
Buitenlandminister China belooft VS-bezoek na gesprek met Blinken
BEIJING (ANP/AFP/RTR) - De Chinese buitenlandminister Qin Gang heeft volgens Amerikaanse functionarissen toegezegd op een "voor beide partijen geschikt moment" een bezoek aan de Verenigde Staten te brengen. Qin deed die toezegging na een "openhartig, inhoudelijk en constructief' gesprek met zijn Amerikaanse ambtgenoot Antony Blinken in Beijing, zo verklaarde het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Het laatste hoge Chinese bezoek aan de VS was in april 2017, toen president Xi Jinping toenmalig president Donald Trump ontmoette op diens landgoed in Florida.
Blinken maakte tijdens de bijeenkomst in Beijing aan Qin "heel duidelijk" dat de VS zich niet willen loskoppelen van China. Beide ministers spraken de wens uit de relatie tussen de twee grootmachten te stabiliseren en te voorkomen dat de concurrentie in een conflict verzandt, aldus functionarissen van het ministerie van Buitenlandse Zaken.
Qin vertelde Blinken volgens Chinese staatsmedia dat China vastbesloten is een "stabiele, voorspelbare en constructieve" relatie met de VS op te bouwen. Ook maakte Qin duidelijk dat China zich zorgen maakt over Amerikaanse inmenging in zijn "kernbelangen", waaronder de kwestie Taiwan, en beschreef dit als het "meest prominente risico" in de Chinees-Amerikaanse relatie.
Spanningen
Blinkens verblijf in China, het hoogste Amerikaanse bezoek aan het land in vijf jaar, duurt tot en met maandag. Blinken spreekt nog met de Chinese topdiplomaat Wang Yi en mogelijk ook met president Xi Jinping.
De spanningen tussen de VS en China zijn hoog opgelopen vanwege meerdere incidenten en geschillen. Zo is er onenigheid over Taiwan en Noord-Korea. Xi ontmoette zijn Amerikaanse ambtgenoot Joe Biden in november in de marge van de G20-top op Bali, nadat de relatie tussen de landen al was verslechterd. Daar besloten ze dat hun landen meer met elkaar gaan communiceren.
Blinkens reis naar China had eigenlijk al in februari moeten plaatsvinden. Het werd uitgesteld nadat een Chinese ballon dagenlang in het Amerikaanse luchtruim had gevlogen die uiteindelijk werd neergehaald door de Amerikaanse luchtmacht. Het ging volgens de VS om een spionageballon, volgens China klopt dat niet.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt "niet blij" te zijn met de veroordeling van Jair Bolsonaro. De Braziliaanse oud-president is donderdag schuldig bevonden aan onder meer een couppoging en het gewelddadig omverwerpen van de democratie.
53 minuten geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in Kyiv een ontmoeting gehad met de Amerikaanse gezant Keith Kellogg. Ze spraken onder meer over de leveringen van Patriot-systemen door bondgenoten en over de gezamenlijke productie van drones, meldt Zelensky op X.
2 uur geledenBRASILIA (ANP/RTR) - Het Braziliaanse hooggerechtshof heeft oud-president Jair Bolsonaro veroordeeld voor een poging tot staatsgreep. Drie van de vijf rechters hebben daarvoor gestemd, waardoor er een meerderheid is. Bolsonaro wordt ook veroordeeld voor deelname aan een criminele organisatie en een poging tot het gewelddadig omverwerpen van de democratie.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Rusland vindt dat Polen nog eens moet nadenken over het voornemen om de grens met Belarus te sluiten. "We dringen er bij Warschau op aan om de gevolgen van dit soort destructieve stappen in overweging te nemen en het besluit zo snel mogelijk te herzien", zei woordvoerder Maria Zacharova van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - Frankrijk stuurt drie extra gevechtsvliegtuigen naar Polen om te helpen met het beschermen van het Poolse luchtruim en de oostgrens van de NAVO. Dat heeft de Franse president Emmanuel Macron aangekondigd op X.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zijn handtekening gezet onder de omstreden bouwplannen voor nederzettingen op de bezette Westelijke Jordaanoever. Internationaal wordt gevreesd dat dit project een tweestatenoplossing onmogelijk maakt, maar dat deert Netanyahu niet. "Er komt geen Palestijnse staat", zei hij bij de tekenceremonie.
4 uur geledenSALT LAKE CITY (ANP) - De FBI heeft twee foto's verspreid in de zoektocht naar de persoon die Charlie Kirk zou hebben doodgeschoten. Op sociale media is een persoon te zien in een zwart shirt met een plaatje erop, een pet op het hoofd en een zonnebril.
5 uur geleden