Brussel wil vaart achter bescherming kritische infrastructuur
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil dat de EU-landen vaart zetten achter het beschermen van hun vitale infrastructuur tegen fysieke en cyber-aanvallen. De Russische oorlog tegen Oekraïne heeft nieuwe risico's gebracht, stelt het dagelijks EU-bestuur. "De sabotage van de Nord Stream-gaspijpleidingen en andere incidenten" maken duidelijk dat de kritische infrastructuur in de EU bedreigd wordt en actie dringend noodzakelijk is.
De commissie ziet vier sleutelsectoren die prioriteit moeten krijgen: energie, de digitale infrastructuur, transport en de ruimte. Ze wijst erop dat veel EU-landen door infrastructuur zoals pijpleidingen met elkaar zijn verbonden, en dat maakt het systeem extra kwetsbaar bij "incidenten". Daar moeten de lidstaten op voorbereid zijn en een antwoord voor klaar hebben, en in zulke gevallen moeten ze samenwerken. De commissie stelt voor dat zij hierin een sterkere ondersteunende en coördinerende rol zal spelen.
Vorige maand stelde het dagelijks EU-bestuur al voor dat de EU-landen stresstesten uitvoeren op hun kritische infrastructuur, om uit te zoeken of die bestand is tegen sabotage of terroristische aanslagen. Ze dringt er bij de regeringen op aan dat ook echt en snel te doen. De commissie wil dan een blauwdruk ontwikkelen waarin staat wie wat moet doen als er een aanval plaatsvindt, met name als er sprake is van verstoring van essentiële diensten zoals internet of energieleveranties.
Onderzeese kabels
Ook gaat de commissie een onderzoek doen naar onderzeese kabels, zei Eurocommissaris Ylva Johansson tijdens een persconferentie. De zeebodems liggen vol met internetkabels, die van essentieel strategisch en maatschappelijk belang zijn. Niet alleen de communicatie van mensen, overheden en bedrijven hangt ervan af, ook bijvoorbeeld internationaal bankverkeer. Voor een betere surveillance van onderzeese kabels zal nauwer worden samengewerkt met de NAVO, aldus Johansson.
Onder kritieke infrastructuur vallen ook bijvoorbeeld ziekenhuizen, de watervoorziening, (lucht-)havens en spoorwegen, de opslag van chemisch en nucleair materiaal, essentiële overheidsdiensten en informatienetwerken.
Commissievoorzitter Ursula von der Leyen zal het voorstel eind deze week op de tweedaagse top van EU-leiders in Brussel toelichten.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft besloten diverse media per direct uit het Witte Huis te weren. Het gaat om CNN, Politico en MSNOW. Trump beschuldigt ze van het constant delen van "nepnieuws".
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - FBI-topman Kash Patel heeft de samenwerking met de Canadese autoriteiten deze maand deels laten stilleggen. Dat zeggen bronnen tegen de krant The New York Times. De aanleiding was onvrede over de manier waarop de Canadese omroep CBC berichtte over de aanslagen van 11 september 2001.
4 uur geledenJOÃO PESSOA (ANP/AFP) - De Braziliaanse politie heeft zondag een verdachte seriemoordenaar gearresteerd. De man wordt in verband gebracht met ten minste zestien sterfgevallen sinds mei, meldt de politie.
4 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische autoriteiten hebben de aanhouding gemeld van vijf voormalige luchtmachtofficieren. Die worden verdacht van betrokkenheid bij luchtaanvallen op burgers toen president Bashar al-Assad nog aan de macht was.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Rebeca Grynspan uit Costa Rica is koploper in de derde informele stemming om de nieuwe secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Zij stond in de tweede informele stemming ook al in de top drie. Als Grynspan gekozen wordt, wordt ze de eerste vrouw aan het hoofd van de VN. Tot dusver waren alle secretarissen-generaal man, waardoor de roep om een vrouw te benoemen luider wordt.
5 uur geledenWENEN (ANP) - Een koeltoren van een Russische kerncentrale in Koersk zou geraakt zijn door een drone. Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) laat via X weten dat het daar een melding van heeft ontvangen.
6 uur geledenPRISTINA (ANP/AFP) - Duizenden Kosovaren hebben in de hoofdstad Pristina gedemonstreerd tegen de veroordeling van oud-president Hashim Thaçi. Het Kosovotribunaal legde hem woensdag 25 jaar gevangenisstraf op voor oorlogsmisdaden tijdens de onafhankelijkheidsoorlog met Servië in de jaren 90.
6 uur geleden