Brussel wil klimaatregels voor boeren veel verder versoepelen
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil boeren verder tegemoetkomen en klimaatregels voor de landbouw versoepelen. Een aantal voorschriften wordt vrijwillig, als het aan de commissie ligt. Boeren zouden niet langer hoeven te vrezen EU-subsidies te verliezen als ze niet aan klimaatvoorwaarden voldoen. EU-landen kunnen vaker en meer uitzonderingen maken en controles worden verminderd.
De Europese Unie probeert de landbouw, waarin ze nog altijd een groot deel van haar budget steekt, de laatste jaren in een klimaat- en milieuvriendelijker richting te sturen. Maar dat gaat boeren te hard. Onder druk van hun protesten en de naderende Europese verkiezingen zijn de afgelopen maanden al meerdere concessies gedaan. Zeker de centrumrechtse partijen die zijn verenigd in de EVP van commissievoorzitter Ursula von der Leyen nemen het voor de boeren op en nemen afstand van het ambitieuze klimaatbeleid dat de commissie tot dusver voerde.
Boeren hoeven niet langer gewassen af te wisselen, stelt de commissie voor. Ze kunnen in plaats daarvan ook verschillende gewassen telen. Ook zou de eis, al eerder opgeschort, vervallen om een deel van hun landbouwgrond braak te laten liggen. Dat kunnen boeren wel vrijwillig doen, om aanspraak te maken op aanvullende subsidies.
Crisis
Ook de zogeheten kalenderlandbouw zou minder dwingend worden. Als aardappels nog niet oogstrijp zijn, terwijl de boer eigenlijk al een nieuw gewas zou moeten planten om bijvoorbeeld stikstof op te nemen, dan kan hij zich gemakkelijker beroepen op overmacht. Middelgrote en kleine boeren, twee derde van het totaal, worden ontslagen van controles en eventuele straffen voor de klimaatregels die bij hun EU-subsidies horen.
Klimaatvoorvechters reageerden de afgelopen dagen al woedend op de plannen van de commissie. Maar die beklemtoont dat het "crisis" is in de landbouw. Tot voor kort benadrukte het dagelijks bestuur van de EU, ook klimaatcommissaris Wopke Hoekstra, juist dat de landbouw meer zou moeten bijdragen aan de strijd tegen klimaatverandering. De commissie bezweert dat de versoepelingen niet ten koste gaan van de Europese klimaatdoelen. Boeren zouden bijvoorbeeld uit eigen beweging, zonder dwang, ook willen verduurzamen.
De EU-landen en het Europees Parlement moeten nog instemmen met het gros van de voorstellen van de commissie. Dat moet volgende maand gebeuren, nog net voor het parlement opbreekt en opgaat naar de Europese verkiezingen. Land- en tuinbouworganisatie LTO Nederland was vrijdagavond niet bereikbaar voor commentaar.
Meer uit Financieel
CHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - Hamburgerketen McDonald's heeft in het afgelopen kwartaal meer omzet behaald doordat klanten bij een bezoek gemiddeld meer uitgaven. De fastfoodketen profiteerde van acties en prijsverlagingen om meer klanten aan te trekken die op de kosten letten.
44 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Chinese webwinkel Shein, bekritiseerd in Frankrijk wegens de verkoop van sekspoppen die op kinderen lijken, opende woensdag zijn allereerste fysieke winkel ter wereld in Parijs. De opening vond plaats onder strenge bewaking van oproerpolitie bij het luxe warenhuis tegenover het stadhuis van Parijs. Kinderrechtenactivisten protesteerden daar tegen de komst van de winkel.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Energieleverancier Eneco neemt Gulf Gas + Power over. Dat bedrijf levert energie aan Nederlandse midden- en kleinbedrijven (mkb'ers) en heeft meer dan 30.000 klanten. Eneco en Gulf Gas + Power melden geen financiële details over de overname.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Met duizend extra medewerkers, extra busjes, uitgebreidere sorteercentra en meer bezorgdagen denkt PostNL klaar te zijn voor de drukke feestdagenperiode. In aanloop naar Black Friday, gevolgd door Sinterklaas, de kerstdagen en nieuwjaar, bezorgen bedrijven als PostNL en DHL ieder jaar miljoenen extra pakketten en poststukken.
3 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Google heeft een schikking getroffen met de maker van de populaire game Fortnite, Epic Games. Het voorstel moet een einde maken aan de rechtszaak die Epic Games in 2020 aanspande.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil dat hogesnelheidstreinen tussen EU-landen flink sneller gaan rijden, wat uren verschil in de reistijd moet opleveren. Dat staat in een actieplan voor hogesnelheidslijnen dat de Europese Commissie woensdag presenteert.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP/RTR) - De druk op autofabrikanten neemt toe. Bij Nissan leidt een tekort aan chips tot productiebeperkingen, terwijl BMW en Toyota lagere winstmarges rapporteren door internationale handelsmaatregelen en felle concurrentie.
4 uur geleden