Buitenlandchef EU: uitlatingen Aliyev zijn onacceptabel
BAKOE (ANP) - EU-buitenlandchef Josep Borrell noemt de uitlatingen van de Azerbeidzjaanse president Ilham Aliyev over Frankrijk en Nederland "onacceptabel" en "zeer betreurenswaardig". Volgens Borrell dreigt Aliyev door zijn beschuldigende woorden het slagen van de klimaattop in zijn land in de weg te zitten. Ook zet hij "de geloofwaardigheid van het voorzitterschap van Azerbeidzjan" op het spel, stelt Borrell op X.
Aliyev uitte woensdag harde kritiek op Frankrijk en Nederland, omdat de landen zich volgens hem "neokoloniaal" gedragen ten aanzien van hun overzeese gebiedsdelen. "De stemmen van deze gemeenschappen worden vaak bruut onderdrukt door de regimes", zei de president. Hij wees onder meer op de uit de hand gelopen protesten in het Franse gebiedsdeel Nieuw-Caledonië en maakte "het regime" van de Franse president Emmanuel Macron verwijten over de dood van dertien demonstranten. Nederland noemde hij zijdelings. Hij deed zijn uitspraken tijdens een bijeenkomst met vertegenwoordigers van kleine eilandstaten.
Het staatshoofd van Azerbeidzjan is al 21 jaar aan de macht en krijgt zelf regelmatig kritiek van mensenrechtenorganisaties. Ook Borrell bekritiseert in zijn berichten Azerbeidzjans "aanvallen op media en ngo's" en noemt de mensenrechtensituatie in het land "kritiek".
'Ongefundeerd'
De Franse klimaatminister Agnès Pannier-Runacher besloot om de uitlatingen niet meer naar de klimaattop te gaan. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken sprak van "ongefundeerde uitspraken".
Op de COP29 zelf nam ook vertegenwoordiger van de Europese Commissie Jacob Werksman het op voor Frankrijk en Nederland. "Ongeacht eventuele meningsverschillen tussen landen, moet de COP een plaats zijn waar alle partijen de vrijheid voelen om te komen onderhandelen over het klimaat", aldus Werksman. "Het voorzitterschap van de klimaattop is belangrijk. We gaan ervan uit dat Azerbeidzjan zijn rol daarin blijft vervullen, deze en volgende week."
Beeldfragment
Een topdiplomaat van Azerbeidzjan zei donderdag dat de Franse minister welkom blijft op de top. "Onze deur staat altijd open", aldus hoofdonderhandelaar Ialtchine Rafiev.
Het gastland van de COP29 lijkt zich van de kritiek verder niets aan te trekken. Het voorzitterschap deelde donderdagmiddag nog een beeldfragment van de omstreden toespraak van Aliyev op X en YouTube. De ambassade van Azerbeidzjan in Nederland nam het bericht ook over.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP/AFP) - De Spaanse premier Pedro Sánchez gaat zaterdag naar bestrijders van de natuurbranden ten westen van Madrid. Hij bezoekt onder meer een coördinatiecentrum van brandbestrijders en woont een crisisbijeenkomst bij in Cenicientos. Daar is ook de minister van Binnenlandse Zaken Fernando Grande-Marlaska bij.
11 minuten geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Lidstaten van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag hebben in New York hoofdaanklager Karim Khan uit zijn functie gezet. Dat meldt persbureau Reuters op basis van diplomatieke bronnen. Khan wordt beschuldigd van seksueel wangedrag.
1 uur geledenPARENTIS-EN-BORN (ANP) - Een dorp ongeveer 60 kilometer ten zuidwesten van Bordeaux wordt geëvacueerd uit voorzorg omdat er vlakbij een grote bosbrand woedt. Circa 8000 mensen moeten weg uit Parentis-en-Born in het departement Landes.
1 uur geledenOXFORD (ANP/AFP) - Het eerste shot van een vaccin dat is ontwikkeld tegen de bundibugyavariant van het ebolavirus, is gezet bij een vrijwilliger. Dat meldt de Universiteit van Oxford. Het gaat om de eerste toediening bij een mens in de zogenoemde fase 1-testen, de testfase waarin medicatie voor het eerst wordt getest op mensen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie gaat bij Rusland protesteren na nieuwe aanvallen op Oekraïne. Op meerdere plekken in het land kwamen mensen om het leven en in Slovjansk liep een ereconsulaat van EU-lid Letland schade op.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Rusland meldt dat het in Oekraïne een aanval heeft uitgevoerd op een dronedemonstratie. Het Russische ministerie van Defensie stelt dat bij de Oekraïense hoofdstad Kyiv zowel Oekraïense als buitenlandse modellen werden getoond.
2 uur geledenBORDEAUX (ANP) - Bij grote bosbranden ten westen en zuidwesten van Bordeaux zijn al 67.000 mensen geëvacueerd of hebben de opdracht gekregen te vertrekken. Het gaat om bewoners en toeristen. De grootste brand is in het departement Gironde waar Bordeaux de hoofdstad van is. Daar is al 12.500 hectare bos verbrand in de omgeving van Lège-Cap-Ferret, niet ver van de kust.
2 uur geleden