Brussel zet zich schrap voor EU-voorzitterschap Hongarije
BRUSSEL (ANP) - Hongarije neemt het voorzitterschap van de EU-landen voor een halfjaar over onder bezorgde blikken uit Brussel en de andere Europese hoofdsteden. De Hongaarse premier Viktor Orbán geldt als provocateur en dwarsligger, en zijn regering krijgt nu zes maanden lang een spilpositie in Brussel.
De radicaal-rechtse Orbán is Ruslands nauwste bondgenoot in de EU. Hij houdt geregeld maatregelen tegen Moskou en steun aan Oekraïne tegen. Hij heeft al jaren ruzie met Brussel over de uitholling van de rechtsstaat, waardoor de EU miljarden aan subsidies voor Hongarije vasthoudt. Dat de regering in Boedapest niet inbindt, maakte zij vlak voor het voorzitterschap duidelijk met maatregelen tegen burgerrechtenorganisaties en media.
In de Europese verkiezingscampagne verkondigde de Hongaarse premier verder dat hij Brussel wilde "bezetten", om de EU naar radicaal-rechtse hand te zetten. En als slagzin voor het voorzitterschap koos hij voor het trumpiaanse Make Europe Great Again.
Daartoe krijgt de regering in Boedapest als EU-voorzitter meer kans. De voorzitter gaat onder meer over de agenda van de vergaderingen van EU-ministers en bemiddelt in de onderhandelingen tussen hen en het Europees Parlement. Oekraïne kan nieuwe stappen op weg naar het EU-lidmaatschap de komende maanden vergeten, gaf Boedapest al te verstaan. En nieuwe sancties voor Rusland zijn volgens diplomaten ook even niet te verwachten. Niet iedereen is er gerust op dat Hongarije zich zal opstellen als neutrale bemiddelaar, zoals een voorzitter normaliter pleegt te doen.
Toch kan Hongarije juist komend halfjaar weinig kwaad doen, hopen bezorgde EU-diplomaten. Brussel is na de Europese verkiezingen van deze maand 'demissionair' en vooral druk met het samenstellen van een nieuwe Europese Commissie, die in het najaar moet aantreden. Nieuwe wetgeving komt pas daarna, en dan zwaait Hongarije alweer bijna af.
Meer uit Buitenland
MUMBAI (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron is aangekomen in India voor een driedaags bezoek. De landen hopen een deal te sluiten over de aankoop door India van een honderdtal Dassault Rafale-gevechtsvliegtuigen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse acteur Robert Duvall is op 95-jarige leeftijd overleden. Dat meldt entertainmentwebsite TMZ, dat verwijst naar een verklaring van zijn vrouw Luciana op Facebook. Duvall speelde rollen in films als The Godfather, Apocalypse Now en To Kill a Mockingbird.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland en veertien andere westerse landen staan in een verklaring stil bij het overlijden van Aleksej Navalny twee jaar geleden. Hun regeringen pleiten daarin opnieuw voor een "grondig en transparant" onderzoek naar de omstandigheden rond de dood van de Russische oppositieleider.
4 uur geledenPYONGYANG (ANP) - Noord-Korea heeft een straat gebouwd speciaal voor de nabestaanden van militairen die zijn omgekomen tijdens de oorlog tussen Rusland en Oekraïne. Dictator Kim Jong-un was volgens het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap persoonlijk aanwezig bij de opening, samen met zijn dochter Ju Ae.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Het Amerikaanse standpunt over het Iraanse atoomprogramma "is realistischer geworden". Dit stelt een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken een dag voor de tweede onderhandelingsronde, bericht staatspersbureau IRNA.
5 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/DPA) - Op Rosenmontag zijn in verschillende Duitse steden de jaarlijkse carnavalsoptochten gehouden. Traditiegetrouw werden politieke wereldleiders bespot met karikaturen op de praalwagens.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Sinds het aantreden van Donald Trump als president is het aantal lokale politieafdelingen dat agenten levert aan immigratiedienst ICE sterk gestegen. Terwijl dit er onder Biden nog maar 135 waren, waren het er eind januari 1168, analyseerde NBC News.
6 uur geleden