Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Buitenlandminister Blinken: VS steunen soevereiniteit Guyana

Buitenlandminister Blinken: VS steunen soevereiniteit Guyana

WASHINGTON (ANP) - De minister van Buitenlandse Zaken van de VS, Antony Blinken, heeft zijn steun uitgesproken aan de regering van Guyana in het grensconflict met Venezuela. Blinken zei dat "de Verenigde Staten de soevereiniteit van Guyana standvastig zullen blijven steunen". Hij sprak met de president van het Latijns-Amerikaanse land, Mohamed Irfaan Ali.

Washington is volgens Blinken voor een vreedzame oplossing van het conflict en dringt erop aan dat de landen de overeenkomst uit 1899 respecteren waarmee de grens van het Britse Rijk en later Guyana met Venezuela werd bepaald. Anders moet er een nieuwe overeenkomst komen, mogelijk met behulp van een juridisch orgaan zoals het Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Dat heeft begin deze maand Guyana en Venezuela opgeroepen geen acties te ondernemen die het geschil erger of slepender maken.

Guyana zoekt Amerikaanse hulp voor de bescherming van de olierijke westelijke regio Essequibo. De autoritaire Venezolaanse leider Nicolás Maduro heeft zondag een referendum laten houden waarin de kiezers Essequibo als nieuwe Venezolaanse deelstaat bestempelden. Maduro heeft vervolgens licenties aangeboden aan ondernemingen die er naar olie zouden kunnen zoeken.

Media in Guyana hebben gemeld dat er bij de Venezolaanse grens, circa 290 kilometer ten westen van de hoofdstad Georgetown, een relatief nieuwe legerhelikopter met zeven inzittenden is neergestort. Aan boord waren hoge officieren van het leger en de luchtmacht van Guyana die op bezoek gingen bij eenheden langs de grens. Er is een zoektocht opgezet om het toestel en de inzittenden te vinden.

Meer uit Buitenland

België koopt voor bijna half miljard aan Amerikaanse raketten

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de verkoop van honderden raketten aan België goedgekeurd, meldt het Pentagon. De Belgen moeten 567,8 miljoen dollar (zo'n 480 miljoen euro) betalen voor de AIM-9X Sidewinders.

40 minuten geleden
Israël vernietigt hoogste woontoren van Gaza

GAZA-STAD (ANP) - Israël heeft de Al-Ghafri-toren vernietigd, de hoogste woontoren van de Gazastrook, meldt Al Jazeera. De toren van twintig verdiepingen staat in het westen van Gaza-Stad, een gebied waar Israël de bevolking heeft opgeroepen om te vertrekken.

1 uur geleden
Polen arresteert 2 Belarussen om drone boven overheidsgebouwen

WARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse veiligheidsdienst SOP heeft een drone "geneutraliseerd" die boven gevoelige overheidsgebouwen zoals het presidentieel paleis vloog, meldt de Poolse premier Donald Tusk op X. Er zijn twee Belarussen gearresteerd vanwege de drone.

2 uur geleden
Washington Post-columnist ontslagen om onlineposts na dood Kirk

WASHINGTON (ANP) - Washington Post-columnist Karen Attiah is ontslagen vanwege socialmediaberichten die ze schreef na de moord op Charlie Kirk, zo schrijft ze maandag zelf op platform Substack. Haar werkgever noemde berichten over politiek geweld die ze op Bluesky plaatste na de dood van Kirk "onacceptabel". Ze zou de veiligheid van haar collega's in gevaar brengen.

2 uur geleden
Maduro zweert 'agressie' VS te bestrijden

CARACAS (ANP) - De Venezolaanse president Nicolás Maduro heeft gezegd zijn land koste wat kost te beschermen tegen wat hij "agressie" van de Verenigde Staten noemt.

2 uur geleden
Leiders op Qatar-top roepen landen op band met Israël te herzien

DOHA (ANP/AFP) - De Arabische en islamitische leiders die zijn verzameld voor een top in Qatar hebben alle landen opgeroepen om hun relatie met Israël te herzien. Volgens hen zouden landen "alle mogelijke juridische en effectieve maatregelen moeten nemen om te voorkomen dat Israël doorgaat met zijn acties tegen het Palestijnse volk", staat in de slotverklaring van de top.

3 uur geleden
Vance presenteert Charlie Kirk Show en eert zijn 'goede vriend'

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse vicepresident J.D. Vance heeft vanuit het Witte Huis The Charlie Kirk Show gepresenteerd, de podcast van de doodgeschoten politieke activist die ook online te zien is. Vance noemde Kirk zijn "goede vriend" en benadrukte hoeveel hij aan hem te danken had.

4 uur geleden