Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brussel zint op oplossingen voor dreigend energietekort

Brussel zint op oplossingen voor dreigend energietekort

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie zal volgende maand voorstellen presenteren over hoe de Europese Unie de energievraag de komende weken kan verminderen, zei voorzitter Ursula von der Leyen na de EU-top in Brussel. Nu Rusland steeds meer landen van zijn gastoevoer afsluit en de lidstaten zelf zich ook voorbereiden op het minder afhankelijk worden van Russische fossiele brandstoffen, moeten er snel oplossingen voor dreigende energietekorten komen.

Von der Leyen zei dat het "essentieel is om ons aan te passen aan de nieuwe situatie". De EU-lidstaten zijn al druk bezig elders vloeibaar gas in te kopen, en de commissie heeft een platform in het leven geroepen om gezamenlijk te kunnen inkopen. Het is de bedoeling dat voor de winter de ondergrondse opslagcapaciteit voor gas in de EU voor 90 procent is gevuld.

Daarnaast onderzoekt het dagelijks EU-bestuur naar manieren om de hoge energieprijzen te drukken en bedrijven en huishoudens te ontlasten. Von der Leyen wees erop dat de verwarming 2 graden lager en de airconditioning 2 graden hoger zetten enorme energiebesparing oplevert.

De EU-leiders willen graag nauwere coördinatie op energiegebied tussen de lidstaten, verklaren ze. In hun conclusies schrijven ze expliciet dat "Rusland gas als wapen gebruikt" tegen de EU. De 27 hebben sancties tegen Rusland ingesteld om het regime in Moskou zoveel mogelijk te hinderen om met inkomsten uit de verkoop van energie de invasie in Oekraïne te financieren.

Meer uit Financieel

Powell tijdelijk nog voorzitter van Fed tot beëdiging Warsh

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Federal Reserve heeft Jerome Powell benoemd tot tijdelijk voorzitter van de raad van bestuur. Dit blijft hij totdat zijn opvolger Kevin Warsh officieel wordt beëdigd als hoofd van de Amerikaanse centrale bank.

42 minuten geleden
Forse verliezen op beurzen New York, olieprijzen flink hoger

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, na de koerswinsten een dag eerder. De chipfondsen op Wall Street stonden bij de dalers. De olieprijzen gingen juist flink omhoog.

11 uur geleden
Meer platforms boren naar olie in VS door hoge olieprijzen

HOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - Door de sterk gestegen olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten zijn er meer boorplatforms in de Verenigde Staten actief aan het boren naar olie. Volgens de grote Amerikaanse oliedienstverlener Baker Hughes zijn er deze week 415 boorplatforms daarmee bezig. Dat is het hoogste aantal sinds november vorig jaar.

12 uur geleden
Eerste krimp voor economie Rusland sinds 2023

MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Rusland is in het eerste kwartaal met 0,2 procent gekrompen vergeleken met een jaar eerder. Dat meldt het Russische statistiekbureau. Daarmee is de economie van Rusland voor het eerst sinds 2023 gekrompen. Eerder deze week verlaagde het ministerie van Economische Zaken al zijn groeiverwachting voor de economie voor heel dit jaar.

14 uur geleden
China en VS richten raad voor handel op na topontmoeting

BEIJING (ANP/RTR/AFP) - China en de Verenigde Staten gaan een handelsraad en een investeringsraad oprichten. Dat zijn de landen volgens de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Wang Yi overeengekomen na een topontmoeting.

15 uur geleden
IJsbedrijf Magnum grootste winnaar in fors lagere AEX-index

AMSTERDAM (ANP) - The Magnum Ice Cream Company was vrijdag de grote winnaar bij de hoofdfondsen op de aandelenbeurs in Amsterdam. Het ijsjesbedrijf profiteerde op het Damrak van geruchten over een mogelijke overname en steeg bijna 9 procent. De koerswinst van Magnum kon echter niet voorkomen dat de AEX-index de handelsdag flink lager eindigde.

15 uur geleden
Tata Steel: staalmarktomstandigheden zeer uitdagend door oorlog

MUMBAI (ANP) - De wereldwijde marktomstandigheden voor de staalindustrie zijn door de oorlog in het Midden-Oosten "zeer uitdagend" geworden vanwege de sterk gestegen energieprijzen. Dat zei het Indiase staalconcern Tata Steel, het moederbedrijf van de staalfabriek in IJmuiden, bij de bekendmaking van kwartaalcijfers.

16 uur geleden