Brussel zet opnieuw juridische stappen om rechtsstaat Polen
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie start opnieuw een juridische procedure tegen de Poolse regering vanwege de onafhankelijkheid van de rechtspraak in het land. Warschau krijgt twee maanden de tijd om te reageren op vragen van het dagelijks EU-bestuur over wetgeving uit december die het de regering mogelijk maakt kritische rechters te straffen.
Volgens vicevoorzitter Věra Jourová (Transparantie en Waarden) ondermijnt Warschau het werk van Poolse rechters en blijft Brussel "doorvechten voor democratie in de EU." De PiS-regering in Polen ligt al geruime tijd overhoop met de commissie over de rechtsstaat en de volgens Brussel politieke invloed op de rechtspraak.
Het gaat om een wet uit december die op 14 februari van kracht is geworden en zich richt op rechters die kritiek hebben op de hervormingen door de regering van het gerechtelijk systeem. Jourová: "Lidstaten mogen hun systeem hervormen, maar wel in lijn met Europese wetgeving. We moeten het vertrouwen hebben dat de Poolse rechters onafhankelijk handelen. Wederzijds vertrouwen is het fundament van onze interne markt."
Regering
Als de Poolse regering niet reageert op de zorgen en vragen van de commissie, dan kan Brussel naar het Europees Hof van Justitie stappen. Eerder deze maand oordeelde het hof in een andere zaak tegen Polen dat als de onafhankelijkheid van rechters niet kan worden gewaarborgd, dit kan leiden tot "ernstige schade voor de rechtsorde van de Unie".
Polen is ook verwikkeld in een procedure waardoor het zijn stemrecht in Europese raden kan kwijtraken.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD (ANP/RTR) - Bij Israëlische aanvallen op Gaza zijn woensdag doden gevallen, onder wie een journalist van nieuwszender Al Jazeera. Ten minste vier mensen kwamen om, melden lokale autoriteiten.
8 uur geledenLOS ANGELES (AFP/RTR) - 'Ketaminekoningin' Jasveen Sangha, die ketamine verkocht aan de overleden Friends-acteur Matthew Perry, is veroordeeld tot een celstraf van vijftien jaar. Volgens de rechter is Sangha schuldig aan het leveren van de drugs die de 54-jarige Perry fataal werden in oktober 2023. Sangha is een van de vijf verdachten in de zaak rond de dood van Perry.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De eerste onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Iran beginnen zaterdag in Pakistan, meldde het Witte Huis in een persconferentie. President Donald Trump stuurt een onderhandelingsteam, geleid door vicepresident JD Vance. De Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner maken ook deel uit van het team.
8 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische aanvallen op Libanon zijn woensdag zeker 254 doden gevallen en 1165 mensen gewond geraakt, meldden Libanese autoriteiten. Volgens Israël waren de aanvallen de grootste sinds het begin van de oorlog.
8 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Verenigde Staten moeten kiezen tussen een staakt-het-vuren of een voortzetting van de oorlog via Israël, schrijft de Iraanse buitenlandminister Abbas Araghchi op X over de Israëlische aanvallen op Libanon. "Het kan niet allebei hebben."
9 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - Bij Israëlische aanvallen op Libanon zijn woensdag ten minste 89 doden en 700 gewonden gevallen, meldt het Libanese Ministerie van Gezondheid. Onder de doden zouden ook twaalf hulpverleners zijn. Israël voert naar eigen zeggen de zwaarste aanvallen uit op Libanon sinds het begin van de oorlog.
11 uur geledenISLAMABAD (ANP/AFP/RTR) - Er zijn volgens de Pakistaanse premier Shehbaz Sharif meldingen van schendingen van het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran. Hij heeft er bij de landen op aangedrongen de wapenstilstand te respecteren en terughoudend te zijn.
11 uur geleden