Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Buitenlandchef EU: uitlatingen Aliyev zijn onacceptabel

Buitenlandchef EU: uitlatingen Aliyev zijn onacceptabel

BAKOE (ANP) - EU-buitenlandchef Josep Borrell noemt de uitlatingen van de Azerbeidzjaanse president Ilham Aliyev over Frankrijk en Nederland "onacceptabel" en "zeer betreurenswaardig". Volgens Borrell dreigt Aliyev door zijn beschuldigende woorden het slagen van de klimaattop in zijn land in de weg te zitten. Ook zet hij "de geloofwaardigheid van het voorzitterschap van Azerbeidzjan" op het spel, stelt Borrell op X.

Aliyev uitte woensdag harde kritiek op Frankrijk en Nederland, omdat de landen zich volgens hem "neokoloniaal" gedragen ten aanzien van hun overzeese gebiedsdelen. "De stemmen van deze gemeenschappen worden vaak bruut onderdrukt door de regimes", zei de president. Hij wees onder meer op de uit de hand gelopen protesten in het Franse gebiedsdeel Nieuw-Caledonië en maakte "het regime" van de Franse president Emmanuel Macron verwijten over de dood van dertien demonstranten. Nederland noemde hij zijdelings. Hij deed zijn uitspraken tijdens een bijeenkomst met vertegenwoordigers van kleine eilandstaten.

Het staatshoofd van Azerbeidzjan is al 21 jaar aan de macht en krijgt zelf regelmatig kritiek van mensenrechtenorganisaties. Ook Borrell bekritiseert in zijn berichten Azerbeidzjans "aanvallen op media en ngo's" en noemt de mensenrechtensituatie in het land "kritiek".

'Ongefundeerd'

De Franse klimaatminister Agnès Pannier-Runacher besloot om de uitlatingen niet meer naar de klimaattop te gaan. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken sprak van "ongefundeerde uitspraken".

Op de COP29 zelf nam ook vertegenwoordiger van de Europese Commissie Jacob Werksman het op voor Frankrijk en Nederland. "Ongeacht eventuele meningsverschillen tussen landen, moet de COP een plaats zijn waar alle partijen de vrijheid voelen om te komen onderhandelen over het klimaat", aldus Werksman. "Het voorzitterschap van de klimaattop is belangrijk. We gaan ervan uit dat Azerbeidzjan zijn rol daarin blijft vervullen, deze en volgende week."

Beeldfragment

Een topdiplomaat van Azerbeidzjan zei donderdag dat de Franse minister welkom blijft op de top. "Onze deur staat altijd open", aldus hoofdonderhandelaar Ialtchine Rafiev.

Het gastland van de COP29 lijkt zich van de kritiek verder niets aan te trekken. Het voorzitterschap deelde donderdagmiddag nog een beeldfragment van de omstreden toespraak van Aliyev op X en YouTube. De ambassade van Azerbeidzjan in Nederland nam het bericht ook over.

Meer uit Buitenland

Zuid-Korea onderzoekt militaire opties voor Straat van Hormuz

SEOUL (ANP/RTR) - Zuid-Korea onderzoekt momenteel verschillende opties, waaronder militaire maatregelen, om de vrijheid van scheepvaart in de Straat van Hormuz te ondersteunen. Dat heeft het kantoor van president Lee Jae-myung vrijdag laten weten.

13 minuten geleden
Felle toon Milei om Falklandeilanden, aanscherping sancties

BUENOS AIRES (ANP) - De Argentijnse president Javier Milei heeft donderdag in een televisietoespraak gezegd dat hij de sancties tegen bedrijven die betrokken zijn bij olieprojecten rond de Falklandeilanden zal aanscherpen. Hij sprak van "gunstige winden" voor de Argentijnse aanspraak op de eilanden, waarvan Buenos Aires en Londen de soevereiniteit betwisten.

1 uur geleden
Trump benoemt nieuwe Amerikaanse minister van het Leger

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft Adam Telle benoemd tot de nieuwe minister van het Leger. Dat meldt Trump op Truth Social.

1 uur geleden
Witte Huis lanceert website met uitzettingsvideogames

WASHINGTON (ANP) - Het Witte Huis heeft donderdag een website gelanceerd met klassieke arcadevideogames, waarin onder meer spelers migranten kunnen uitzetten en een grensmuur kunnen bouwen. Mensenrechtenorganisaties uiten kritiek.

3 uur geleden
Werkzaamheden bouw triomfboog Trump starten binnen twee weken

WASHINGTON (ANP) - De werkzaamheden voor de bouw van de monumentale triomfboog die de Amerikaanse president Donald Trump in Washington wil laten oprichten, zullen "binnen twee weken" van start gaan. Dat schrijft de Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken Doug Burgum op X.

3 uur geleden
Trump vraagt hooggerechtshof om beperken poststemmen toe te staan

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft het hooggerechtshof om toestemming gevraagd voor het beperken van het poststemmen. Een lagere rechter blokkeerde zijn plannen, maar Trump wil dat het hoogste hof die beperking toch toestaat, voor de tussentijdse verkiezingen van november.

6 uur geleden
Dodental veerramp bij Cyprus opgelopen tot tien, nog 18 vermisten

NICOSIA (ANP/AFP) - Reddingswerkers hebben voor de kust van Noord-Cyprus nog een lichaam geborgen nadat afgelopen weekend een hogesnelheidsveer was gezonken. Daardoor staat het dodental nu op tien. Nog achttien mensen worden vermist.

8 uur geleden