Brussel wil informatiesysteem arriverende reizigers verbeteren
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie stelt voor het informatiesysteem over reizigers die de Schengenzone binnenkomen te versterken. De verbeterde zogenoemde Advance Passenger Information (API) moet het gemakkelijker maken voor bijvoorbeeld de Koninklijke Marechaussee op Schiphol om voor aankomst te checken wie er in aantocht zijn en of er mogelijke veiligheidsrisico’s zijn.
De nieuwe regels moeten niet alleen de strijd tegen zware criminaliteit en terrorisme binnen de EU versterken maar ook illegale migratie helpen terugdringen, stelt de commissie. Het verzamelen van paspoort- en reisgegevens van passagiers die aan boord van een vliegtuig of schip zitten van buiten Europa, zoals de naam, nationaliteit en de reisroute, wordt verplicht.
Het API-systeem wordt gestandaardiseerd en geautomatiseerd in de hele EU. De API-data moeten aan het eind van de instapcontroles door de vervoersmaatschappij elektronisch worden doorgestuurd naar de nationale autoriteiten van het land van bestemming. Dat zal gaan gebeuren via een nieuw Europees, beveiligd systeem dat uiterlijk 2026 moet zijn ontwikkeld, waarna het twee jaar later moet zijn ingevoerd. De gegevens worden alleen doorgestuurd, niet opgeslagen.
Vreemdelingenwet 2000
In Nederland verwerkt het API-Centrum van de Koninklijke Marechaussee op Schiphol de aangeleverde passagiersgegevens volgens de Vreemdelingenwet 2000.
API is niet hetzelfde als PNR (Passenger Name Record), waarin de gegevens van reizigers bij de reservering en check-in van iedere luchtvaartpassagier worden vastgelegd, ook binnen de EU.
Schengen bestaat uit 22 EU-landen plus Liechtenstein, Noorwegen, IJsland en Zwitserland.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Zo'n honderd mensen lopen donderdagavond een mars van Utrecht Centraal naar het Domplein voor de slachtoffers van de Israëlische aanvallen op Libanon. Op het Domplein wordt een wake gehouden.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Hackers hebben bij de aanval op ChipSoft, een belangrijk softwarebedrijf voor de zorg, patiëntgegevens gestolen, waaronder medische gegevens. Dat laat het bedrijf donderdag weten.
6 uur geledenASSEN (ANP) - De advocaten van de 37-jarige Douglas Chesley W. hebben de rechtbank in Assen donderdag gevraagd akkoord te gaan met procesafspraken. W. is een van de verdachten in de zaak over de roof van Roemeense kunstschatten uit het Drents Museum. Hij heeft de afspraken met het Openbaar Ministerie gemaakt.
10 uur geledenBOEKAREST (ANP) - De Roemeense kunstschatten die begin 2025 werden gestolen uit het Drents Museum in Assen zullen snel weer te zien zijn in Roemenië. Het Roemeense ministerie van Cultuur heeft aangekondigd dat de gouden helm van Cotofenesti en de twee Dacische armbanden dinsdag worden gepresenteerd in het Nationaal Historisch Museum in Boekarest.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rotterdam Airport en Eindhoven Airport hebben toch natuurvergunningen nodig, heeft de rechter bepaald. Het kabinet vond enkele jaren geleden dat dat niet nodig was, maar natuurorganisaties en omwonenden hebben dat aangevochten.
11 uur geledenUTRECHT (ANP) - Rijkswaterstaat roept weggebruikers bij drukte door de werkzaamheden aan de snelweg A2 komend weekend op niet af te wijken van de omleidingsroute. "Rijd niet binnendoor of op de navigatie", zegt een woordvoerster. Meerdere omliggende gemeenten hadden de afgelopen weekenden veel last van sluipverkeer, omdat de A2 richting Utrecht dicht was tussen de knooppunten Everdingen en Oudenrijn.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tientallen websites die zogenoemde designerdrugs aanboden, zijn offline gehaald op last van de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) en de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). "Het gebruik ervan kan levensgevaarlijk zijn", melden de overheidsdiensten.
12 uur geleden