Brussels Airlines stopt met vluchten naar onrustig Kinshasa
BRUSSEL/KINSHASA (ANP/AFP) - De Belgische luchtvaartmaatschappij Brussels Airlines stopt voorlopig de vluchten naar de Congolese hoofdstad Kinshasa als gevolg van de ongeregeldheden daar. Er wordt volgens de onderneming later gekeken of de veiligheidssituatie toelaat dat de dagelijkse vluchten worden hervat.
Het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft het advies gegeven helemaal niet naar Congo te gaan. Alle reizen naar dat land worden afgeraden, zegt het ministerie in zijn reisadvies.
In de stad zijn ongeregeldheden sinds de strijd in het noordoosten van het land is geëscaleerd en milities met steun van Rwanda de provinciehoofdstad Goma hebben ingenomen. Deze week hebben betogers ambassades belaagd van onder meer Rwanda, Oeganda, Kenia, Frankrijk, de VS, België en Nederland. Dat zijn landen die volgens veel Congolezen het regime van de Rwandese leider Paul Kagame steunen. Er zijn botsingen met de oproerpolitie en plunderingen geweest.
België heeft nog steeds nauwe banden met de voormalige kolonie Congo. De Belgische regering heeft geprotesteerd tegen de jongste aanvallen op Goma van vooral de beweging M23 die steun van Kagame krijgt. In Brussel hebben deze week veel mensen betoogd voor meer steun aan Congo en sancties tegen Rwanda.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/AFP) - Melania Trump zit volgende week een vergadering van de VN-Veiligheidsraad voor. Het is de eerste keer dat een first lady een dergelijke functie bekleedt. Melania zal "de rol van onderwijs benadrukken bij het bevorderen van tolerantie en wereldvrede", meldt haar kantoor in een verklaring.
7 uur geledenGENÈVE (ANP) - De Amerikaanse en Oekraïense delegaties die donderdag hebben overlegd in Genève hebben na afloop van hun gesprek gebeld met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Hij schrijft op X dat er een "grote bereidheid" is voor een volgende bijeenkomst, waar ook de Russen zouden moeten aansluiten.
7 uur geledenTOPEKA (ANP/RTR) - De Amerikaanse staat Kansas heeft de rijbewijzen en geboorteakten van transgender personen ongeldig verklaard, omdat zij hun gender op deze documenten hebben laten wijzigen. Volgens een wet die donderdag is ingegaan, is het in de staat verboden om je gender te wijzigen na je geboorte. De maatregel treft meer dan duizend mensen.
8 uur geledenTAMPA (ANP/AFP) - Een van de mannen die woensdag op een speedboot werd doodgeschoten door de Cubaanse kustwacht, was van plan om een opstand te ontketenen op het eiland. Dat zegt een politieke bondgenoot van de man tegen persbureau AFP.
8 uur geledenGENÈVE (ANP) - De onderhandelingen tussen de VS en Iran in Genève zijn afgelopen. Dat meldt de bemiddelaar namens Oman, minister van Buitenlandse Zaken Badr bin Hamad al-Busaidi, op X. Volgens al-Busaidi is er "significante vooruitgang" gemaakt en worden de gesprekken komende week voortgezet in Wenen.
8 uur geledenKABUL (ANP/AFP/RTR) - Afghanistan zegt vergeldingsaanvallen te hebben uitgevoerd tegen Pakistan. Daarbij zouden meerdere uitvalsbases in het grensgebied in dat land zijn ingenomen, aldus Afghaanse overheidsfunctionarissen. Pakistan zegt op zijn beurt "zonder aanleiding" te zijn aangevallen en stelt dat zijn leger "onmiddellijk" heeft teruggeslagen.
9 uur geledenPRAAG (ANP/RTR) - De nieuwe Tsjechische regering neemt afstand van de verhoging van de defensie-uitgaven die de NAVO-landen hebben afgesproken. Tsjechië bezuinigt juist op defensie en is "zeker niet" op weg om de NAVO-norm te halen, zegt premier Andrej Babis.
9 uur geleden