Brussel wil risico's voor economische veiligheid EU aanpakken
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil de risico's voor de economische veiligheid van de EU minimaliseren. Het gaat bijvoorbeeld over energieleveringszekerheid, belangrijke technologieën en de afhankelijkheid van grondstoffen van landen die het niet zo nauw nemen met (democratische) waarden. De commissie heeft een strategisch plan opgesteld waar de EU-leiders zich volgende week op een top in Brussel over zullen buigen.
De EU zint al geruime tijd op manieren om economische veiligheidsrisico's terug te dringen, zonder al te veel beschermende maatregelen te treffen die handel en investeringen in de weg zitten. Maar de commissie vindt wel dat zou moeten worden overwogen de handel van een "beperkte en kleine set geavanceerde technologieën" met sommige derde landen te beperken. In het plan worden geen namen genoemd van landen die een mogelijk risico vormen, maar algemeen bekend is dat de EU zich vooral zorgen maakt over China en Rusland.
Het dagelijks EU-bestuur stelt ook voor een aantal al bestaande maatregelen te versterken, zoals het screenen van investeringen van buitenlandse bedrijven die belangrijke bedrijven of infrastructuur in Europa kopen. Daarnaast moet de exportcontrole op bijvoorbeeld wapens en spionage software naar vijandige landen worden aangehaald. Ook moeten Europese investeringen in het buitenland, bijvoorbeeld het uitbesteden van geavanceerde technologieën, vaker onder de loep worden gelegd, om te bepalen of die investeringen wel in het belang van de Europese veiligheid zijn.
Brussel stelt ook voor een grondige analyse uit te voeren van de grootste economische veiligheidsrisico's in de EU-landen. Die zou zich moeten richten op de toeleveringsketens inclusief energie, de beveiliging (fysiek en via cyber) van kritieke infrastructuur en technologiebeveiliging en -lekkage. Die analyse moet steeds geactualiseerd worden, stelt de commissie voor.
Meer uit Buitenland
BELGRADO (ANP/AFP/DPA) - Tienduizenden mensen zijn in de Servische hoofdstad Belgrado de straat opgegaan om nieuwe verkiezingen te eisen. Deelnemers scandeerden "de studenten winnen", de strijdkreet van hun protestbeweging. Die was ook te zien op spandoeken, kleding en stickers.
38 minuten geledenRWAMPARA (ANP) - Het Internationale Rode Kruis schrijft dat drie Congolese vrijwilligers van de hulporganisatie zijn overleden, vermoedelijk aan de gevolgen van ebola. Dat wordt op X gemeld, in een bericht dat door de Nederlandse afdeling van het Rode Kruis is gedeeld.
1 uur geledenGAZA/BEIROET (ANP/RTR) - In Zuid-Libanon en in Gaza zijn nieuwe doden gemeld na Israëlische aanvallen: vijf burgers in Libanon en vijf politieagenten en een 13-jarige Palestijnse jongen in Gaza.
4 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky betoogt dat zijn land een volwaardig EU-lidmaatschap verdient. Hij deed dat in zijn dagelijkse toespraak, nadat de Duitse bondskanselier Friedrich Merz voor een tijdelijke tussenvorm had gepleit waarin het Oost-Europese land nog geen stemrecht zou krijgen.
5 uur geledenDHAKA (ANP/AFP) - Een mazelenepidemie in Bangladesh heeft tot dusver aan meer dan vijfhonderd kinderen het leven gekost, waarmee het een van de dodelijkste uitbraken in decennia is in het land.
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De internationale druk op de ultranationalistische Israëlische minister Itamar Ben-Gvir neemt toe. Na Italië roept ook Frankrijk de EU op om sancties tegen hem uit te vaardigen.
6 uur geledenTEHERAN/DOHA (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse toponderhandelaar Mohammad Bagher Ghalibaf heeft beklemtoond dat Iran als natie rechten heeft en dat die niet worden opgegeven. Hij zei dit in Teheran tegen de Pakistaanse bemiddelaar, legerchef veldmaarschalk Asim Munir. Bagher Ghalibaf zei ook dat Iran veel harder terugslaat dan in maart indien de VS weer aanvallen beginnen. Pakistan bemiddelt tussen de VS en Iran over een vredesakkoord of wapenstilstand.
7 uur geleden