
Buitenlandchef EU bespeurt keerpunt in oorlog in Oekraïne
BRUSSEL (ANP) - De Russische oorlog tegen Oekraïne heeft een keerpunt bereikt, denkt EU-buitenlandchef Josep Borrell. Hij ziet de Oekraïners in de tegenaanval en "buitengewone successen" boeken. Daarom is het des te belangrijker het land van wapens te blijven voorzien en dat zal de EU ook doen, verzekert hij.
De EU-landen sturen Oekraïne steeds zwaardere wapens en munitie nu de Russische invasie is uitgelopen op een "uitputtingsoorlog" in vooral het oosten van het land. Borrell denkt "dat deze steun een verschil maakt op het slagveld. En ik moet zeggen dat deze steun cruciaal is want de oorlog is op een keerpunt." Als de berichten kloppen dat het Russische leger 15 procent van zijn manschappen heeft verloren, dan is dat "een wereldrecord voor een leger dat een land binnenvalt".
Het Oekraïense leger kan blijven rekenen op gestage bevoorrading door de EU-landen, zei Borrell na overleg met hun ministers van Defensie. De lidstaten "hebben genoeg voorraden om in dit tempo te blijven leveren. Geen enkel probleem."
EU-fonds
Het EU-fonds voor militaire steun aan Oekraïne is inmiddels verviervoudigd en staat nu op 2 miljard euro. "Maar de lidstaten doen daarnaast zelf ook veel. Veel meer dan mensen denken."
Mocht het EU-fonds leeg raken, dan is meer geld volgens Borrell ook zo geregeld. "Alles wat we nodig hebben is dat de EU-landen het eens worden en het bedrag verhogen."
Defensieminister Ollongren kan zich "voorstellen dat je dat fonds uitbreidt als de oorlog nog langer duurt", zei ze na afloop van het overleg met haar collega's en Borrell in Brussel. "Maar voorlopig zit er nog genoeg in." Tot dusver hield Nederland vast aan het afgesproken budget. Als het omhooggaat moet Nederland ook meer bijdragen.
Meer uit Buitenland
ANNAPOLIS (ANP) - Een Amerikaanse rechter heeft vrijdag gezegd dat de regering-Trump nog steeds onvoldoende details heeft verstrekt over de pogingen om een man terug te halen die ten onrechte uit de Verenigde Staten is gedeporteerd. De Salvadoraan Kilmar Abrego Garcia werd naar zijn thuisland gedeporteerd en wordt daar nu gevangengehouden.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse Bond van Muzikanten keurt de uitspraken van president Donald Trump over Bruce Springsteen en Taylor Swift af. Trump noemde Springsteen op zijn eigen sociale medium Truth Social onder meer "een uitgedroogde pruim" en zei dat hij zijn mond moest houden. Ook stelde hij dat Taylor Swift niet meer "hot" zou zijn nadat hij had gezegd dat hij haar haatte.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft vrijdag gezegd een nieuw groot offensief in Gaza te zijn gestart. "De IDF is de afgelopen dag begonnen met het uitvoeren van uitgebreide aanvallen en het mobiliseren van troepen om de operationele controle over de gebieden van Gaza te verkrijgen", aldus de IDF in een bericht op het socialemediaplatform X.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering werkt aan een plan om tot 1 miljoen Palestijnen in Gaza naar Libië te verplaatsen. Vijf ingewijden hebben dat aan NBC News verteld.
5 uur geledenNEW ORLEANS (ANP) - Uit een gevangenis in de Amerikaanse stad New Orleans zijn elf gevangenen ontsnapt door vermoedelijk een gat in een muur te maken achter een toilet. Amerikaanse media zijn in het bezit van foto's van een gat waarboven onder meer staat geschreven "Te makkelijk LOL", "ik ben onschuldig" en "pak ons dan als je kan".
6 uur geledenTIRANA (ANP/AFP) - Europese landen werken samen met de Verenigde Staten aan nieuwe sancties tegen Rusland als het een staakt-het-vuren met Oekraïne blijft weigeren. De Franse president Emmanuel Macron zei dat vrijdag tijdens een top van Europese leiders in Albanië.
7 uur geledenTIRANA (ANP) - De Deense minister-president Mette Frederiksen vindt dat Europa meer druk op Rusland moet zetten en meer sancties moet opleggen "zodat we deze oorlog kunnen beëindigen". Dat zei ze op de afsluitende persconferentie van de top met Europese regeringsleiders in Tirana. Ze hoopt dat ook de Verenigde Staten de druk op Rusland gaat opvoeren.
8 uur geleden