Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brussel wil relatie met VS onder Biden nieuw leven inblazen

Brussel wil relatie met VS onder Biden nieuw leven inblazen

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie grijpt de aanstaande machtswisseling in de Verenigde Staten aan om de banden tussen de twee traditionele bondgenoten weer aan te halen. "Als het transatlantische partnerschap sterk is, dan zijn de EU en de VS ook sterker. Het is tijd om het contact te herstellen", zegt Europees Commissievoorzitter Ursula von der Leyen.

Onder president Donald Trump zijn de betrekkingen tussen Brussel en Washington verzuurd. De verkiezingsoverwinning van de Democraat Joe Biden en zijn vicepresident Kamala Harris, een nieuwe geopolitieke en economische realiteit en een "meer assertieve en bekwame" EU, bieden een uitgelezen kans om de internationale samenwerking nieuw leven in te blazen, stelt Brussel.

De commissie stelt vier beleidsterreinen voor om samen op te trekken: gezondheid, inclusief bestrijding van de Covid-19-pandemie, klimaatverandering en verduurzaming, handel en versterking van de democratie.

Wereldgezondheidsorganisatie

Brussel wil samen met Washington werken aan de ontwikkeling en distributie van coronavaccins, tests en behandelingen, en de handel in noodzakelijke medische goederen reguleren. Ook hoopt de commissie op Amerikaanse inzet om de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) te versterken. President Trump trok de VS in juli terug uit de WHO.

Ook stelt de commissie voor dat de VS en EU zich in een gezamenlijke verklaring committeren aan het bereiken van klimaatneutraliteit in 2050 op beide continenten. De EU-leiders hebben die afspraak al in de Green Deal vastgelegd. Biden heeft zich al voorstander verklaard van netto nul CO2-uitstoot over dertig jaar.

Handelsrelatie herstellen

De handelsrelatie tussen EU en VS moet ook weer worden hersteld, door bestaande bilaterale conflicten op te lossen. Brussel wil een Europees-Amerikaanse Handels- en Technologieraad opzetten en een leidende rol met de VS in het hervormen van de Wereldhandelsorganisatie (WTO). Ook moet er "een dialoog" komen over de aanpak van belastingontwijking door onlineplatforms en grote ICT-bedrijven.

Ten slotte zoekt de commissie naar samenwerking met Washington om de opkomst van autoritaire regimes, mensenrechtenschending en corruptie te bestrijden.

Concrete voorstellen

Volgens EU-buitenlandchef Josep Borrell stuurt de EU een sterk signaal met concrete voorstellen. "Laten we vooruit- en niet terugkijken."

EU-president Charles Michel heeft Biden namens de EU-regeringen al uitgenodigd voor een top in de eerste helft van volgend jaar. Dat kan dan worden gecombineerd met een bezoek aan de NAVO.

Meer uit Buitenland

Bill Clinton noemt situatie in Minneapolis afschuwelijk

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse oud-president Bill Clinton noemt de aanpak van de protesten tegen immigratiedienst ICE en de dodelijke schietpartijen in Minneapolis "afschuwelijk". "Tijdens ons leven maken we slechts enkele momenten mee waarop de besluiten die we nemen, de acties die we ondernemen, onze geschiedenis voor jaren zullen bepalen. Dit is daar een van", schreef hij op X.

29 minuten geleden
Noordzeelanden willen gezamenlijke windmolenparken bouwen

HAMBURG (ANP) - Landen moeten samen een windmolenpark kunnen bouwen in de Noordzee, met aansluitingen naar meerdere landen. Dat spreken de energieministers van België, Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Ierland, Luxemburg, Nederland, Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk maandag af op een internationale top over de Noordzee in Hamburg.

2 uur geleden
Voormalige premier Zuid-Korea Lee Hae-chan overleden

HO CHI MINH-STAD (ANP/AFP) - De Zuid-Koreaanse oud-premier Lee Hae-chan is overleden tijdens een bezoek aan Vietnam. De 73-jarige politicus stierf aan de gevolgen van een hartaanval.

3 uur geleden
Elf doden bij aanval op Mexicaans voetbalveld

SALAMANCA (ANP/AFP) - Bij een gewapende aanval op een voetbalveld in de Mexicaanse stad Salamanca zijn zondag zeker 11 mensen omgekomen. Twaalf anderen liepen schotwonden op, melden lokale autoriteiten.

4 uur geleden
Interim-president Venezuela: klaar met orders uit Washington

CARACAS (ANP) - Waarnemend president van Venezuela Delcy Rodríguez heeft zondag aangegeven dat ze genoeg heeft van bevelen uit de Verenigde Staten. Daarmee verwees ze naar de druk die Washington op Venezuela uitoefent sinds de gevangenneming van Nicolás Maduro.

5 uur geleden
Meer politieke gevangenen vrijgelaten in Venezuela

CARACAS (ANP) - In Venezuela zijn zondag 104 politieke gevangenen vrijgelaten. Eerder had de non-gouvernementele organisatie Foro Penal al melding gemaakt van zo'n 80 vrijgelaten gevangenen, met de hoop dat er meer zouden volgen.

6 uur geleden
Doden en veel vermisten bij veerongeluk op de Filipijnen

MANILLA (ANP) - Zeker zeven mensen zijn omgekomen toen een veerboot voor de kust van de zuid-Filipijnse provincie Basilan kapseisde. De kustwacht wist volgens lokale media 215 opvarenden te redden, maar 144 personen worden nog vermist.

6 uur geleden