanse regering als steun voor de aanvallen op de Gazastrook. Biden en de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Nancy Pelosi, hebben recent gezegd dat Israël zich immers verdedigt tegen aanvallen. Maar in hun Democratische Partij is er al lang een stroming die de onvoorwaardelijke steun van Washington aan Israël fel bekritiseert. Zondag hebben 28 Democratische senatoren in een gezamenlijke verklaring een wapenstilstand geëist van Israël en de Palestijnse strijders.
In de Veiligheidsraad deed de Amerikaanse VN-ambassadeur, Linda Thomas-Greenfield, dat dit weekend niet. Ze zei enkel dat haar land bereid is te helpen als de strijdende partijen een bestand willen. Thomas-Greenfield riep wel op tot het voorkomen van acties die geweld zouden aanwakkeren, zoals het uit hun huizen zetten van Arabische inwoners van Oost-Jeruzalem. Alle partijen moeten volgens haar de "historische status quo van die heilige plaatsen respecteren".
De huidige escalatie van het geweld is naar aanleiding van de dreigende uitzetting van een reeks Arabische gezinnen die plaats moeten maken voor Joodse kolonisten.
Meer uit Buitenland
MOSKOU/NEW DELHI (ANP/RTR) - President Vladimir Poetin heeft kort voor zijn vertrek voor een staatsbezoek aan India gezegd dat het gesprek met de Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner vruchtbaar was. Hij zei dat de Amerikaanse regering een puntenplan nu heeft verdeeld in vier pakketten die afzonderlijk zullen worden behandeld, meldden Russische media.
37 minuten geledenBANGKOK (ANP/DPA) - In Thailand is het na decennia weer mogelijk om in de middag alcohol te kopen. Sinds 1972 was dat tussen 14.00 en 17.00 uur niet mogelijk, omdat de militaire junta de middagverkoop destijds verbood. In een poging het eindejaarstoerisme een stimulans te geven, begint Thailand nu een proef van een halfjaar. Na afloop van die 180 dagen wordt gekeken naar de effecten van de maatregel.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - Israël heeft de stoffelijke resten van de gijzelaar die het woensdag van Hamas heeft ontvangen geïdentificeerd als de Thaise staatsburger Sudthisak Rinthalak, aldus het kantoor van premier Benjamin Netanyahu.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse speciale gezant Steve Witkoff en Jared Kushner, de schoonzoon van president Donald Trump, ontmoeten donderdag in Florida een Oekraïense delegatie die wordt geleid door Roestem Oemjerov, de chef van de veiligheidsraad van Oekraïne. In de gesprekken staat vrede in Oekraïne centraal. De ontmoeting vindt volgens een Amerikaanse functionaris in de omgeving van Miami plaats.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft een urenlange ontmoeting van zijn gezant Steve Witkoff en schoonzoon Jared Kushner met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin "een redelijk goede ontmoeting" genoemd en zei dat "Poetin de oorlog wil beëindigen". Maar Trump zei geen idee te hebben wat er nu gaat gebeuren. Hij zei niet te weten wat hieruit voortkomt: "We gaan het zien".
11 uur geledenGAZA-STAD (ANP/DPA) - Nadat volgens het Israëlische leger meerdere soldaten gewond waren geraakt tijdens een gevecht in de Gazastrook, heeft het Israëlische leger luchtaanvallen uitgevoerd op doelen in het kustgebied. Vijf Palestijnen, onder wie twee minderjarigen, zijn omgekomen, meldt de burgerbescherming in het Palestijnse gebied.
11 uur geledenNAQURA (ANP/AFP) - Afgevaardigden van Israël en Libanon hebben in het VN-hoofdkwartier in Naqura, aan de grens van Libanon met Israël, met elkaar gesproken. Volgens Israël was de sfeer "positief". De Libanese premier Nawaf Salam heeft beklemtoond dat het onderhoud onderdeel was van gesprekken over een afgelopen jaar overeengekomen staakt-het-vuren. "We zijn nog niet aan vredesgesprekken toe", zei Salam. Hij erkent dat economische banden met Israël voor Libanon goed kunnen zijn, maar daar zijn we volgens hem nog ver van.
13 uur geleden