Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brussel wil risico's voor economische veiligheid EU aanpakken

Brussel wil risico's voor economische veiligheid EU aanpakken

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil de risico's voor de economische veiligheid van de EU minimaliseren. Het gaat bijvoorbeeld over energieleveringszekerheid, belangrijke technologieën en de afhankelijkheid van grondstoffen van landen die het niet zo nauw nemen met (democratische) waarden. De commissie heeft een strategisch plan opgesteld waar de EU-leiders zich volgende week op een top in Brussel over zullen buigen.

De EU zint al geruime tijd op manieren om economische veiligheidsrisico's terug te dringen, zonder al te veel beschermende maatregelen te treffen die handel en investeringen in de weg zitten. Maar de commissie vindt wel dat zou moeten worden overwogen de handel van een "beperkte en kleine set geavanceerde technologieën" met sommige derde landen te beperken. In het plan worden geen namen genoemd van landen die een mogelijk risico vormen, maar algemeen bekend is dat de EU zich vooral zorgen maakt over China en Rusland.

Het dagelijks EU-bestuur stelt ook voor een aantal al bestaande maatregelen te versterken, zoals het screenen van investeringen van buitenlandse bedrijven die belangrijke bedrijven of infrastructuur in Europa kopen. Daarnaast moet de exportcontrole op bijvoorbeeld wapens en spionage software naar vijandige landen worden aangehaald. Ook moeten Europese investeringen in het buitenland, bijvoorbeeld het uitbesteden van geavanceerde technologieën, vaker onder de loep worden gelegd, om te bepalen of die investeringen wel in het belang van de Europese veiligheid zijn.

Brussel stelt ook voor een grondige analyse uit te voeren van de grootste economische veiligheidsrisico's in de EU-landen. Die zou zich moeten richten op de toeleveringsketens inclusief energie, de beveiliging (fysiek en via cyber) van kritieke infrastructuur en technologiebeveiliging en -lekkage. Die analyse moet steeds geactualiseerd worden, stelt de commissie voor.

Meer uit Buitenland

Macron waarschuwt voor doorgaande dreiging van Hamas

SHARM-EL-SHEIKH (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft gewaarschuwd voor een doorgaande dreiging van Hamas na het tekenen van een akkoord voor een staakt-het-vuren in Gaza.

26 minuten geleden
Doden door instorten mijn in Venezuela

EL CALLAO (ANP) - Door het instorten van een mijn in de Venezolaanse plaats El Callao in de staat Bolívar zijn maandag zeker veertien mensen om het leven gekomen. Dat melden plaatselijke media, waaronder La Prensa de Monagas.

27 minuten geleden
Gevluchte president van Madagaskar laat van zich horen

NAIROBI (ANP/RTR) - De gevluchte president van Madagaskar, Andry Rajoelina, heeft gezegd dat hij naar een veilige plek moest vertrekken om zijn leven te beschermen. Hij verdween plotseling uit de openbaarheid in de voormalige Franse kolonie na weken van protesten door jongeren die zijn aftreden eisten.

5 uur geleden
Trump verlaat 'vredestop' Gaza na tekenen akkoord

SHARM-EL-SHEIKH (ANP/DPA) - Krap drie uur na aankomst in Sharm-el-Sheikh voor een in allerijl ingelaste top over de toekomst van Gaza, is Donald Trump weer vertrokken uit de Egyptische badplaats. De Amerikaanse president ondertekende daar het vredesplan dat onder druk van de VS tot stand is gekomen.

7 uur geleden
Al-Sisi: Trump verdient hoogste Egyptische onderscheiding

SHARM-EL-SHEIKH (ANP) - Donald Trump zou voor zijn rol in de totstandkoming van het Gazabestand de Orde van de Nijl moeten krijgen. Dat zegt de Egyptische president en medeorganisator van de vredestop in Sharm-el-Sheikh, Abdel Fattah al-Sisi. Die hoogste onderscheiding in Egypte - een ridderorde - wordt volgens al-Sisi slechts toegekend aan "staatshoofden of zij die grootse verdiensten leveren aan de mensheid".

8 uur geleden
Trump spreekt van 'nieuwe dag' voor Gaza, na tekenen akkoord

SHARM-EL-SHEIKH (ANP) - "Dit is de dag waar mensen in de regio en over de gehele wereld naartoe hebben gewerkt, voor hebben geijverd, op hebben gehoopt en voor hebben gebeden." Met die woorden huldigt de Amerikaanse president Donald Trump het tekenen van het Amerikaanse vredesplan voor Gaza, maandagavond in Egypte.

8 uur geleden
Venezuela sluit ambassades in Noorwegen en Australië

CARACAS (ANP/RTR/AFP) - Venezuela heeft zijn ambassades in Noorwegen en Australië gesloten. Tegelijkertijd opent het land ambassades in Burkina Faso en Zimbabwe. Dat meldt de Venezolaanse overheid, die eraan toevoegt dat het gaat om een "strategische herindeling van middelen". Volgens persbureau Reuters zou het gaan om een poging de banden met Burkina Faso en Zimbabwe aan te halen.

8 uur geleden