Buitenlandchef EU: China meer zien als concurrent
BRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Unie moet China nog meer als een concurrent gaan beschouwen en minder economisch afhankelijk worden van het Aziatische land. Dat zei Josep Borrell, hoofd van het buitenlandbeleid van de Europese Unie. Zijn opmerkingen komen op het moment dat het landenblok de betrekkingen met Beijing wil aanscherpen.
De European External Action Service, waar Borrell leiding aan geeft, schreef in een vijf pagina's tellend document dat de EU een "realistisch en krachtig engagement" moet nastreven. Het document is gestuurd naar de ministers van Buitenlandse Zaken van de EU.
De EU beschouwt China sinds 2019 als partner, stevige economische concurrent en stelselmatige rivaal. Borrell vertelde verslaggevers na een bijeenkomst in Luxemburg dat de rol van concurrent daarbij centraler is komen te staan. Europa moet volgens hem ook zijn afhankelijkheid verminderen. Dat kan door de toeleveringsketens voor technologieën en kritieke grondstoffen beter te spreiden en nieuwe kwetsbaarheden te vermijden. "Nu hebben we het over onze afhankelijkheid van Russisch gas, een kwetsbaarheid. We moeten voorkomen dat we nieuwe kwetsbaarheden creëren", zei hij.
Tweedaagse top
De EU-leiders zullen vanaf donderdag tijdens een tweedaagse top de betrekkingen met China bespreken. Volgens beleidsmakers gaat het dan vooral om het aanscherpen van de huidige banden.
Volgens het EU-document bevordert Beijing systematisch een "alternatieve visie op de wereldorde". Daarin zijn economische en sociale ontwikkeling belangrijker dan politieke en burgerrechten. EU-diplomaten zeggen dat Brussel bezorgd is dat de Chinese president Xi Jinping China op een steeds autoritairder pad brengt. Daarbij zijn er ook zorgen over het Chinese partnerschap met Rusland. Het landenblok vindt het wel nog steeds zinvol om met China samen te werken bij kwesties als klimaatverandering.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Bijna de helft van alle auto's in Nederland is inmiddels een automaat, een verdubbeling vergeleken met bijna tien jaar geleden. Die verschuiving komt vooral door de sterke opmars van elektrische en hybride auto's. Deze auto's zijn standaard uitgerust met een automatisch versnellingssysteem.
41 minuten geledenLONDEN (ANP) - De olieprijzen zijn maandag flink gedaald nadat de Verenigde Staten dit weekend hun luchtaanvallen op Iran pauzeerden. Brentolie, de belangrijkste indicator voor olie uit het Midden-Oosten, daalde met ongeveer 6 procent tot rond de 91 dollar per vat. Vorige week kwam de prijs van Brentolie kort boven de 100 dollar per vat uit.
3 uur geledenHORLEY (ANP/AFP) - De Londense luchthaven Gatwick kampt zondag midden in de drukke zomerperiode met een storing in de watervoorziening. Naar verluidt werken toiletten niet en zijn restaurants gesloten op de op een na drukste luchthaven van Groot-Brittannië.
14 uur geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - De topman van het Italiaanse UniCredit heeft gezegd dat hij ruimte ziet voor een akkoord over de overname van het Duitse Commerzbank, waar de bank op aanstuurt. Daarmee toont hij zich optimistisch dat de gesprekken met de Duitse regering en andere betrokken partijen kunnen leiden tot een deal, nu de besprekingen worden hervat.
16 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - India stelt dat handelsoverleg met de Verenigde Staten ervoor heeft gezorgd dat het land in de "onderste categorie" is geplaatst wat betreft de nieuwste importheffingen van de regering-Trump. Hierdoor behoudt het land een voordeel voor belangrijke exportproducten.
18 uur geledenFARNBOROUGH (ANP) - De grootste defensiebedrijven van de wereld hebben dit jaar een recordbedrag geïnvesteerd in militaire start-ups, in een poging zich aan te passen aan het snel veranderende karakter van moderne oorlogsvoering. Dat schrijft de Financial Times (FT) op basis van gegevens van bedrijfsanalysebureau Dealroom.
20 uur geledenCANBERRA (ANP/BLOOMBERG) - De Australische premier Anthony Albanese heeft gezegd dat hij direct een beroep zal doen op de Amerikaanse president Donald Trump vanwege de nieuwe importheffingen die vanuit Washington zijn aangekondigd. Hij noemde deze tarieven onterecht.
21 uur geleden