Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Buitenlandminister Blinken: VS steunen soevereiniteit Guyana

Buitenlandminister Blinken: VS steunen soevereiniteit Guyana

WASHINGTON (ANP) - De minister van Buitenlandse Zaken van de VS, Antony Blinken, heeft zijn steun uitgesproken aan de regering van Guyana in het grensconflict met Venezuela. Blinken zei dat "de Verenigde Staten de soevereiniteit van Guyana standvastig zullen blijven steunen". Hij sprak met de president van het Latijns-Amerikaanse land, Mohamed Irfaan Ali.

Washington is volgens Blinken voor een vreedzame oplossing van het conflict en dringt erop aan dat de landen de overeenkomst uit 1899 respecteren waarmee de grens van het Britse Rijk en later Guyana met Venezuela werd bepaald. Anders moet er een nieuwe overeenkomst komen, mogelijk met behulp van een juridisch orgaan zoals het Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Dat heeft begin deze maand Guyana en Venezuela opgeroepen geen acties te ondernemen die het geschil erger of slepender maken.

Guyana zoekt Amerikaanse hulp voor de bescherming van de olierijke westelijke regio Essequibo. De autoritaire Venezolaanse leider Nicolás Maduro heeft zondag een referendum laten houden waarin de kiezers Essequibo als nieuwe Venezolaanse deelstaat bestempelden. Maduro heeft vervolgens licenties aangeboden aan ondernemingen die er naar olie zouden kunnen zoeken.

Media in Guyana hebben gemeld dat er bij de Venezolaanse grens, circa 290 kilometer ten westen van de hoofdstad Georgetown, een relatief nieuwe legerhelikopter met zeven inzittenden is neergestort. Aan boord waren hoge officieren van het leger en de luchtmacht van Guyana die op bezoek gingen bij eenheden langs de grens. Er is een zoektocht opgezet om het toestel en de inzittenden te vinden.

Meer uit Buitenland

Premier wijst 24 maart aan voor Deense parlementsverkiezingen

KOPENHAGEN (ANP/AFP/RTR) - De Denen kiezen op 24 maart een nieuw parlement. Premier Mette Frederiksen heeft gezegd dat ze de koning heeft gevraagd die dag te kiezen voor de stembusgang.

8 minuten geleden
Oostenrijk telt deze winter 26 doden door lawines

WENEN (ANP/DPA) - In Oostenrijk zijn deze winter 26 mensen omgekomen door lawines, meldt de Oostenrijkse raad voor veiligheid in de Alpen (ÖKAS). Dat is "aanzienlijk meer" dan voorgaande jaren.

1 uur geleden
Brussel bevestigt brief Orbán aan voorzitter Costa

BRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Raad António Costa heeft een brief van de Hongaarse premier Viktor Orbán ontvangen. Dat bevestigt zijn woordvoerder. Over de inhoud ervan wil ze verder niets kwijt. Het is niet duidelijk of Costa donderdag met een reactie komt.

1 uur geleden
Onderhandelingen tussen Iran en VS in Genève hervat

GENÈVE (ANP/AFP) - De derde ronde van Amerikaans-Iraanse onderhandelingen over het nucleaire programma van Iran is in Genève begonnen. De twee landen praten via bemiddelaars uit Oman met elkaar. De VS en Iran hebben al sinds 1980 geen diplomatieke betrekkingen meer.

1 uur geleden
Polen: defensiekosten verbleken bij biljoen na aanval Russen

WARSCHAU (ANP/RTR) - De verdediging van de oostflank van de NAVO tegen een Russische aanval zou vele honderden miljarden euro's kosten, waarschuwt de Poolse buitenlandminister Radek Sikorski. Veel meer, volgens hem, dan wat NAVO-landen nu moeten uitgeven om zich te herbewapenen en Rusland af te schrikken.

2 uur geleden
Aantal geboortes in Japan voor tiende jaar op rij afgenomen

TOKIO (ANP/AFP) - Het aantal geboortes is in Japan voor het tiende jaar op rij afgenomen. Het Oost-Aziatische land heeft een van de laagste geboortecijfers ter wereld en kampt ook met een krimpende en vergrijzende bevolking.

3 uur geleden
Hongarije beschuldigt Oekraïne van anti-Hongaars beleid

BOEDAPEST (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán stelt in een open brief dat de Oekraïense president Volodymyr Zelensky zich bezighoudt met "anti-Hongaars beleid". Hij roept Zelensky op dit te veranderen en eist "meer respect voor Hongarije".

5 uur geleden