Bufferzone in Gazastrook is volgens voorman VN oorlogsmisdaad
GENÈVE (ANP/AFP) - De verwoestingen die Israël aanricht in de Gazastrook om een bufferzone van een kilometer breed langs de grens met Israël aan te leggen, vormen een oorlogsmisdaad. Dit zei de mensenrechtencommissaris van de Verenigde Naties, Volker Türk. Hij zegt dat hij sinds 7 oktober veel informatie heeft gekregen over de verwoesting van onder meer woningen, panden van onderwijsinstellingen in de Gazastrook uit gebieden waar niet of niet meer wordt gevochten.
Alles wijst erop dat de Israëli's met de sloop willen bereiken dat de mensen uit die gebieden nooit meer terugkeren. Dit is het verdrijven van de burgerbevolking en wijst volgens Türk op een oorlogsmisdaad zoals omschreven in de Geneefse Conventies. Het gaat om militair niet noodzakelijke, onwettige en willekeurige verwoestingen, zegt de mensenrechtencommissaris.
Recent waren er berichten dat er tussen Israël en Egypte spanningen waren gerezen over Israëlische plannen ook langs de grens van de Gazastrook en Egypte zo'n bufferzone te vormen. Dat zou noodlottig zijn voor een groot deel van de grensstad Rafah.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De State of the Union-toespraak van de Amerikaanse president Donald Trump wordt ook bijgewoond door vrouwen die zakenman Jeffrey Epstein hebben beschuldigd van seksueel misbruik. Ze zijn uitgenodigd door Democraten en zijn uit op gerechtigheid, zei een Democratisch parlementslid voorafgaand aan de speech.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De politie is klaar met de doorzoekingen in de oude woning van de voormalige Britse prins Andrew, meldt de politie. Wat de doorzoekingen hebben opgeleverd, is nog niet bekend.
5 uur geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - Koning Harald van Noorwegen is tijdens zijn vakantie op Tenerife opgenomen in het ziekenhuis. De 89-jarige vorst wordt behandeld aan een infectie en uitdroging, heeft het paleis bekendgemaakt. Zijn toestand "is naar omstandigheden goed".
5 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Een deal tussen Iran en de Verenigde Staten is "binnen bereik, mits diplomatie de prioriteit krijgt". Dat zegt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi op X. Volgens Araghchi streeft Iran ernaar "in de kortst mogelijke tijd" een "eerlijke en rechtvaardige" deal te sluiten met de VS. Ook herhaalde hij eerdere claims van Iran; het land zou slechts "vreedzame" kerntoepassingen op het oog hebben.
7 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Amerikaanse ambassadeur in Parijs Charles Kushner heeft volgens zijn ambassade een "open en vriendschappelijk" telefoongesprek gevoerd met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Jean-Noël Barrot. Een bron bij de Franse regering zei dat de ambassadeur heeft beloofd zich niet met binnenlandse kwesties te bemoeien. Daarmee lijkt een diplomatieke ruzie gesust.
7 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben tot nu toe 179 gevangenen vrijgelaten onder een nieuwe amnestiewet. Daarnaast hebben 3000 mensen die op borgtocht vrij waren gratie gekregen, meldt Jorge Arreaza die namens het parlement toezicht houdt op de vrijlatingen.
7 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De president van het Louvre, Laurence des Cars, is opgestapt. Ze heeft haar ontslag aangeboden en de Franse president Emmanuel Macron heeft dat geaccepteerd. Een reden voor het vertrek noemt het presidentieel paleis niet, maar daartoe werd wel opgeroepen naar aanleiding van de geruchtmakende juwelenroof uit het Parijse museum in oktober.
8 uur geleden