Buitenlandchef EU: omstreden trip naar Marokko moet kunnen
BRUSSEL (ANP/AFP) - De reis naar Marokko door de buitenlandcoördinator van de Europese Unie, Josep Borrell, deze week moet doorgaan, aldus zijn woordvoerder. Marokko is betrokken bij het omkopingsschandaal van het Europees Parlement, samen met Qatar. De zaak is bekend als Qatargate en gaat over het kopen van invloed in het Europees Parlement door Qatar en Marokko.
Borrell bezoekt het land donderdag en vrijdag. "Er is op dit moment geen bewijs van wangedrag, dus contact met Marokko is niet verboden", aldus de woordvoerder.
Vier betrokkenen bij het schandaal zitten in voorarrest, onder wie het Griekse vicevoorzitter van het parlement Eva Kaili. Haar parlementaire onschendbaarheid is al opgeven omdat ze op heterdaad werd betrapt.
Binnenkort volgen processen tegen Marc Tarabella uit België en Andrea Cozzolino uit Italië, melden Belgische media. Parlementsvoorzitter Roberta Metsola legt de opheffing van hun onschendbaarheid voor aan het Europees Parlement op 16 januari. Dan is de volgende vergadering van het Europees Parlement.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/AFP) - De Verenigde Naties hebben maandag bij de presentatie van hun noodhulpoproep voor 2026 scherpe kritiek geuit op de wereldwijde "apathie" tegenover grootschalig menselijk leed. De VN vraagt minimaal 23 miljard dollar (zo'n 20 miljard euro) om 87 miljoen mensen te helpen in onder meer Gaza, Oekraïne, Soedan, Haïti en Myanmar, maar waarschuwt dat grote bezuinigingen op ontwikkelingshulp dit bemoeilijken.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zondag gewaarschuwd dat de geplande overname van Warner Bros. Discovery door Netflix mogelijk op bezwaren van mededingingstoezichthouders stuit. Volgens Trump kan het marktaandeel van het samengevoegde bedrijf te groot worden.
6 uur geledenBOEKAREST (ANP/RTR) - De Roemeense hoofdstad Boekarest heeft bij de lokale verkiezingen een liberale burgemeester gekozen, zo blijkt uit de gedeeltelijke resultaten. Dit geeft premier Ilie Bolojan de overhand in de fragiele pro-Europese regeringscoalitie en betekent een nederlaag voor de radicaal-rechtse kandidaat die als favoriet gold.
9 uur geledenSÃO PAULO (ANP/AFP) - Acht gravures van de Franse schilder Henri Matisse zijn gestolen uit een bibliotheek in de Braziliaanse stad São Paulo. Dat heeft de lokale overheid bekendgemaakt. De dieven maakten ook vijf werken buit van de Braziliaanse schilder Candido Portinari.
10 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Zestig erfgenamen van de vijftien slachtoffers van de Decembermoorden van 1982 hebben een vordering ingesteld tegen de staat Suriname. Zij eisen eerherstel van de slachtoffers en hun nabestaanden en schadeloosstelling van de erfgenamen, vertelde advocaat Hugo Essed zondag in het programma Welingelichte Kringen van Radio ABC Suriname. Hij heeft de afgelopen week het verzoekschrift ingediend bij de kantonrechter, namens nabestaanden in Suriname en Nederland.
10 uur geledenABUJA (ANP/RTR) - De Nigeriaanse overheid heeft de vrijlating bewerkstelligd van honderd schoolkinderen die vorige maand waren ontvoerd van een kostschool in de staat Niger. Dat meldt de Nigeriaanse omroep Channels Television, die geen details gaf over de vrijlating.
10 uur geledenCOTONOU (ANP/RTR) - President Patrice Talon van Benin heeft verklaard dat de situatie in zijn land "volledig onder controle" is nadat veiligheidstroepen een couppoging van een groep soldaten hadden beëindigd. "Het verraad zal niet ongestraft blijven", zei Talon in een tv-toespraak. Eerder zondag meldde een regeringswoordvoerder dat veertien mensen waren opgepakt voor een couppoging. Alle arrestanten zouden militairen en ex-militairen zijn.
11 uur geleden