Brussel zint op oplossingen voor dreigend energietekort
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie zal volgende maand voorstellen presenteren over hoe de Europese Unie de energievraag de komende weken kan verminderen, zei voorzitter Ursula von der Leyen na de EU-top in Brussel. Nu Rusland steeds meer landen van zijn gastoevoer afsluit en de lidstaten zelf zich ook voorbereiden op het minder afhankelijk worden van Russische fossiele brandstoffen, moeten er snel oplossingen voor dreigende energietekorten komen.
Von der Leyen zei dat het "essentieel is om ons aan te passen aan de nieuwe situatie". De EU-lidstaten zijn al druk bezig elders vloeibaar gas in te kopen, en de commissie heeft een platform in het leven geroepen om gezamenlijk te kunnen inkopen. Het is de bedoeling dat voor de winter de ondergrondse opslagcapaciteit voor gas in de EU voor 90 procent is gevuld.
Daarnaast onderzoekt het dagelijks EU-bestuur naar manieren om de hoge energieprijzen te drukken en bedrijven en huishoudens te ontlasten. Von der Leyen wees erop dat de verwarming 2 graden lager en de airconditioning 2 graden hoger zetten enorme energiebesparing oplevert.
De EU-leiders willen graag nauwere coördinatie op energiegebied tussen de lidstaten, verklaren ze. In hun conclusies schrijven ze expliciet dat "Rusland gas als wapen gebruikt" tegen de EU. De 27 hebben sancties tegen Rusland ingesteld om het regime in Moskou zoveel mogelijk te hinderen om met inkomsten uit de verkoop van energie de invasie in Oekraïne te financieren.
Meer uit Financieel
ZAANDAM (ANP) - De top van Ahold Delhaize heeft vanaf dit jaar zicht op hogere beloningen. Een grote meerderheid van de aandeelhouders van het moederbedrijf van Albert Heijn, Etos, Gall & Gall en bol stemde woensdag tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering in met het voorgestelde nieuwe beloningsbeleid voor topbestuurders.
52 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is met een forse winst gesloten. Ook de graadmeters van andere Europese beurzen eindigden aanzienlijk hoger, wat wijst op opluchting onder beleggers over de aankondiging van een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran.
1 uur geledenZAANDAM (ANP) - De topmensen van Ahold Delhaize, het moederbedrijf van onder meer Albert Heijn, hebben woensdag tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering opnieuw kritische vragen gekregen over onderwerpen als klimaatdoelen en het nieuwe beloningsbeleid voor het bestuur. Zo wees Winnie Oussoren, voorzitter van Milieudefensie Jong, erop dat de maximale beloning voor topman Frans Muller met het nieuwe beloningsbeleid kan uitkomen op 12,5 miljoen euro. "Vindt u dat u een hogere bonus verdient terwijl u faalt in uw verantwoordelijkheid om de bijdrage van Ahold aan de klimaatcrisis te verkleinen?", vroeg ze aan de topman.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie voorziet op dit moment geen tekort voor de olievoorziening in april. Dit meldt een EU-functionaris aan persbureau Reuters. De Commissie kwam woensdag bijeen in een werkgroep over de olievoorraad met lidstaten. Donderdag doet ze dat voor gas.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Iran wil olietankers een dollar per vat olie vragen om door de Straat van Hormuz te mogen varen, zegt de Iraanse brancheorganisatie van olie-exporteurs (OPEX). De tol moet worden afgerekend in cryptomunten, liet een woordvoerder van de organisatie aan de Financial Times weten.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met stevige plussen geopend, in navolging van de sterke koerswinsten in Azië en Europa door de wapenstilstand tussen de Verenigde Staten en Iran. De olieprijzen gingen hard onderuit, omdat Iran heeft toegezegd de Straat van Hormuz te heropenen voor de scheepvaart.
3 uur geledenRIYAD (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een belangrijke oliepijpleiding in Saudi-Arabië is getroffen door een aanval, melden persbureaus Bloomberg en Reuters op basis van ingewijden. Het gaat om een leiding die van het oosten van het land naar het westen loopt en de Saudi's in staat stelt olie te exporteren via de Rode Zee, waarmee ze de blokkade van de Straat van Hormuz omzeilen. De schade zou meevallen en de oliepijpleiding is niet uitgeschakeld door de aanval.
4 uur geleden