Brussel wil relatie met VS onder Biden nieuw leven inblazen
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie grijpt de aanstaande machtswisseling in de Verenigde Staten aan om de banden tussen de twee traditionele bondgenoten weer aan te halen. "Als het transatlantische partnerschap sterk is, dan zijn de EU en de VS ook sterker. Het is tijd om het contact te herstellen", zegt Europees Commissievoorzitter Ursula von der Leyen.
Onder president Donald Trump zijn de betrekkingen tussen Brussel en Washington verzuurd. De verkiezingsoverwinning van de Democraat Joe Biden en zijn vicepresident Kamala Harris, een nieuwe geopolitieke en economische realiteit en een "meer assertieve en bekwame" EU, bieden een uitgelezen kans om de internationale samenwerking nieuw leven in te blazen, stelt Brussel.
De commissie stelt vier beleidsterreinen voor om samen op te trekken: gezondheid, inclusief bestrijding van de Covid-19-pandemie, klimaatverandering en verduurzaming, handel en versterking van de democratie.
Wereldgezondheidsorganisatie
Brussel wil samen met Washington werken aan de ontwikkeling en distributie van coronavaccins, tests en behandelingen, en de handel in noodzakelijke medische goederen reguleren. Ook hoopt de commissie op Amerikaanse inzet om de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) te versterken. President Trump trok de VS in juli terug uit de WHO.
Ook stelt de commissie voor dat de VS en EU zich in een gezamenlijke verklaring committeren aan het bereiken van klimaatneutraliteit in 2050 op beide continenten. De EU-leiders hebben die afspraak al in de Green Deal vastgelegd. Biden heeft zich al voorstander verklaard van netto nul CO2-uitstoot over dertig jaar.
Handelsrelatie herstellen
De handelsrelatie tussen EU en VS moet ook weer worden hersteld, door bestaande bilaterale conflicten op te lossen. Brussel wil een Europees-Amerikaanse Handels- en Technologieraad opzetten en een leidende rol met de VS in het hervormen van de Wereldhandelsorganisatie (WTO). Ook moet er "een dialoog" komen over de aanpak van belastingontwijking door onlineplatforms en grote ICT-bedrijven.
Ten slotte zoekt de commissie naar samenwerking met Washington om de opkomst van autoritaire regimes, mensenrechtenschending en corruptie te bestrijden.
Concrete voorstellen
Volgens EU-buitenlandchef Josep Borrell stuurt de EU een sterk signaal met concrete voorstellen. "Laten we vooruit- en niet terugkijken."
EU-president Charles Michel heeft Biden namens de EU-regeringen al uitgenodigd voor een top in de eerste helft van volgend jaar. Dat kan dan worden gecombineerd met een bezoek aan de NAVO.
Meer uit Buitenland
NAQURA (ANP/AFP) - Afgevaardigden van Israël en Libanon hebben in het VN-hoofdkwartier in Naqura, aan de grens van Libanon met Israël, met elkaar gesproken. Volgens Israël was de sfeer "positief". De Libanese premier Nawaf Salam heeft beklemtoond dat het onderhoud onderdeel was van gesprekken over een afgelopen jaar overeengekomen staakt-het-vuren. "We zijn nog niet aan vredesgesprekken toe", zei Salam. Hij erkent dat economische banden met Israël voor Libanon goed kunnen zijn, maar daar zijn we volgens hem nog ver van.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Ook niet-NAVO-landen Australië en Nieuw-Zeeland springen bij om Oekraïne aan noodzakelijke Amerikaanse wapens te helpen. De twee landen hebben toegezegd bij te dragen aan het zogeheten PURL-inkoopprogramma, zegt NAVO-topman Mark Rutte.
6 uur geledenNEW ORLEANS (ANP) - Het Amerikaanse Homeland Security is begonnen met een grote operatie in New Orleans om migranten op te pakken. Tientallen en mogelijk honderden agenten worden de komende weken naar de stad in de zuidelijke staat Louisiana gestuurd.
6 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft de Russische Droezjba-oliepijplijn aangevallen, meldt onder meer The Kyiv Independent op basis van ingewijden. De aanval zou hebben plaatsgevonden in de regio Tambov, enkele honderden kilometers ten zuidoosten van Moskou.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie ziet een gezamenlijke EU-lening als enige alternatief voor een reparatielening aan Oekraïne op basis van de bevroren Russische tegoeden. Dat staat in een concreet voorstel voor het financieren van Oekraïne in 2026 en 2027.
8 uur geledenGENÈVE (ANP) - Volker Türk, de mensenrechtenchef van de Verenigde Naties, zegt dat de onderdrukking in Oeganda toeneemt in aanloop naar de verkiezingen van volgende maand. Nederland sloot in september een overeenkomst met dat Afrikaanse land over het opzetten van een opvangcentrum voor migranten die door Nederland worden uitgezet.
8 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland heeft woensdag de eerste delen in gebruik genomen van een raketafweersysteem van Israëlische makelij. Het Arrow 3-schild beschermt ook Israël, eerder dit jaar bijvoorbeeld nog tegen Iraanse raketten.
8 uur geleden