Buitenlandchef EU: uitlatingen Aliyev zijn onacceptabel
BAKOE (ANP) - EU-buitenlandchef Josep Borrell noemt de uitlatingen van de Azerbeidzjaanse president Ilham Aliyev over Frankrijk en Nederland "onacceptabel" en "zeer betreurenswaardig". Volgens Borrell dreigt Aliyev door zijn beschuldigende woorden het slagen van de klimaattop in zijn land in de weg te zitten. Ook zet hij "de geloofwaardigheid van het voorzitterschap van Azerbeidzjan" op het spel, stelt Borrell op X.
Aliyev uitte woensdag harde kritiek op Frankrijk en Nederland, omdat de landen zich volgens hem "neokoloniaal" gedragen ten aanzien van hun overzeese gebiedsdelen. "De stemmen van deze gemeenschappen worden vaak bruut onderdrukt door de regimes", zei de president. Hij wees onder meer op de uit de hand gelopen protesten in het Franse gebiedsdeel Nieuw-Caledonië en maakte "het regime" van de Franse president Emmanuel Macron verwijten over de dood van dertien demonstranten. Nederland noemde hij zijdelings. Hij deed zijn uitspraken tijdens een bijeenkomst met vertegenwoordigers van kleine eilandstaten.
Het staatshoofd van Azerbeidzjan is al 21 jaar aan de macht en krijgt zelf regelmatig kritiek van mensenrechtenorganisaties. Ook Borrell bekritiseert in zijn berichten Azerbeidzjans "aanvallen op media en ngo's" en noemt de mensenrechtensituatie in het land "kritiek".
'Ongefundeerd'
De Franse klimaatminister Agnès Pannier-Runacher besloot om de uitlatingen niet meer naar de klimaattop te gaan. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken sprak van "ongefundeerde uitspraken".
Op de COP29 zelf nam ook vertegenwoordiger van de Europese Commissie Jacob Werksman het op voor Frankrijk en Nederland. "Ongeacht eventuele meningsverschillen tussen landen, moet de COP een plaats zijn waar alle partijen de vrijheid voelen om te komen onderhandelen over het klimaat", aldus Werksman. "Het voorzitterschap van de klimaattop is belangrijk. We gaan ervan uit dat Azerbeidzjan zijn rol daarin blijft vervullen, deze en volgende week."
Beeldfragment
Een topdiplomaat van Azerbeidzjan zei donderdag dat de Franse minister welkom blijft op de top. "Onze deur staat altijd open", aldus hoofdonderhandelaar Ialtchine Rafiev.
Het gastland van de COP29 lijkt zich van de kritiek verder niets aan te trekken. Het voorzitterschap deelde donderdagmiddag nog een beeldfragment van de omstreden toespraak van Aliyev op X en YouTube. De ambassade van Azerbeidzjan in Nederland nam het bericht ook over.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft luchtvaartmaatschappijen en passagiers gewaarschuwd dat het Russische luchtruim "totaal onveilig" is zolang de oorlog voortduurt. Volgens hem is dat geen dreigement, maar een vaststelling.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Het Iraanse leger zegt begonnen te zijn met een "beslissende operatie" tegen doelen van de Verenigde Staten in de regio. Daarmee reageert Iran op nieuwe Amerikaanse aanvallen op Iraanse doelen rond de Straat van Hormuz.
3 uur geledenMOSKOU (ANP) - De Amerikaanse, Russische en Chinese presidenten zullen elkaar mogelijk later dit jaar ontmoeten. Donald Trump, Vladimir Poetin en Xi Jinping worden volgens het Kremlin allemaal verwacht op een economische top in november en zouden elkaar daar spreken. Het Witte Huis heeft nog niet gereageerd op het idee.
4 uur geledenNICOSIA (ANP) - Zoekteams zijn het voor de kust van Cyprus gezonken hogesnelheidsveer op het spoor. Dat meldt Cyprus Mail op gezag van de president van de zelfverklaarde Republiek Noord-Cyprus, Tufan Erhurman.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zijn begonnen met nieuwe aanvallen op Iran, melden de Amerikaanse strijdkrachten op X. Volgens het leger worden doelen van de Iraanse Revolutionaire Garde bestookt. Dit als reactie op eerdere Iraanse aanvallen op schepen in de Straat van Hormuz en op landen waar Amerikaanse militairen gestationeerd zijn.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/DPA) - Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken blijft volhouden niets te maken te hebben met de drones met explosieven die vorige maand gevonden werden op en rond het vliegveld van Leipzig. De Duitse regering houdt het Kremlin verantwoordelijk voor die aanval, maar Rusland doet die beschuldiging af als een "anti-Russisch" verzinsel, meldt het Russische persbureau Interfax.
5 uur geledenBERLIJN (ANP) - EU-Commissievoorzitter Ursula von der Leyen zegt contact te hebben gehad met de Duitse bondskanselier Friedrich Merz over het drone-incident op de luchthaven van Leipzig begin augustus. Duitsland wees daarvoor dinsdag de beschuldigende vinger naar Rusland en kwam met een reeks maatregelen tegen het Kremlin. Zo zal onder meer het consulaat in Bonn worden gesloten. In haar bericht spreekt ze van "sterke maatregelen" in reactie op "escalerende en serieuze daden".
6 uur geleden