Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brussel wil vaart achter bescherming kritische infrastructuur

Brussel wil vaart achter bescherming kritische infrastructuur

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil dat de EU-landen vaart zetten achter het beschermen van hun vitale infrastructuur tegen fysieke en cyber-aanvallen. De Russische oorlog tegen Oekraïne heeft nieuwe risico's gebracht, stelt het dagelijks EU-bestuur. "De sabotage van de Nord Stream-gaspijpleidingen en andere incidenten" maken duidelijk dat de kritische infrastructuur in de EU bedreigd wordt en actie dringend noodzakelijk is.

De commissie ziet vier sleutelsectoren die prioriteit moeten krijgen: energie, de digitale infrastructuur, transport en de ruimte. Ze wijst erop dat veel EU-landen door infrastructuur zoals pijpleidingen met elkaar zijn verbonden, en dat maakt het systeem extra kwetsbaar bij "incidenten". Daar moeten de lidstaten op voorbereid zijn en een antwoord voor klaar hebben, en in zulke gevallen moeten ze samenwerken. De commissie stelt voor dat zij hierin een sterkere ondersteunende en coördinerende rol zal spelen.

Vorige maand stelde het dagelijks EU-bestuur al voor dat de EU-landen stresstesten uitvoeren op hun kritische infrastructuur, om uit te zoeken of die bestand is tegen sabotage of terroristische aanslagen. Ze dringt er bij de regeringen op aan dat ook echt en snel te doen. De commissie wil dan een blauwdruk ontwikkelen waarin staat wie wat moet doen als er een aanval plaatsvindt, met name als er sprake is van verstoring van essentiële diensten zoals internet of energieleveranties.

Onderzeese kabels

Ook gaat de commissie een onderzoek doen naar onderzeese kabels, zei Eurocommissaris Ylva Johansson tijdens een persconferentie. De zeebodems liggen vol met internetkabels, die van essentieel strategisch en maatschappelijk belang zijn. Niet alleen de communicatie van mensen, overheden en bedrijven hangt ervan af, ook bijvoorbeeld internationaal bankverkeer. Voor een betere surveillance van onderzeese kabels zal nauwer worden samengewerkt met de NAVO, aldus Johansson.

Onder kritieke infrastructuur vallen ook bijvoorbeeld ziekenhuizen, de watervoorziening, (lucht-)havens en spoorwegen, de opslag van chemisch en nucleair materiaal, essentiële overheidsdiensten en informatienetwerken.

Commissievoorzitter Ursula von der Leyen zal het voorstel eind deze week op de tweedaagse top van EU-leiders in Brussel toelichten.

Meer uit Buitenland

Twee mannen opgepakt voor brandstichting synagoge Londen

LONDEN (ANP/AFP/RTR) - De Londense politie heeft twee verdachten gearresteerd in verband met een poging tot brandstichting bij een synagoge in Noord-Londen. Het gaat om mannen van 17 en 19 jaar oud.

15 minuten geleden
Waarschuwing voor tsunami in Japan na zware aardbeving

HASHIKAMI (ANP/AFP) - In het noorden van Japan is een tsunamiwaarschuwing uitgegeven na een zware aardbeving. Die had volgens de eerste berichten een kracht van 7.4. Er worden golven verwacht tot drie meter hoog, meldt de Japanse omroep NHK.

1 uur geleden
Bultrug Timmy weet op eigen kracht los te komen voor Duitse kust

WISMAR (ANP/DPA) - Bultrug Timmy is op eigen kracht losgekomen voor de Duitse kust. Het dier was de afgelopen weken meermaals gestrand en autoriteiten hadden hun reddingspogingen gestaakt. Zondag werd er nog een particuliere reddingsactie opgestart, maar door het stijgende water wist Timmy maandag toch op eigen kracht los te komen. Volgens het Duitse Bild blijven reddingsdiensten paraat om hem via de Noordzee naar de Atlantische Oceaan te begeleiden.

3 uur geleden
China oefent in westen Stille Oceaan in reactie op Japan

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft oorlogsschepen voor oefeningen naar het westen van de Stille Oceaan gestuurd als reactie op Japanse deelname aan grootschalige oefeningen van de Verenigde Staten, Canada, Nieuw-Zeeland, Australië, Frankrijk en de Filippijnen bij de Filippijnen.

5 uur geleden
Doden bij beschieting vermeende drugsboot in Caribisch gebied

WASHINGTON (ANP) - Drie mannen zijn om het leven gekomen bij een beschieting door het Amerikaanse leger op een drugsboot in het Caribisch gebied. Dat meldt het Amerikaanse Southern Command (SOUTHCOM) op X.

7 uur geleden
Iran dreigt met vergelding na Amerikaanse aanval op Iraans schip

TEHERAN (ANP) - Iran heeft in de nacht van zondag op maandag gedreigd met vergelding vanwege de Amerikaanse aanval op het onder Iraanse vlag varende vrachtschip Touska.

11 uur geleden
Staatsmedia: Iran gaat niet naar onderhandelingen in Pakistan

TEHERAN (ANP) - De Iraanse leiders keren zich tegen een tweede onderhandelingsronde met de Verenigde Staten, meldden staatsmedia zondagavond. Dat gebeurde enkele uren nadat de Amerikaanse president Donald Trump had aangekondigd dat er nieuwe onderhandelingen zouden plaatsvinden in Pakistan om een eind te maken aan de oorlog.

11 uur geleden