Brussel wil risico's voor economische veiligheid EU aanpakken
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil de risico's voor de economische veiligheid van de EU minimaliseren. Het gaat bijvoorbeeld over energieleveringszekerheid, belangrijke technologieën en de afhankelijkheid van grondstoffen van landen die het niet zo nauw nemen met (democratische) waarden. De commissie heeft een strategisch plan opgesteld waar de EU-leiders zich volgende week op een top in Brussel over zullen buigen.
De EU zint al geruime tijd op manieren om economische veiligheidsrisico's terug te dringen, zonder al te veel beschermende maatregelen te treffen die handel en investeringen in de weg zitten. Maar de commissie vindt wel dat zou moeten worden overwogen de handel van een "beperkte en kleine set geavanceerde technologieën" met sommige derde landen te beperken. In het plan worden geen namen genoemd van landen die een mogelijk risico vormen, maar algemeen bekend is dat de EU zich vooral zorgen maakt over China en Rusland.
Het dagelijks EU-bestuur stelt ook voor een aantal al bestaande maatregelen te versterken, zoals het screenen van investeringen van buitenlandse bedrijven die belangrijke bedrijven of infrastructuur in Europa kopen. Daarnaast moet de exportcontrole op bijvoorbeeld wapens en spionage software naar vijandige landen worden aangehaald. Ook moeten Europese investeringen in het buitenland, bijvoorbeeld het uitbesteden van geavanceerde technologieën, vaker onder de loep worden gelegd, om te bepalen of die investeringen wel in het belang van de Europese veiligheid zijn.
Brussel stelt ook voor een grondige analyse uit te voeren van de grootste economische veiligheidsrisico's in de EU-landen. Die zou zich moeten richten op de toeleveringsketens inclusief energie, de beveiliging (fysiek en via cyber) van kritieke infrastructuur en technologiebeveiliging en -lekkage. Die analyse moet steeds geactualiseerd worden, stelt de commissie voor.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft de Duitse ambassadeur in het land ontboden uit protest tegen recente "anti-Iraanse activiteiten", melden staatsmedia. In München werd zaterdag gedemonstreerd tegen het Iraanse regime. Daar deden volgens schatting van de politie zo'n 250.000 mensen aan mee.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Iran wil nog steeds niet de rode lijnen van de Amerikaanse president Donald Trump erkennen, stelt diens vicepresident JD Vance. Hij zei dit tegen Fox News na nieuwe onderhandelingen tussen de landen over het indammen van het Iraanse nucleaire programma.
2 uur geledenLYON (ANP/AFP) - Zeven mensen zijn opgepakt in het onderzoek naar de fatale mishandeling van de nationalistische activist Quentin Deranque. Het Openbaar Ministerie in Lyon bevestigt dat het aantal arrestaties is opgelopen.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - Een politicus van Alternative für Deutschland (AfD) is veroordeeld voor een verkiezingsposter waarop de nazigroet wordt getoond. Een rechtbank heeft hem een boete van 11.600 euro opgelegd.
3 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP/RTR) - De eerste dag van onderhandelingen tussen Oekraïne en Rusland in het Zwitserse Genève is voorbij, meldt de Oekraïense hoofdonderhandelaar. Ze praten woensdag verder, opnieuw onder bemiddeling van de Verenigde Staten.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - In Teheran hebben de Iraanse autoriteiten een herdenkingsceremonie gehouden voor de duizenden mensen die omkwamen bij de protesten in dat land de afgelopen weken. De herdenking werd gehouden in de Imam Khomeini Mosalla-moskee, het grootste islamitische gebedshuis in Teheran. Tijdens de herdenking waren nationalistische liederen te horen en werd "dood aan Amerika" en "dood aan Israël" geroepen.
5 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Buitenlandminister Gideon Saar neemt donderdag namens Israël deel aan de eerste bijeenkomst van de zogenoemde Vredesraad van Donald Trump. Landen die deelnemen aan die onlangs opgerichte organisatie van de Amerikaanse president, komen in Washington samen.
6 uur geleden