Brussel zoekt ontwikkelaars coronavaccin voor versnelde productie
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie nodigt coronavaccinproducenten uit de hele wereld uit zich in Brussel te melden. Het dagelijks EU-bestuur stelt ruim 2 miljard euro beschikbaar om de ontwikkeling en beschikbaarheid van veilige en effectieve vaccins te versnellen tot binnen twaalf tot achttien maanden. Ze zal vervolgens doses bestellen en aanbetalen om serieuze, veelbelovende kanshebbers te steunen. Erkend wordt dat er een risico bestaat dat vaccins tijdens de testfase op mensen toch falen.
Met die aanpak wil de commissie voldoende voorraad veiligstellen voor de EU-lidstaten, zei voorzitter Ursula von der Leyen in Brussel. Ze zal optreden namens de 27 lidstaten die in een stuurgroep zullen plaatsnemen. De commissie neemt ook stappen om de regelgeving rond de ontwikkeling en markttoegang te versnellen in verband met het longvirus.
Een belangrijke stap voorwaarts is al gezet door het samenwerkingsverband van Nederland, Frankrijk, Duitsland en Italië, aldus de commissie. Deze Inclusieve Vaccin Alliantie heeft afgelopen weekend een deal gesloten voor de aanschaf van 300 miljoen doses van een Brits vaccin waarvan nog moet worden aangetoond dat het werkt en veilig is. Het kabinet is volgens minister Hugo de Jonge met zo’n acht partijen in gesprek over mogelijke vaccins tegen het coronavirus.
Europarlementariër Esther de Lange (CDA) is bij met het initiatief van de commissie. "Het is goed dat ze het voorbeeld van de vaccinalliantie van minister De Jonge volgt. Door samen te werken profiteren we van schaalvoordelen en verkleinen we het financiële risico. Door onze krachten te bundelen zal het inzetten van een vaccin sneller, efficiënter en betaalbaarder worden." Wel wijst De Lange op het belang van snelheid. "Amerika en Azië hebben zich al ingekocht bij meerdere producenten. Het is nu belangrijk tempo te maken. De kopgroep van Nederland, Frankrijk, Duitsland en Italië heeft laten zien dat het kan - nu moet Brussel doorpakken."
Meer uit Buitenland
ADDIS ABABA (ANP/AFP) - De Afrikaanse Unie (AU) heeft verklaard dat zij "elke erkenning van Somaliland" afwijst. Israël kondigde eerder aan dat het het afgescheiden Somalische gebied als een soevereine staat beschouwt.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump lijkt niet erg enthousiast over het laatste voorstel van Oekraïne over het pad naar vrede met agressor Rusland, meldt de Amerikaanse nieuwssite Politico. Hij schijnt geen haast te hebben om het plan van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky goed te keuren, aldus Politico na een interview met Trump.
3 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt "klaar" te zijn om een referendum te houden over het plan dat een einde moet maken aan de oorlog in Oekraïne. Dat zegt het staatshoofd tegen nieuwssite Axios. Voorwaarde voor het houden van de volksraadpleging is wel dat Rusland instemt met een staakt-het-vuren van in ieder geval zestig dagen.
6 uur geledenMOSKOU (ANP) - Moskou en Washington zijn dichter bij een oplossing voor het Oekraïne-conflict, maar de partijen moeten nog "de laatste stap zetten". Dat zei de Russische viceminister van Buitenlandse Zaken, Sergej Rjabkov, op de Russische televisie, meldt het Russische persbureau TASS.
6 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Als eerste land heeft Israël Somaliland erkend als zelfstandige staat. Het land in de Hoorn van Afrika scheidde zich in 1991 af van Somalië. De president van Somaliland sprak over een historisch moment. Tegelijkertijd heeft het islamitische Somaliland Israël erkend, en komen er volledige diplomatieke betrekkingen.
8 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/RTR) - De Maleisische oud-premier Najib Razak (72) moet nog eens vijftien jaar in de gevangenis doorbrengen voor machtsmisbruik en het witwassen van geld in een groot corruptieschandaal rond staatsinvesteringsfonds 1MDB. Hij zit sinds 2022 al een celstraf van zes jaar uit in een andere zaak rond dat fonds.
10 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft bekendgemaakt dat hij zondag de Amerikaanse president Donald Trump ontmoet. Hij voegde eraan toe niet te kunnen zeggen of hun overleg zal leiden tot de ondertekening van akkoorden.
10 uur geleden