Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brussel wil risico's voor economische veiligheid EU aanpakken

Brussel wil risico's voor economische veiligheid EU aanpakken

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil de risico's voor de economische veiligheid van de EU minimaliseren. Het gaat bijvoorbeeld over energieleveringszekerheid, belangrijke technologieën en de afhankelijkheid van grondstoffen van landen die het niet zo nauw nemen met (democratische) waarden. De commissie heeft een strategisch plan opgesteld waar de EU-leiders zich volgende week op een top in Brussel over zullen buigen.

De EU zint al geruime tijd op manieren om economische veiligheidsrisico's terug te dringen, zonder al te veel beschermende maatregelen te treffen die handel en investeringen in de weg zitten. Maar de commissie vindt wel dat zou moeten worden overwogen de handel van een "beperkte en kleine set geavanceerde technologieën" met sommige derde landen te beperken. In het plan worden geen namen genoemd van landen die een mogelijk risico vormen, maar algemeen bekend is dat de EU zich vooral zorgen maakt over China en Rusland.

Het dagelijks EU-bestuur stelt ook voor een aantal al bestaande maatregelen te versterken, zoals het screenen van investeringen van buitenlandse bedrijven die belangrijke bedrijven of infrastructuur in Europa kopen. Daarnaast moet de exportcontrole op bijvoorbeeld wapens en spionage software naar vijandige landen worden aangehaald. Ook moeten Europese investeringen in het buitenland, bijvoorbeeld het uitbesteden van geavanceerde technologieën, vaker onder de loep worden gelegd, om te bepalen of die investeringen wel in het belang van de Europese veiligheid zijn.

Brussel stelt ook voor een grondige analyse uit te voeren van de grootste economische veiligheidsrisico's in de EU-landen. Die zou zich moeten richten op de toeleveringsketens inclusief energie, de beveiliging (fysiek en via cyber) van kritieke infrastructuur en technologiebeveiliging en -lekkage. Die analyse moet steeds geactualiseerd worden, stelt de commissie voor.

Meer uit Buitenland

Twaalf buitenlandse slachtoffers treinramp Spanje geïdentificeerd

URDA (ANP/AFP) - In Spanje zijn nog eens tien buitenlandse slachtoffers van het treinongeluk van vorige week geïdentificeerd. Vier van hen kwamen uit de Verenigde Staten en de anderen uit Canada, Japan, Argentinië, Mexico, Tunesië en Tsjechië. Eerder werden de identiteiten van een Frans en een Portugees slachtoffer vastgesteld.

3 uur geleden
Humanitaire operatie Olesjky afgerond, bestand ten einde

OLESJKY (ANP/AFP) - Het staakt-het-vuren dat de afgelopen dagen om humanitaire redenen van kracht was rond de Oekraïense stad Olesjky, is zoals gepland beëindigd. Dat verklaarde de Oekraïense ombudsman voor de mensenrechten Dmytro Loebinets zondagavond. Rusland meldde eerder al de humanitaire operatie te hebben afgerond.

4 uur geleden
Amnesty waarschuwt voor humanitaire ramp komende winter Oekraïne

KYIV (ANP) - Amnesty International zegt dat komende winter een nieuwe humanitaire ramp dreigt in Oekraïne. Russische autoriteiten, waaronder president Vladimir Poetin, kondigden eerder aan de energie-infrastructuur in Oekraïne opzettelijk te zullen aanvallen. De mensenrechtenorganisatie verwacht dat dit grote problemen zal veroorzaken voor burgers in het land.

4 uur geleden
Oekraïense app gehackt die voor Russische aanvallen waarschuwt

KYIV (ANP/AFP) - Een officiële app die door Oekraïners wordt gebruikt om op de hoogte te blijven van dreigende Russische luchtaanvallen, is gehackt. Dat bevestigt een woordvoerder van de Oekraïense luchtmacht zondagavond.

7 uur geleden
Zelensky staat open voor directe gesprekken met Poetin in Turkije

ISTANBUL (ANP/DPA) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is bereid de Russische president Vladimir Poetin te ontmoeten voor rechtstreekse gesprekken in Turkije. Dat zei hij zondag in een interview met de zender CNN Türk. "We zijn er klaar voor", antwoordde Zelensky op de vraag of hij bereid zou zijn Poetin in Turkije te ontmoeten.

7 uur geleden
Iran: explosies op 2 tankers in Straat van Hormuz door zeemijnen

TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse Islamitische Revolutionaire Garde (IRG) heeft verklaard dat op twee tankers explosies hebben plaatsgevonden nadat ze in de Straat van Hormuz op zeemijnen waren gevaren. Een van de schepen, een supertanker, staat in brand. Dat melden Iraanse staatsmedia, waaronder persbureau IRNA.

8 uur geleden
Democratische afgevaardigde steunt Republikein Rogers in Michigan

LANSING (ANP/BLOOMBERG) - Afgevaardigde Haley Stevens, die de Democratische voorverkiezing voor een Senaatszetel namens de Amerikaanse staat Michigan verloor, heeft haar steun uitgesproken voor de Republikeinse kandidaat Mike Rogers. Hiermee is de breuk met de Democratische kandidaat Abdul El-Sayed definitief.

10 uur geleden