Brussel wil informatiesysteem arriverende reizigers verbeteren
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie stelt voor het informatiesysteem over reizigers die de Schengenzone binnenkomen te versterken. De verbeterde zogenoemde Advance Passenger Information (API) moet het gemakkelijker maken voor bijvoorbeeld de Koninklijke Marechaussee op Schiphol om voor aankomst te checken wie er in aantocht zijn en of er mogelijke veiligheidsrisico’s zijn.
De nieuwe regels moeten niet alleen de strijd tegen zware criminaliteit en terrorisme binnen de EU versterken maar ook illegale migratie helpen terugdringen, stelt de commissie. Het verzamelen van paspoort- en reisgegevens van passagiers die aan boord van een vliegtuig of schip zitten van buiten Europa, zoals de naam, nationaliteit en de reisroute, wordt verplicht.
Het API-systeem wordt gestandaardiseerd en geautomatiseerd in de hele EU. De API-data moeten aan het eind van de instapcontroles door de vervoersmaatschappij elektronisch worden doorgestuurd naar de nationale autoriteiten van het land van bestemming. Dat zal gaan gebeuren via een nieuw Europees, beveiligd systeem dat uiterlijk 2026 moet zijn ontwikkeld, waarna het twee jaar later moet zijn ingevoerd. De gegevens worden alleen doorgestuurd, niet opgeslagen.
Vreemdelingenwet 2000
In Nederland verwerkt het API-Centrum van de Koninklijke Marechaussee op Schiphol de aangeleverde passagiersgegevens volgens de Vreemdelingenwet 2000.
API is niet hetzelfde als PNR (Passenger Name Record), waarin de gegevens van reizigers bij de reservering en check-in van iedere luchtvaartpassagier worden vastgelegd, ook binnen de EU.
Schengen bestaat uit 22 EU-landen plus Liechtenstein, Noorwegen, IJsland en Zwitserland.
Meer uit Binnenland
HAARLEM (ANP) - De zorgen van omwonenden van Tata Steel over hun gezondheid nemen iets af. In het jaarlijkse onderzoek van Ipsos I&O onder inwoners van de gemeenten Beverwijk, Heemskerk en Velsen geeft 38 procent van de deelnemers aan bezorgd te zijn of de leefomgeving wel veilig is voor de gezondheid. Bij het eerste onderzoek in 2021 was dat nog 54 procent, eind 2024 zei 40 procent zich zorgen te maken.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bevolkingsonderzoek Nederland (BVO NL) heeft uitnodigingen aan vrouwen voor deelname aan baarmoederhalskankeronderzoek vertraagd, meldt de organisatie donderdag. Dat komt door de hack die afgelopen zomer plaatsvond bij Clinical Diagnostics (CD), een van drie laboratoria waar BVO NL mee samenwerkt.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) in Noord-Holland heeft de aangifte van smaad/laster en het doen van valse aangifte, ingediend door Marco Borsato, geseponeerd. De zanger had een tegenaanklacht ingediend naar aanleiding van een zedenzaak waarvan hij werd beschuldigd.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag in de rechtbank in Rotterdam twee jaar celstraf, waarvan een jaar voorwaardelijk, geëist tegen de 24-jarige Thomas D. voor verboden wapenbezit. D. was actief bij de Geuzenbond, die door de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) is aangemerkt als extreemrechts.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het voorarrest van een 18-jarige man uit Rijswijk die vastzit sinds de dood van een 16-jarige jongen in Den Hoorn, is met dertig dagen verlengd. Dat maakte het Openbaar Ministerie donderdag bekend. De man verscheen dinsdag voor de raadkamer van de Haagse rechtbank.
3 uur geledenDRIEBERGEN-RIJSENBURG (ANP) - Tien mannen zijn eerder deze week aangehouden in een onderzoek naar de handel in verdovende middelen, meldt de landelijke politie donderdag. Ook zijn veertien locaties doorzocht in de regio Rotterdam en Den Haag.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De overheid moet jongeren studieschulden kwijtschelden "waarvan aannemelijk is dat deze door het toeslagenschandaal zijn ontstaan", vinden vijf lokale kinder- en jeugdombudsmannen. Ze hebben getuigenissen verzameld van 1875 jongeren die gebukt gingen onder een moeilijke thuissituatie doordat de overheid veel geld terugvorderde van hun ouders en gezinnen daardoor in de problemen kwamen.
4 uur geleden