Brussel wil met plan veto over Russische tegoeden omzeilen
BRUSSEL (ANP) - EU-landen willen voor de EU-top van volgende week een besluit nemen om de bevroren Russische tegoeden voor onbepaalde tijd te bevriezen. Nu moeten alle 27 lidstaten hier elke zes maanden opnieuw mee instemmen. De Europese Commissie wil daar een einde aan maken via een noodbevoegdheid, die kan worden gebruikt bij een crisis of dreigend economisch risico voor de EU.
Via die bevoegdheid is er geen unanimiteit nodig voor een besluit, maar een gekwalificeerde meerderheid. Dat komt grofweg neer op instemming van 15 van de 27 lidstaten. Een mogelijk veto van Hongarije wordt daarmee omzeild.
De Commissie wil de bevroren tegoeden gebruiken als onderpand voor een lening aan Oekraïne. Omdat de lidstaten daarmee een financieel risico lopen, willen zij de zekerheid dat die bevroren tegoeden onbeperkt bevroren blijven. Nu is het elk halfjaar weer afwachten of de sancties tegen Rusland, waaronder de bevroren tegoeden nu vallen, wel worden verlengd. Hongarije dreigt regelmatig met een veto.
België
De bevroren Russische tegoeden zitten nu nog in de EU-sanctiepakketten tegen Rusland. De Commissie wil dit onderdeel via een beroep op die noodbevoegdheid, artikel 122 van het Europees Verdrag, eruit halen.
Dat voorstel wordt momenteel door de ambassadeurs van de EU-lidstaten besproken, bevestigen EU-bronnen. Het streven is om voor de EU-top van volgende week donderdag eens te worden. Op die top van regeringsleiders moet een besluit worden genomen over het gebruik van bevroren Russische tegoeden voor een lening aan Oekraïne. Bij EU-lidstaten leeft de hoop dat met duurzaam bevroren tegoeden de eventuele tegenstand wordt weggenomen.
België is nog steeds tegen, heeft de Belgische premier Bart De Wever woensdag herhaald.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - In New York is de herdenking begonnen van de aanslagen op het World Trade Center van 11 september 2001. Alle nog levende oud-presidenten en de huidige vicepresident JD Vance waren daarbij aanwezig. President Donald Trump ontbrak. Volgens The New York Times was hij aanvankelijk wel van plan om te komen, maar veranderde hij zijn plannen toen bleek dat hij geen toespraak mocht houden.
5 minuten geledenOSLO (ANP) - De Noorse prinses Astrid is vrijdag op 94-jarige leeftijd overleden. Dat meldt het Noorse hof. Astrid was de oudere zus van de onlangs overleden koning Harald.
18 minuten geledenPERIM (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's hebben het Jemenitische eiland Perim in de zeestraat Bab al-Mandeb veroverd, meldden Jemenitische regeringsbronnen en ooggetuigen aan internationale persbureaus. Daardoor controleren ze nu vrijwel al het gebied rondom die belangrijke zeestraat.
1 uur geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal schat dat ruim 4,1 miljard euro nodig is voor de wederopbouw van het door overstromingen getroffen gebied in het land. Door het natuurgeweld van eind augustus zijn in Nepal zeker 1385 doden gevallen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er gaat nog eens 6,1 miljard euro vanuit de EU naar Oekraïne voor de aanschaf van defensiematerieel, zoals drones, raketten en munitie. Dat melden de Eurocommissaris voor Defensie Andrius Kubilius en voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen vrijdag.
2 uur geledenMANILLA (ANP/AFP/RTR) - Op de uitgebrande veerboot in de Filipijnen zijn meerdere lichamen gevonden. De kustwacht wil nog niet zeggen om hoeveel personen het gaat. Het dodental staat al op vijf.
2 uur geledenSANAA (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's zijn verder opgerukt in Jemen. De groepering heeft nu de zeestraat Bab al-Mandeb bereikt, aldus twee Jemenitische overheidsbronnen. Die zeestraat is sinds de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz belangrijk voor het vervoer van olie uit Saudi-Arabië.
4 uur geleden